Memur-Sen'den Şok Eden Talep! Aidat Tartışması Başladı

Memur-Sen tarafından toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde dillendirilen talep sağlık personelleri başta olmak üzere kamuda çalışanlar arasında büyük tartışmalara sebep oldu. Memur-Sen yaptığı açıklama ile, sendikaya üye olmayan memurların da aidat ödemesi gerektiği yönündeki görüşünden sonra diğer sendikaların tepkisi çekti. Detaylar haberimizde.

Sendika 30.03.2019, 01:32 30.03.2019, 02:19
Memur-Sen'den Şok Eden Talep! Aidat Tartışması Başladı

Sahada Kamu-Sen ile Kesk'i toplu sözleşme masasında istemediği için böyle bir talebi dillendirdiği görüşleri yükselirken, sendikalara üye olmayan memurların dayanışma adı altında aidat ödemesi yönündeki talebin kabul edilemez olduğu görüşü hakim diyebiliriz.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez de kendi üyesi olmayan memurların toplu sözleşmeden yararlanabilmesi için kendilerine “dayanışma aidatı” ödemesini istedi. Yalçın, daha önce de Kamu-Sen ve KESK’i toplu sözleşme masasının dışında bırakmaya yönelik hamleler yapmıştı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’na göre, kamu çalışanları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde masada sendikaların heyet başkanlığını en fazla üyeye sahip konfederasyon yapıyor. Bu da şu anda Memur-Sen. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez toplu sözleşme masasında yetkili ile yetkisizin aynı masada oturmasının ve “dayanışma aidatının” yaşama geçirilmesini istedi.

TIKLAYIN

Dayanışma aidatının sendikacılığın olmazsa olmazı olduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti:

YASALARDA YOK

“Biz o masada yeni kazanımlar elde etmek için mücadele verirken ‘sendika ne işe yarar?’ diyenler var. Sendikalı olmadığı halde sendikanın gayretiyle kazanılan haklardan yararlanmak adil değil. Bu yüzden önce dayanışma aidatı ödenmeli ve ‘sendika ne işe yarar’ın cevabı o zaman verilmeli.”

DÜNYADA KABUL GÖRMEYEN TALEP

Ağustosta başlayacak yeni toplusözleşme dönemi öncesi bu öneri tartışma yarattı. Çünkü memur toplu sözleşme mevzuatında “dayanışma aidatı” yok. Yasa değişikliği gerekiyor. Ayrıca dayanışma aidatının dünyada da çok kabul görmediğine dikkat çekiliyor. Ayrıca böylesi bir durumda diğer konfederasyonların da bir anlamı kalmayacak.

 Son istatistiklere göre 2 milyon 473 bin 461 memur var. Memur-Sen’in üye sayısı 1 milyon 10 bin 298, diğer konfederasyonların üye sayısı 1 milyon 463 bin 163 kişi.

Kaynak-Cumhuriyet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?