Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Konak ilçesindeki Cumhuriyet Bulvarı'nda bir araya gelerek pankartlar açtı ve sloganlar attı.

Aylık zorunlu harcama 60.000 TL’ye dayandı

Türkiye Kamu-Sen, bu yılki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü İzmir'de kutladı. İzmir'deki mitingde konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,

hayat pahalılığından yakınarak, "4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 60 bin liraya dayandı. Yani memur 2 ay çalışınca ancak bir ayını kurtarabiliyor. Buradan yetkililere sesleniyorum, böyle bir hayat mümkün müdür? Böyle bir hayat memurlarımıza reva mıdır?"

ifadelerini kullandı.

Şehir Hastanesinde Eksikler Bir Türlü Tamamlanamıyor Şehir Hastanesinde Eksikler Bir Türlü Tamamlanamıyor

Maaşlar gıdaya bile yetmiyor

Kahveci, ülkede her kesimin mutlu, huzurlu ve refah içinde bir Türkiye için çaba harcadığını belirterek,

"Bugün, güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı, yoksulluğun çalışanları dahi esir aldığı, maaşların gıda harcamasına bile yetmediği bir dönemi yaşıyoruz. Biz hem bu sorunlarla hem de adına sendika diyen ama sorunlar karşısında kafasını kuma gömen oluşumlarla mücadele etmek zorundayız."

şeklinde konuştu.

Böyle bir hayat memurlarımıza reva mıdır?

Kahveci, hayat pahalılığının ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, "Bugün ortalama memur maaşı bütün ödemeler dahil edildiğinde 37 bin lira dolayında, 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 60 bin liraya dayandı. Yani memur 2 ay çalışınca ancak bir ayını kurtarabiliyor. Buradan yetkililere sesleniyorum, böyle bir hayat mümkün müdür? Böyle bir hayat memurlarımıza reva mıdır? İki gün sonra nisan enflasyonu da açıklanacak ve enflasyon rakamının üzerine eklenecek." şeklinde konuştu.

Maaşlar reel olarak yükseltilmeli

Kahveci, tüm çalışanların maaşlarının reel olarak yükseltilmesi ve alım gücünün artırılması için çalışacaklarını vurguladı. Türkiye'nin geleceğini inşa edecek olanların memurlar olduğunu belirten Kahveci, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında devleti Türkiye Yüzyılı hedefine taşıyacak yetkinliğe sahip bir kamu çalışanı görmeyi arzuladıklarını dile getirdi.

Milli birlik ve beraberlik için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Kahveci,

"Huzurlu ve insan onuruna yaraşır bir yaşam istiyoruz. İstihdamın korunmasını, geliştirilmesini ve işsizliğin önlenmesini istiyoruz. Taleplerimizi dile getirmenin, sorunları gündeme taşımanın en önemli araçlarından birisi olarak da böyle önemli günleri görüyoruz."

şeklinde konuştu.