Hatırlanacağı üzere Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nde akşama kadar bilgisayarda fal bakan 40 torpilli hemşire gündeme gelmiş, kamuda işçi pozisyonundaki personellerin ateş ölçerle sahada vatandaşın ateşini ölçmesi eleştirilmişti.

Milletvekili Karaca, Yeşilay'a Aktarılan Parayı Bakan Koca'ya Sordu Milletvekili Karaca, Yeşilay'a Aktarılan Parayı Bakan Koca'ya Sordu

Burdur’da dönemin Valisi Ali Arslantaş’ın vicdana davet edildiği skandal sonrası Vali talimat vererek 40 olarak tespit edilen hemşire sayısını 43 olduğu belirlenmişti.

Gür Haber’de yer alan olayda, Vali Arslantaş tarafından 43 hemşirenin tamamı sahada görevlendirilmiş, dönemin siyasilerinin Vali’ye baskı yapmalarıda sonuçsuz kalmıştı.

BAKANLIKTA KİM KİME DUM DUMA

Sağlık Bakanlığından da aynı yönde talimat gelmesi beklenirken bunun tam aksine hem merkez teşkilatta hem de İl Sağlık Müdürlüklerinde adam kayırma, hemşehricilik son hız devam ediyor.

GARİBANA 10 KAT FAZLA İŞ

Hemşire kadrosunda olan personelin masa başında memur işi yaparken, bu hemşirelerin boşluğunu doldurmak için ise diğer hemşirelere 10 kat iş yüklenmeye devam ediyor.

Başta hemşire kadrosu olmak üzere sağlık hizmetleri sınıfında olupta memur masasında oturanlara tepkilerini dile getiren personeller “kadroları işgal etmeyin” çağrısında bulunuyor.

SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Özellikle hastanelerin Basın, Özel Kalem, Mutemetlik, Eczane, Satın Alma ve Arşiv gibi memur ya da tıbbi sekreterlerin yapması gereken görevleri yapan sağlık personeli sayısı tüm tepkilere rağmen artarak devam ediyor.

"GENİŞ DÜŞÜNÜN"

Öte yandan yine sosyal medya’da hemşire gibi SHS kadrolarında olupta basa başında oturanları savunanlarda var. Hemşirenin masa başında oturmasını “Bunun dışında pasif görevlere getirilen her hemşire torpil ile geldi diye düşünmeyin. hasta olan, beden ve ruh sağlığı açısından bunalımda olanları düşünmeniz gerekiyor. Hasta emanet edilemeyecek kadar hasta olan insanlar var, her açıdan düşünün. Evet torpil ile bu yerlere geçen insanlar var ama birde sağlık yönünden var. Malülen ve normal emekli de olmayanlar var. Biraz daha geniş düşünmek gerekiyor” sözleriyle savundular.

HEMŞİRE MASA BAŞINDA OLMAMALI

Ancak yine sağlık personelleri bu gibi durumların kadro işgaline mazeret olamayacağını belirterek, “sorunu olan rapor alır nöbetsiz hemşirelik yapabilir yada pasif bir klinikte çalışabilir kesinlikle hemşire masa başı olmamalı.” sözleriyle karşı çıktılar.