Parti’deki değişimin ana gündem olduğu toplantıda yönetim değişikliklerinin kongreler sonrasında bırakıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MYK toplantısında kongreleri başlatma talimatı verdiği öğrenilirken Ak Parti olağan kongresinin Eylül ya da Ekim ayında yapılması planlandı.

Toplantı 3 saat sürdü

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, dün parti genel merkezinde gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü.

Kongreleri başlatın talimatı

Toplantıda nelerin görüşüldüğüne dair detaylar netleşirken, AK Parti'nin izleyeceği yol da belirginleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, toplantıda kongreleri başlatma talimatı verdiği öğrenildi.

AK Parti içindeki kongre sürecinin olağan bir şekilde işleyeceği belirtiliyor. Bu çerçevede, ilçe ve il kongrelerinin ardından büyük kongrenin yapılması planlanıyor.

Parti içi kongre sürecinin yıl sonunda, eylül veya ekim aylarında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu kongrede değişikliklerin yaşanması öngörülüyor. AK Parti kaynakları, il başkanlarının değiştirilmesinin kongre öncesinde gerçekleştirilmesinin daha uygun olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek aday olarak gireceği genel başkanlık yarışında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerinin belirleneceği bilgisi paylaşıldı. Ancak, değişim için kongrenin beklenmesi gerektiği vurgulandı.

AK Parti, 2 Yeni Kanun Teklifi Üzerinde Çalışıyor AK Parti, 2 Yeni Kanun Teklifi Üzerinde Çalışıyor

Milletvekili kampı yapılacak

Parti içinde bu ay içinde milletvekilleri ile bir kamp yapılacak. Bu kamp sürecinde milletvekillerinden kendi şehirlerine yönelik raporlar alınacak.

31 Mart yerel seçimlerinde başarısız olduğu düşünülen bölgelerde değişim sürecinin başlatılacağı ifade edildi. Bu değişim için belediye başkanları ile kamp yapılması planlanıyor. Kampın Kızılcahamam'da gerçekleştirilmesi planlanıyor ve burada eski belediye başkanlarının yeni başkanlarla tecrübelerini paylaşması hedefleniyor.

AK Parti kaynakları, "Evet, değişim olacak ancak öncelikle iş yapma tarzımızı değiştirmeliyiz. Söylemimizi değiştirmeliyiz" şeklinde bir açıklama yaptı.