Bu İlçede Doğumlar Taksilerde mi Gerçekleşiyor?

Fox Haberde çıkan, Mardin Dargeçit Devlet Hastanesinde Kadın Doğum Uzmanı bulunmamasından dolayı, doğumların çevre hastanelere yetiştirilmeye çalışılırken taksilerde gerçekleştiği ve pek çok dalda hekim ihtiyacının bulunduğu haber hakkında İl Sağlık Müdürlüğünden jet hızıyla yalanlama geldi.

Güncel 29.01.2019, 00:37 29.01.2019, 00:37
Bu İlçede Doğumlar Taksilerde mi Gerçekleşiyor?

Fox Ana Haber’de 28.01.2019 tarihinde gündeme gelen Mardin’e bağlı Dargeçit Devlet Hastanesi’inde doğumların Kadın Doğum Doktoru olmadığı gerekçesiyle yapılmadığı ve hastayı Midyat veya diğer hastanelere götürürken takside yolda yapıldığı iddia edilmişti. Haberde bir çok dalda doktor olmadığı ve hastaların çevre illere gittiği belirtilmişti. Tüm bu iddialara Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nden cevap geldi. İşte Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuya ilişkin yaptığı basın açıklaması:

BASIN AÇIKLAMASI

“28.01.2019 tarihinde Fox Ana Haber Bülteninde yayınlanan haberde yer alan “Mardin’in Dargeçit ilçesinde doğumlar takside yapılıyor, doğumları şoför yaptırıyor” iddialarına ilişkin basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.

Dargeçit Devlet Hastanesi 25 yatağa sahip ilçe entegre hastanesidir. Hastanemizde şu an 11 pratisyen hekim, 2 uzman hekim (Dahiliye ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı), 8 aile hekimi, 9 ebe, 3 diş hekimi, 24 hemşire, 6 tane de aile sağlığı elemanı ile hizmet verilmektedir.

İlçemizdeki gebeler, hastanemizde görevli ebeler tarafından takip edilmekte ve normal doğumlar hastanemizde gerçekleştirilmektedir.

TIKLAYIN

Kadın doğum uzmanı müdahalesinin gerektiği durumlarda ise hastalarımız ambulans ile 20 dakika mesafede bulunan Midyat Devlet Hastanesi’ne ebe eşliğinde nakledilmektedir.

Kayıtlarımızda şu ana kadar araçta gerçekleşmiş doğum vakası bulunmamaktadır. “İlçede doğumlar takside yapılıyor, doğumları şoför yaptırıyor” iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Bahse konu iddiaya kaynak olarak sunulan röportajların, ilçeye doğum doktoru atanması için mizansen olarak yapıldığı değerlendirilmektedir.

Ayrıca, 150 yataklı Midyat Devlet Hastanemizde ulaşımda sıkıntı yaşama olasılığı olan gebelerimizin doğumlarını hastanede yapabilmeleri için “anne oteli” hizmeti verilmektedir. Doğumdan önce hastaneye yatırılan gebeler, zamanı geldiğinde hastanede doğum yapmaktadır.

Mardin Devlet Hastanemizde Çocuk Endokrin Uzmanımız görev yapmakta, haberde yer alan “çocuk endokrin uzmanı olmadığı için Diyarbakır’a gidiliyor” iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.”

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Uzm. Dr. Saffet Yavuz
Mardin İl Sağlık Müdürü

 

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?