Ekonomistlerin nisan ayına ilişkin enflasyon tahminleri dikkat çekici bir artışı işaret ediyor.

Yüzde 70'in Üzerinde Artış Öngörülüyor

Reuters tarafından yapılan ankete göre, 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, nisan ayında enflasyonda aylık bazda yüzde 3,4; yıllık bazda ise yüzde 70,3'lük bir artış bekleniyor. Ankette yer alan ekonomistlerin nisan ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 69,2 ile yüzde 70,9 arasında değişirken, aylık tahminler ise yüzde 2,8 ile yüzde 3,8 arasında şekilleniyor.

AA Finans’ta açıkladı

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentileri de dikkat çekiyor. Ortalama olarak, ekonomistlerin beklediği enflasyon artışı yüzde 3,22 olarak belirlendi. En düşük beklenti yüzde 2,80 iken, en yüksek beklenti yüzde 3,80 aralığında yer aldı. Bu beklentilere göre, bir önceki ay yüzde 68,50 olan yıllık enflasyonun yüzde 69,87'ye yükseleceği öngörülüyor.

Nisan ayında yükselecek

Yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının etkisiyle ocak ve şubat aylarında enflasyon ciddi artışlar göstermişti. Mart ayında ise enflasyonun görece yavaşlaması bekleniyordu ancak beklentilerin üzerinde bir artış yaşandı ve aylık bazda yüzde 3,16 artarak yıllık bazda yüzde 68,5'e yükseldi. Ekonomistlerin nisan ayı için öngörüleri, enflasyonun hala yüksek bir seyir izlemeye devam edeceğini gösteriyor.

Bankaların 300 Bin TL’ye verdiği faiz göz dolduruyor Bankaların 300 Bin TL’ye verdiği faiz göz dolduruyor

TCMB: Enflasyon, Yılın İkinci Yarısında Düşüş Eğilimine Giriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun mayıs ayında zirve yapmasının ardından, para politikasındaki sıkılaşmanın gecikmeli etkisiyle yılın ikinci yarısında düşüş eğilimine girmesini ve yıl sonunda yüzde 36 seviyelerinde tamamlanmasını öngörüyor. TCMB'nin enflasyon raporuna göre, yıllık enflasyonda zirve beklentisi yüzde 73 ila yüzde 75 arasında bulunuyor.

Banka, sıkı para politikası tedbirlerinin enflasyon üzerindeki etkisinin zaman alabileceğini belirtiyor ancak bu tedbirlerin yılın ikinci yarısında görünür hale gelmesini bekliyor. Enflasyonun düşüş eğilimine girmesiyle birlikte, fiyat istikrarının sağlanması ve ekonomik dengenin korunması için yapılan çalışmaların etkili olması bekleniyor.

'MERKEZ'İN TAHMİNİNİN OLDUKÇA ÜSTÜNDE

Reuters'ın 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre de enflasyonun 2024'ün sonunda ise Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 36 tahminlerinin oldukça üstünde yüzde 43.5 seviyesinde bekleniyor. Yılsonu tahminleri ayrıca bir önceki ankette göre anlamlı bir değişim de göstermedi. Ankette yılsonu tahmin aralığı ise yüzde 40 ve yüzde 48 aralığında seyrediyor.

Reuters anketinde Nisan'da yıllık enflasyon tahminleri yüzde 69.2 ila yüzde 70.9 arasında bulunurken, aylık tahminler ise %2.8 ila %3.8 aralığında şekilleniyor.