Tazminat Davaları Yüzünden 10 Yıl Sonra Cerrah Bulamayacağız

Açılan tazminat davalarının sayıca çokluğu ve yüksek meblağları bulması nedeniyle Tıp fakültelerinde cerrahi ve kadın doğum gibi branşlar tercih edilmemeye başlandı. Seçimlerin bu şekilde devam etmesi sonucunda bundan 10 yıl - 15 yıl sonra, tıpkı ABD'de olduğu gibi ülkemizde de cerrah yada doğum uzmanı bulunamayacak duruma gelineceği belirtiliyor.

Güncel 17.02.2019, 11:17 17.02.2019, 11:17
Tazminat Davaları Yüzünden 10 Yıl Sonra Cerrah Bulamayacağız

TUS sonuçlarının ayrıntılı sonuçlarına göre, en iyi yetişmiş doktor adayları artık kadın doğum, beyin cerrahi, kal ve damar cerrahisi yerine riski en az olan göz, cildiye, nükleer tıp gibi branşları tercih ediyor.

Açılan yüksek miktarlı tazminat ve ceza davaları doktor adaylarının bu tercih değişikliğinde etkili oluyor.

TIKLAYIN

Öyleki bazı cerrahi branşlarda, TUS'te kontenjan açılmasına rağmen tercih aday bulunamıyor. Ana bilim dalı başkanları cerrahi branşında asistan dahi bulamıyor.

Doktor adaylarının tercihinin bu şekilde devam etmesi ve sorunun görmezden gelinmesi halinde, 10 veya 15 yıl içinde, doğumları yapacak doktor veya ağır ameliyatlara girecek cerrahi branş doktorlarının bulunamayacağı ifade ediliyor.

Uzmanlar çözüm olarak da özellikle cerrahi ve kadın/doğum branşlarında özel teşvik getirilmesi, maaş farklılaştırılmasının yapılması, tazminat ve ceza davalarına karşı koruma kalkanı konulmasını talep ediyor

Yorumlar (1)
AYKURT 2 yıl önce
Yapacak bir şey yok herkes işini düzgün yapacak yapınca zaten sorunlar aza inecek...hem avukatlar nereden para kazanacak!!!!!
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?