Cumhurbaşkanı recep tayyip Erdoğan liderliğinde dün gerçekleştirilen kabine toplantısın ardından açıklamalarda bulunun Erdoğan, öğretmen atamalarına dair takvimin açıklanacağını kamuoyuyla paylaşmıştı. Beklenen açıklama ise bugün bakan Yusuf Tekin’den geldi.

20 bin öğretmen ataması

Milli Eğitim Bakanı Tekin yaptığı açıklamada,20 bin öğretmen ataması hususuna anlaşma sağladıklarını dile getirdi. Bu atamalarda KPSS puanı yüzde 50, mülakat puanı yüzde 50 olarak baz alınacak.

Başvurular 20 mayıs’ta başlıyor

Ayrıca atama takvimine göre başvuruların 20 mayıs’ta başlayacağını açıkladı.

Bakan Tekin'in açıklamalarına göre, bu atama döneminde en fazla atama yapılacak bölümler belirlendi. Toplamda 3,262 sınıf öğretmeni, göreve başlayacak. Bu sayıyla sınıf öğretmenliği, atamaların en büyük payını alacak.

Özel eğitim öğretmenliği ise 2,499 kadro ile ikinci sırada yer alırken, rehberlik öğretmenliği 1,597 kadro ile üçüncü sırada bulunuyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için 1,594, İngilizce öğretmenliği için ise 968 kadro ayrılmış durumda.

Mili Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Belediye Başkanını Darp Eden 2 Memur’dan 1’i Serbest Bırakıldı Belediye Başkanını Darp Eden 2 Memur’dan 1’i Serbest Bırakıldı

Personel genel müdürlüğümüz branş dağılımlarıyla ilgili çalışmalarını yürüttü. Ben daha önce de çok defa söylemiştim. Milli Eğitim Bakanı olarak benim şu branş önemlidir ya da şu branş önemsizdir diye bir bakış açım yok. Atama alanlarına başlık olarak seçilen 130'a yakın branşın tamamı benim için eşit önemdedir. Bunu yaparken de daha önce söylediğim gibi ihtiyaçlarımız, elimizdeki kadro miktarı bu çerçevede bir similasyon oluşturduk. Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik.

Bize destek olan kurumlara ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum

Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik. Bu çerçevede en çok atama yapmayı planladığımız 5 alanı söyleyeyim. Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263 arkadaşımız, Özel Eğitim Öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik bin 597, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1594, İngilizce 968. Bunlar tamamen sadece mülakat yoluyla atama değil, yüzde 50 yüzde 50 yani KPSS skorunun yüzde 50'si mülakatın yüzde 50'si olarak yapılacak. Ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Eğitim camiamıza hayırlı olsun.

Önerilere açığız,titizlikle değerlendirilecek

Bir diğer sürecimizle ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. O da eğitim programlarında yaptığımız değişikliklerle ilgili. Geçtiğimiz hafta cuma günü itibarıyla programımızı askıya çıkarmıştık ve 1 haftalık süre vermiştik, bu konuda da bize teklif sunacakların tekliflerine açığız. Süreyle ilgili sıkıntı olursa uzatabiliriz demiştik. Yoğun bir öneri talebi geldi. Bu hafta sonu cuma günü akşam mesai bitimine kadar da önerilere açık olacağız. 26 Nisan'dan itibaren programlarımız 1 milyon 542 bin defa indirilmiş. Bu vesileyle iyi niyetli bir biçimde tekliflerini ileten kişilere samimiyetle teşekkür ediyorum. Her bir öneri ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.