Şu anda yaşanan açık nedeniyle bir inşaat ustasının maaşının, mühendisin maaşını geçtiği, sektörün ise bu durumdan memnun olmadığı belirtiliyor.

Kalifiye elemanlar Yurtdışına gitti

Yüksek maaşlarla birlikte, şantiyelerde çalışacak işçi bulmak da giderek zorlaşıyor. Sektör temsilcileri, Türk inşaat firmalarının yurt dışında birçok projeye imza attığını ve pandemi sonrasında bu firmaların kalifiye elemanları yurt dışına götürdüğünü belirtiyor. Bu durum, sektörde ciddi bir soruna neden oldu.

Normal ücretin üzerinde maaş

Son zamanlarda yaşanan enflasyonist ortam, kalifiye eleman bulma konusundaki açığı daha da artırdı. Müteahhitler, zamanla yarıştıkları için bir kalfa, sıvacı veya boyacı gerektiğinde eleman bulmakta zorlanıyor ve bu durumda normal ücretin üzerinde ödeme yapmak zorunda kalıyorlar.

Belediye Başkanını Darp Eden 2 Memur’dan 1’i Serbest Bırakıldı Belediye Başkanını Darp Eden 2 Memur’dan 1’i Serbest Bırakıldı

Ara eleman bulunamıyor

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi için kritik bir öneme sahip olduğunu belirten uzmanlar, ancak sektöre olan mesleki ilginin düşük olduğunu vurguluyorlar. Her ailenin çocuğunun mimar veya mühendis olmasını istemesine rağmen, sektör ara eleman bulmakta zorlanıyor.

Günlüğü 3 bin TL

Bugün yetişmiş bir ustanın günlük ücreti 3 bin liradan başlıyor, bu ise bir mimar veya mühendisin kazancından daha fazla. Ayrıca, alt kademede yetişmiş elemanların eksikliği de dikkat çekiyor. Gençler, inşaat sektörüne ilgi göstermiyor ve zorluğundan dolayı daha kolay meslekleri tercih ediyorlar. Bu durum da usta-çırak ilişkisini zayıflatıyor.