O hastane işten kaçanların yuvası olmuş!

Körfez Ağız ve Diş Hastanesi, Kocaeli’de işten kaçmak isteyen, ‘imtiyazlı’, ‘torpilli’ memurların yeni adresi olmuş. Hastanede toplam 77 kamu personeli görev yapıyor. Hemşireler ve teknisyenler mutemetlik yapıyor, yüzde 20 döner sermaye payı alıyor

Güncel 27.02.2019, 18:53 27.02.2019, 18:54
O hastane işten kaçanların yuvası olmuş!

Kocaeli’de sağlık sektöründeki en büyük sorunlardan biri de planlama. Aklı selim kimseler tarafından, kişi gözetmeksizin yapılması gereken planlama maalesef ‘tanıdık’, ‘imtiyaz’ ve ‘torpil’ sarmalına takılıyor. Kcoaeli’de belli başlı hastanelerde memurlar adeta arazi oluyor, kendi görevlerinin gerektirdiği işi yapmıyor. O hastanelerden biri de Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi. Söz konusu hastanede yardımcı tıbbi eleman yani hemşire çalıştırma zorunluluğu yok. Doktorlar tıpkı özel muayenehanelerde olduğu gibi kendi başlarına diş hastalarını tedavi edebiliyor. Ancak diş hastanesinde yoğun bir iş olmadığı için başta hemşireler olmak üzere sağlık alanındaki memurların büyük bölümü bu hastaneye ilgi gösteriyor.

MUTEMETLERE YÜZDE 20 PAY

Körfez Ağız ve Diş Hastanesi’nde normal hastanelerde 1 kişinin üstlendiği mutemetlik görevini 2 personel gerçekleştiriyor. O personellerden biri teknisyen, bir diğeri ise hemşire. Bu personelin görevleri dışında çalışmasını engelleyen Sağlık Bakanlığı genelgesi de var ancak genelgeyi takan yok. Mutemetler döner sermayeden yüzde 20 pay alıyor. Bu da ‘mutemetlik’ görevini daha bir özel kılıyor. Bu sebeple söz konusu işi iktidara yakın sendikanın eski temsilcisi O.A. ve hemşire H.Ç. üstlenmiş durumda. Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde bu anormal durum yaşanırken komşu iki hastanede ise personel açığı var.

160 SAAT MESAİ

TIKLAYIN

Körfez Devlet Hastanesi’nde yalnızca 3 teknisyen bulunuyor. Bu teknisyenlerden biri engelli olduğu için sadece gündüz çalışması yapıyor ve pek çok işe gücü yetmiyor. Kazım Güneş ve Mustafa Yıldırım isimli diğer 2 teknisyen ise yasal sınırın oldukça üzerinde fazla mesai yapıyor ve çalıştıkları bu fazla mesainin ücretini alamıyor. Kazım Güneş 1 ayda toplam 336 saat çalışıyor. Bu çalışmanın 160 saati fazla mesai. 312 saat çalışan Mustafa Yıldırım’ın da 136 saat fazla çalışması bulunuyor bu mesailer arıza durumlarına göre artabiliyor. Devlet, yasalar gereği 130 saat üzerindeki fazla çalışmaları ödemiyor. Bu durum büyük bir mağduriyete yol açıyor. Körfez Devlet’te teknisyen açığı devam ederken, Ağız ve Diş Hastanesi’nde teknisyenlere mutemetlik yaptırılıyor.

GÖREVİ DIŞINDA…

Benzer bir durum da Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanıyor. Körfez Ağız ve diş Hastanesi’ne birkaç kilometre mesafede yer alan hastanede hemşire açığı bulunuyor. Açık olduğu için hemşireler oldukça yoğun bir tempoyla çalışıyor. Bu sebeple hiçbir hemşire Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tercih etmiyor. Derince’de hemşire açığı sürerken Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde pek çok hemşire görevi dışında çalıştırılıyor.

Kaynak:http://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/o-hastane-isten-kacanlarin-yuvasi-olmus-h106517.html

Yorumlar (0)
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?