Erdal YILDIRIM: Döner Sermaye Sistemi Sağlık Çalışanlarının Kanayan Yarasıdır

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal YILDIRIM yaptığı açıklamada; Döner Sermaye Sistemi, Sağlık Çalışanlarımızın kanayan yarasıdır, bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sendika 26.02.2019, 09:05 26.02.2019, 09:05
Erdal YILDIRIM: Döner Sermaye Sistemi Sağlık Çalışanlarının Kanayan Yarasıdır

Sağlıkta dönüşüm ile birlikte sağlık sisteminin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sisteminin fayda ve motivasyon sağlamak yerine, çalışanlar üzerinde mutsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Sabit Ek Ödemeler gün geçtikçe Döner Sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başladığını ifade eden Yıldırım, “ Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler, döner sermaye havuzunun % 25’ini oluşturmaktayken bugün %80’ini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü performans ödemesi almamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta, hekimler ise giderek azalan döner sermaye almaktadır.

DURUMLAR DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR

TIKLAYIN

Gelinen noktada, sağlık çalışanlarının durumlarının daha da kötüye gideceğini göstermektedir. Öncelikle ilimizde bulunan kurumlarda döner sermaye payı ödemeleri iyice azaltıldı, 300 yataklı İzmit Seka Devlet Hastanesinde ise hiç ödenemez hale geldi. Aylardır sabit üstü döner sermaye tutarını çoğu personel alamamakta diyen YILDIRIM, ilimizdeki diğer hastanelerde de bu sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır.  Ocak ayında gelir vergisinin %15 ve hastanelerin en yoğun olduğu dönem olmasına rağmen döner sermayeden ücret alınamaması çalışanlarımızı ekonomik olarak daha çok zor duruma sokmuştur.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLI İSYANI !

Sağlık çalışanlarının önemli motivasyon kaynaklarından biri olan Döner Sermaye Sistemi artık ne yazık ki sağlık çalışanlarının önemli sorunları haline gelmiştir diyen Yıldırım, “Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde Hekimler dahil tüm sağlık çalışanları sadece ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir” dedi. Eğitimi aynı, unvanı aynı, hizmet yılı aynı ve hizmeti aynı olan çalışanların birbirinden farklı ücret almaları haksızlıktır! Bu yapılanlar emek hırsızlığından başka bir şey değildir! Eşitler arasında bile adaleti sağlayamayan bir sistem içerisinde çalışanlara, çalışma barışından söz etmek mümkün değildir! Buradan tüm ilgililere sesleniyoruz;

Çalışanın hakkını alın teri kurumadan ödeyiniz diyen bir peygamberin ümmeti olarak, çalışanlarımız hakkını alamamaktadır diyen Yıldırım, “Bu durumu düzeltmek için döner sermaye ödemelerine KAMBUR olan sabit ek ödemeler bir an önce Genel Bütçeye alınmalı ve Döner sermaye sisteminde hakkaniyetli bir değişikliğe gidilmelidir” dedi. Bu süreçte de ilimizdeki sağlık kurumları mümkün olduğunca döner sermayeyi en üst oranlardan dağıtmalıdır. Hastanenin borçları ve gelirin düşük olması sağlık çalışanlarına mal edilmemeli birinci öncelik, çalışanın alın teri olmalıdır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?