Sağlık Bakanlığı 720 Yeni Doktorun Atamasını Yapmadı

720 yeni doktor 'sakıncalı'bulundu.

Sağlık Bakanlığı 14.01.2019, 09:18 14.01.2019, 09:18
Sağlık Bakanlığı 720 Yeni Doktorun Atamasını Yapmadı

GÖREVLERİNE ATANAMADILAR

YENİ mezun 720 doktor 'sakıncalı' bulunarak görevlerine atanmadı. Sağlık Bakanı, "Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor" açıklamasında bulundu.

YENİ MEZUN 720 DOKTOR 'SAKINCALI' BULUNARAK GÖREVLERİNE ATANMADI. SAĞLIK BAKANI, "ATAMASI HENÜZ YAPILMAYAN DOKTORLAR HAKKINDA BAKANLIĞIMIZ GÜVENLİK SORUŞTURMA VE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU TARAFINDAN DAHA DETAYU BİR İNCELEME UYGULANIYOR" AÇIKLAMASINDA BULUNDU.

TIKLAYIN

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Anayasada yer alan "kamu önünde eşitlik" ilkesi ve "kamu hizmetine girme hakkı'nın ihlâl edildiğini söyledi. BirGün'den Burcu Cansünun haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenlik soruşturması gerekçesiyle atanmayan hekim sayısının 720 olduğunu açıkladı.

ANKARA Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, güvenlik soruşturmasının "masumiyet karinesini" ve 1219 Sayılı Tıp Meslek lerinin Uygulanmasına Dair Yasayı yok saydığını belirtti. Bulut, güvenlik soruşturmasının hekimlik mesleğinin icrası m kimi bürokratların keyfiyetine teslim ettiğini vurgulayarak şunları söyledi: 'Atamayı bekleyen hekimlerin güvenlik soruş turmalarmda keyfilik dâva dosyalarında açıkça gözlenebilmektedir. Ataması yapılmayan meslektaşlarımızın bir kışımı için farklı kurumlara birbirinden farklı emniyet fişlemeleri dikkat çekmektedir. Bu durum suç unsuru bulunamayan masum meslektaşlarımızın atamalarını yapmamak ve onları mağdur etmek için keyfi bir biçimde karalama yapıldığmm açık bir şekilde delilidir.

EMİR, önergesine verilen cevabı şöyle değerlendirdi: "Esasen 3 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre doktor atamalarında, adli sicil kayıtları yeterlidir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerekmemektedir. Buna rağmen Bakanlık işgüzarlık yaparak, atama bekleyen doktorlara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapması anlaşılmaz bir tutumdur. Soruşturulan kişi, hangi gerekçeyle devlet memurluğuna lâyık görülmediğini bilememektedir. Doktor açığı yaşadığımız gerçeği de göz önüne alındığında bu durum hem atanamayan doktorları hem de hastaları mağdur etmektedir. Anayasada yer alan 'kamu önünde eşitlik' ilkesi ve 'kamu hizmetine girme hakkı' ihlâl edilmektedir."

Emir, soru önergesi ile 11 Eylül 2018'de gerçekleşen 82'nci Devlet Hizmeti Yükümatama kura çekimine katılan hekimlerin ne kadarının güvenlik soruşturması gerekçesi ile atanmadığını sordu. Bakan Koca, Emir'in soru önergesine verdiği cevapta, "720 doktorun atama işlemleri devam etmekte, atama işlemleri neticesinde göreve başlatılacaklar. Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor" dedi.

Yorumlar (0)
-1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?