Rapor Vermeyen Doktoru Ölümle Tehdit Etti

Samsun'da 27 Mart'ta poliklinik hizmeti veren bir doktor arkadaşlarına gidip iş başvurusu için rapor almak isteyen bir vatandaşın kanuna aykırı talebinin geri çevirdiği için ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

Güncel 01.04.2019, 11:11 01.04.2019, 11:15
Rapor Vermeyen Doktoru Ölümle Tehdit Etti

Bu kişinin bunun üzerine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını aradığını aktaran Sezen, "SABİM'den İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisine iletilen bilgi ise kişinin, 'Birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım' şeklinde tehditte bulunduğu yönündedir. Bu bilgi karşısında müdürlük yetkililerinin yapması gereken tehdit suçunu adli mercilere bildirmek iken, doktorumuzu arayarak iyice paniğe kapılmasına neden olmuşlardır. Doktorumuz kendisi polise giderek suç duyurusunda bulunmuştur." ifadesini kullandı.

TIKLAYIN

Sezen, bu ve benzeri olaylarda işlenen suçu adli mercilere bildirmeyen görevlinin Türk Ceza Kanunu'na göre suç işlediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Görevini yerine getirmeyen yetkililer o gün ve bir sonraki gün doktor arkadaşımızın can güvenliği açısından poliklinik hizmetini devam ettirememesinin müsebbibidir. Konu, Samsun Aile Hekimleri Derneği tarafından en üst düzeyde adli mercilere iletilmiş olup derneğimiz ve federasyonumuz tarafından yakinen takip edilmektedir. Olayın bir diğer acı verici boyutu ise SABİM'in maksadının dışına çıkmış olmasıdır. SABİM'e iletilen şikayetler çoğu zaman arkadaşlarımız aleyhinde soruşturmalar açılarak çözülmeye çalışılmaktadır. Bu haliyle SABİM, hekim arkadaşlarımız açısından mobbing unsuru haline getirilmiştir. SABİM şikayetleri, gerçekten hekim arkadaşlarımızın mevzuata aykırı
davranışlarının tespiti halinde soruşturmayla sonuçlandırılmalıdır. Bunu yapabilmek için iletişim merkezlerindeki personelin eğitim ve bilgi açıkları acilen giderilmelidir."

Sezen, SABİM'e gelen şikayetlerin yüzde 95'inin şikayet konusu olamayacak, yüzde 5'inin ise hekimlerin değil, sistemin sorunları neticesinde ortaya çıkan olumsuzlukları konu edindiğini anlatarak, sadece vatandaşların taleplerinin değil, aynı zamanda çalışanların da haklarının korunması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?