Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi:'Sağlık sektöründe kadınlar daha fazla kazanıyor'

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay katıldı "Uluslararası Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresinde yaptığı konuşmada, "Eczacılıkta yüzde 20, diş hekimliğinde yüzde 7-8, tıpta ise 3-4 aralığında kadınlar erkeklerden daha fazla kazanıyor." dedi.

Yaşam 28.03.2019, 20:54
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi:'Sağlık sektöründe kadınlar daha fazla kazanıyor'

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfınca bu yıl 15'incisi düzenlenen "Uluslararası Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi" Antalya'daki Kundu Oteller bölgesinde oturumlarla devam ediyor.

Kongreye 42 ülkeden katılan bilim insanları, tıbbi cihazdan kalp ve kardiyovasküler alanındaki yeniliklere, hastanelerdeki ameliyatlardan canlı yayınlara kadar birçok alanda çalışma yürütüyor.

Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Atay, sağlığın önemli bir beşeri sermaye olduğunu söyledi.

Türkiye'de, dünyada benzeri az görülür şekilde son 15 yıl içerisinde sağlıkta büyük dönüşüm sağladıklarını vurgulayan Atay, "Sadece halkımıza daha iyi sağlık hizmeti sunmaya başladık diyerek, işi orada bitirmedik. Devlet on tane şehir hastanesini devreye soktu. 2021'e kadar 28 şehir hastanesi, 41 bin yatak kapasitesini hizmete almayı planlıyor. Bunlar içerisinde birçok rekora imza atan uygulamalar var." diye konuştu.

Sağlık sektöründe önemli bir noktaya gelindiğini belirten Atay, sektörle Türkiye'nin milyonlarca lira döviz kazanan bir ülke haline geldiğini ifade etti.

Gerek şehir ve devlet hastaneleri gerekse özel hastanelerin, ulaştıkları kaliteyle her birinin bacasız birer fabrikaya, gelir kapısına dönüştüğüne işaret eden Atay, turizmde, savunmada olduğu gibi sağlık sektöründe gelinen noktanın önemine dikkati çekti.

Sağlık sektörünün avantajını ve farkını değerlendiren Atay, şunları kaydetti:

TIKLAYIN

"Bütün mesleklerde kadın erkek kazanç gelir bağlamından mukayese ettiğimizde süreç sadece ülkemiz için değil bütün dünyada kadınların aleyhinedir. Ama sadece sağlık sektöründe, ülkemizde yaptırdığımız birincil analizlere göre kadınlar erkeklerden daha fazla kazanıyor. Ülkemizde kadınlar, eczacılıkta yüzde 20, diş hekimliğinde yüzde 7-8, tıpta ise 3-4 aralığında erkeklerden daha fazla kazanıyor. Meslek, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayan bir sektör haline gelmiştir."

Ameliyatlardan canlı yayın

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto da vakıflarının yaklaşık 15 yıldır kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi alanında önemli çalışmalara öncülük ettiğini bildirdi.

Kardiyolog ve kalp cerrahlarını bir araya getirdiklerini anlatan Oto, "Kongre sadece bilimsel faaliyetler ve öğretiler için değil, aynı zamanda Türkiye'nin tanıtılması ve sağlık turizmi açısından da son derece önemli." dedi.

Kongredeki kurslar sayesinde doktorların bizzat elleriyle kesip biçerek ameliyatların uygulamasını yapacağını aktaran Oto, Amerika, Hindistan, İsviçre ve Türkiye'den ameliyathanelerden canlı yayın yapılarak, katılımcıların soru sorabildiğini dile getirdi.

Doç. Dr. Halit Yerebakan ise Türk hekimlerinin kalp cerrahisinde Avrupa'da eğitim verir hale geldiğini söyledi.

Sağlık alanında önemli gelişmelerin yaşandığını ifade eden Yerebakan, hastanın bilinçlenmesi açısından sürecin doğru yönetilmesi gerektiğini kaydetti.

Sosyo-ekonomik düzeyin yükselmesine rağmen insanların sağlığına dikkat etmediğini aktaran Yerebakan, obezitenin toplum sağlığı üzerindeki risklerine işaret etti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?