Sağlık Bakanlığına Sesleniş! Öksüz Kaldı Ameliyathane ve Cerrahi Teknikerleri

Sağlık Bakanlığına seslenen Ameliyathane ve Cerrahi Teknikerleri, sayılarının 16 bin olduğunu, yaşadıkları atama problemi yüzünden büyük mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiler. Ameliyathane ve Cerrahi Teknikerleri adına açıklamada bulunan Esat Özer, PDC ( Personel Dağılım Cetveli ) tablosunda bir çok branş bulunmasına rağmen, Ameliyathane Teknikerlerininde biran önce PDC tablosuna alınmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Güncel 17.03.2019, 21:42 27.03.2019, 11:46
Sağlık Bakanlığına Sesleniş! Öksüz Kaldı Ameliyathane ve Cerrahi Teknikerleri

Cerrahide Dünya standartlarına ulaşmak için 2002 yılında kurulan Ameliyathane ( Teknikerleri) Hizmetleri bölümün amacı ölüm sakat kalma ve uzun iyileşme dönemini en aza indirerek cerrahide memnuniyet ve güveni en üst seviyeye çıkarmaktır.

KKTC ve Türkiye’de 49 Üniversiteden mezun olan Ameliyathane (Teknikerleri) Hizmetleri öğrencileri Ameliyathane Teknikerleri ünvanını alır.Güvenli Cerrahiyi sağlamak için öğrencilere üniversite Laboratuvarında gerçek ameliyathanelerde cerrahi disipline uygun olarak Cerrahlar ve akedemisyenler tarafından eğitim verilir.

Ameliyathane Hizmetleri öğrencileri; eğitim döneminde Cerrahi Hastalıklar,Ameliyathane Teknolojileri,Anatomi,Fizyoloji,Anestezi,Mikrobiyoloji,İlk Yardım,Tıbbi Termonoloji,Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon derslerinin yanı sıra genel kültür dersleriyle desteklenmektedir.

Üniversite müfredat programlarının tamamında cerrahi güvenliği artıracak şekilde,steril cerrahi ekibe dahil edilmek üzere Ameliyathane Teknikerleri öğrencileri yetiştirilmektedir.

TIKLAYIN

Malesef Ameliyathane Teknikerleri görev tanımında “Cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardım eder” maddesinden dolayı steril vakaya girmeleri tamamen hastane yönetiminin insiyatifine bırakılmış durumdadır.Görev tanımında değişiklik yapılarakAmeliyathane Teknikerleri Steril olarak ameliyata dahil olur Cerrahı asiste eder “ maddesinin eklenmesi gerekmektedir.

Görev tanımında ”Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur Cerrahı asiste eder” maddesi olmadığı için Ameliyathane Teknikerleri özel sektörde iş bulamayarak mağdur olmaktadır.Bazı devlet hastanelerinde de steril olarak ameliyata dahil edilmeyerek mesleğinin gereğini yapamamakta ve geri planda heba olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde düzenlenen bir aylık Ameliyathane sertifika programlarına katılan Ebe-Hemşire , Sağlık Memuru , Toplum Sağlığı Teknisyeni , Laboratuvar Teknikerleri bile steril vakaya dahil olma hakkı kazanırken cerrahlardan ve akademisyenlerden cerrahi eğitim alan Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata girmekte ve iş bulmakta zorlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde düzenlenen Ameliyathane sertifika programlarından dolayı Cerrahi standartları oluşturmak için kurulan Ameliyathane Teknikerleri ameliyathanelerde görev alamamaktadır. Sertifika programları iptal edilerek Ameliyathane Teknikerleri alımları artırılmalıdır. 

Ameliyathane Teknikerlerinin bir diğer sorunu olan PDC ( Personel Dağılım Cetveli )tablosunda bir çok branş bulunmasına rağmen Ameliyathane Teknikerleri PDC tablosuna alınmamış alınmayı beklemektedir.

Gereğinin yetkili makamlarca yapılmasını arz ve talep ederim

Saygı ve Sevgilerimle 

Esat Özer (05321709864)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Elif ocaktan 2 yıl önce
Örgütlenmenizi haklı ve guzel buluyorum tebrikler ancak ameliyathane ekip işidir serfitikasyon kalksın demeniz biz orda olcaz dıgerleri gitsin demektir ve bu bir hemsire olarak benim hoşuma gitmeyen bir ifade sorun ameliyathanelerde saglik personellerinin dagilimi icin net sayiların olmaması mesela 3 cerrahi teknikeri 1 ameliyathane hemşiresi şeklinde sayı düzenlemesi olursa güçlü bir cerrahi ekip kurulur ancak hemşireler hastanin olduğu her alanda var olmalı ve var olmaya devam etmelidir atanma probleminizi çözmeniz bunu yaparken diğer branşların hakkına girmemeniz dileğimle
Ömer özgen 2 yıl önce
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?