Başhekim Hastanesi İçin Ek Bina İstedi

Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi'nde konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik, 1947 yılında kurulan hastane binalarının kentsel dönüşüm kapsamında rehabilite edilmesi gerektiğini söyleyerek 8 katlı yeni binanın temelini atmak için Sağlık Bakanlığı'ndan destek beklediklerini ifade etti.

Güncel 01.03.2019, 17:56 01.03.2019, 17:56
Başhekim Hastanesi İçin Ek Bina İstedi

Açılışta konuşan Kongre Başkanı ve SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik, 72 yıl önce kurulan hastanelerinin uzun süredir hizmet verdiğini söyleyerek, İzmir'in sembollerinden biri olduğunu vurguladı. 

Yılda 800 bini aşkın hastaya hizmet verdiklerini ifade eden Dr. Çelik, 24 çocuk yoğun bakım, 58 yenidoğan yoğun bakım, 5 çocuk kalp damar cerrahi yoğun bakım, 7 çocuk cerrahi yoğun bakım ünitesi olmak üzere 94 yoğun bakım yatağı ile çocuk kemik iliği nakil merkezi, palyatif bakım merkezi, yanık ünitesi, süt çocuğu, büyük çocuk servislerinde toplam 350 yatakta hizmet verdiklerini söyledi. 

Göreve geldikleri tarihten bu yana 16 yataklı kemik iliği nakil merkezi, 10 yataklı yeni doğan küvez ünitesi, 10 yataklı endokrin ve metabolik hastalıklar servisini hizmete açtıklarını anlatan Çelik, "Bakanlığın 100 günlük eylem planı çerçevesinde 17 yataklı palyatif bakım merkezini hizmete açtık. Ülkemizde ilklerden olan bu merkez gelecek için büyük önem taşıyor. İkinci 100 günlük eylem planı çerçevesinde ise mobil palyatif bakım ekibini kurarak çocuk obezite merkezinin açılması için planlamamızı yaptık. 

TIKLAYIN

Fiziki şartları oluştu, umuyoruz ki mart ayının sonunda hizmete girecek" diye konuştu. Türkiye'deki ilklerden olan çocuk izleme merkezi, kemik iliği merkezi ve palyatif bakım merkezinin hastaneleri bünyesinde olduğunu belirten Başhekim Doç. Dr. Tanju Çelik, 17 bin 500 metrekare alanda hizmet veren hastane için şunları söyledi:

"1947 yılında hizmet vermeye başlayan binalarımızın kentsel dönüşüme girmesi yeniden rehabilite olması gerekiyor. Koğuş sistemi olan yataklarımızın nitelikli yataklara dönüşmesi için yeni binaya ihtiyacımız var. Bunun için kolları sıvadık, Kültür Varlıkları Müdürlüğü ve Konak Belediyesi'nden izinlerimizi aldık. 

Zemin üzeri 8 katlı bir binanın temelini atmak için Sağlık Bakanlığımızın yatırıma girmesini bekliyoruz. SBÜ'den de beklentilerimiz var. Hastane bünyesinde kök hücre enstitüsü kurmak istiyoruz. İzmir'e yakışır yeni bir tıp fakültesi kurulmasını istiyoruz. Bu fakülte uluslararası nitelikli olmalı.

İzmir'de Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'ni dahil ettiğimizde 7 eğitim araştırma hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerin bünyesinde çok nitelikli hocalarımız var. Bilgi ve donanınımız helak olmamalı. Sağlık turizminin sözde kalmaması için bir an önce adım atılmalı."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?