Çanakkale şehitleri Kazakistan'da anıldı

- Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık: - "Çanakkale Muharebeleri aynı zamanda Türk’ün mertliğini, yiğitliğini ve yüksek insanlık vasıflarını tüm dünyaya gösterdiği er meydanıdır. İslamofobi, terörizm ve her türlü aşırılıktan muzdarip bugünün dünyasına ders niteliğinde bir şanlı destandır"

Çanakkale şehitleri Kazakistan'da anıldı

ASTANA (AA) - Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü ile İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yıl dönümü ve şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Kazakistan'ın başkenti Astana'da tören düzenlendi.

Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık'ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk kurumlarının temsilcileri ve diplomatların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende Astana Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Türkçe kursu öğrencileri tarafından Çanakkale hakkında şiirler okundu ve filmler gösterildi.

TIKLAYIN

Büyükelçi Uyanık, yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin tarih sahnesinde kalma, varlığını ve onurunu koruma mücadelesi olduğunu belirterek savaşta 250 bini aşkın askerin şehit düştüğünü hatırlattı.

Türk milletinin 1915’te o dönemdeki en güçlü ordulara karşı alınan zaferle ülkenin daima ayakta kalacağını gösterdiğine dikkati çeken Uyanık, "Çanakkale Muharebeleri aynı zamanda Türk’ün mertliğini, yiğitliğini ve yüksek insanlık vasıflarını tüm dünyaya gösterdiği er meydanıdır. İslamofobi, terörizm ve her türlü aşırılıktan muzdarip bugünün dünyasına ders niteliğinde bir şanlı destandır." dedi.

Uyanık, Türk milletinin 18 Mart 1915’te Çanakkale’de onu izleyen İstiklal Harbi'nde ortaya koyduğu sarsılmaz iradeyi ve yüksek maneviyatı, 15 Temmuz gecesi Fethullah Gülen Terör Örgütü'nün düzenlediği darbe teşebbüsü sırasında da hep birlikte bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Büyükelçi Uyanık, geçen hafta İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü olduğunu da anımsatarak şairin Türk milletinin Çanakkale’de destanlaşan kahramanlığını ve iman gücünü şiirlerinde dökerek gelecek kuşakların zihnine nakşettiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 09:52

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER