Sağlık Çalışanlarına Zam Olayının Perde Arkası! Mecliste Ne Yaşandı? Neden 22 Aralık'a Ertelenmek Zorunda Kaldı?

Sağlık çalışanlarının arasında ayrımcılığa sebep olduğu gerekçesiyle büyük tepki çeken zam olayının perde arkasında neler yaşandı? İş bırakma eylem kararları sonrasında Cumhurbaşkanı talimatıyla 750 TL ile 1000 TL arası sabit ek ödemeye zam yapılacakken TBMM'de ne yaşandı da hükumet kanadı 22 Aralık'a ertelemek zorunda kaldı.. Zam haberlerini ilk duyuran saglikpersoneliHABER.NET meclis görüşmelerinin detaylarını açıklıyor.

Ekonomi 05.12.2021, 23:13 06.12.2021, 12:46 Zeynep Elmalı
Sağlık Çalışanlarına Zam Olayının Perde Arkası! Mecliste Ne Yaşandı? Neden 22 Aralık'a Ertelenmek Zorunda Kaldı?

Hekimlerin emeklilik ve sabit ödeme maddesi onaylanmasına rağmen ( Hekimler yeni düzenleme ile ne kadar ücret alacaklar: detaylar için tıklayınız. ) hekim dışı çalışan personelin durumunda bir takım gariplikler yaşandığı öğrenildi. 3 Aralık 2021 Cuma günü Ak Parti'nin teklifiyle Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler ortak karar alarak kanun teklifi hazırlıyorlar. Bu esnada TBMM'de bütçe görüşmeleri de devam ediyor. 

Hükümet 1000,00 TL sabit ek ödemelere zam teklifinde bulunurken Meclis'te grubu bulunan muhalefet partileri zammın 1.500 TL olması konusunda direttikleri belirtildi. Muhalefet partileri hekim dışı personele 1.500 TL zam isterken hükümetin 1000 TL vermesi üstelik bunu da Maliye ve Hazine Bakanlığının sadece hastanelerde çalışan SHS grubuna vermek istemesi ( SHS: Sağlık Hizmetleri Sınıfı demek. Sağlık Memuru, Laborant, Hemşire, Ebe vb.) zam kanun teklifini görüşmelerinin bütçe kanunu sonrasına kalmasına sebep olduğu öğrenildi.

ZAM BÜTÇE SONRASINDA HÜKÜMETİN İNSAFINA KALDI!

Bütçe görüşmeleri sonrasında ise hekim dışı sağlık personelinin sabit ek ödeme zammı alması zora giriyor. Çünkü bütçe görüşmelerinde mecliste grubu bulunan siyasi partiler ortak karar almazsa kanun görüşelemiyor. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ancak bütçe görüşmeleri sonrasında hükümet kanadı muhtemelen 1000 TL zammı yasalaştırabilir. Tabiki bunu hükümet isterse olabilecek bir durum. Sağlık Bakanı Koca'nınsağlık çalışanlarına 1-2 gün içinde müjdeli haberlerim var dedikten sonra hekim dışı personeli bu müjdenin dışında tutması, kısaca yok sayması sağlık camiasında büyük hayal kırıklığı yaratmakla beraber şuan iş barışı adeta yerle bir olmuş durumda.

 #  Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine   abone olmak için tıklayın 

PERSONEL SAĞLIĞI YAKINDAN TAKİP ETMEK İÇİN - TIKLA- TAKİP  ET

Sağlık camiası içerisinde olan tüm personelin adaletli bir şekilde ücretlerinde seyyanen artış biran önce yasalaşmalıdır. Sabit ek ödeme, performans ek ödemesi vs. ile değil, tek kalem maaş'da ısrarcı olunmalı, taban aylık üzerinden maaşlar iyileştirilmelidir. 

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (53)
Hemsire 2 ay önce
O yardımcı sağlık elemanı olmazsa zaten senin işin otomatikman yavaşlar veya bırakmak zorunda kalırsın sayım diş hekimi .çünkü en basit diş röntgeni olmadan nasıl işini yapacan.haa kendim çekerim kendim yaparım dersen buyur yap
Dr.Erkan 2 ay önce
Sayın ''dr'' yapılan yüzde 20 zam, sabit ek ödemeye oda 300-400 arası bir paraya tekabül ediyor. Burada sen ben o mevzusu değil herkesin refah seviyesini,alım gücünü arttıracak adaletli hakkaniyetli zamlardır.
dr 2 ay önce
zaten %20 zam aldınız yaklaşık 1000 tl ye yakın zam aldınız bir de hekimler gibi zam istiyorsunuz
Diş hekimi 2 ay önce
Yardımcı sağlık elemanlarına zam yapıldığı gün iş bırakacağım akabinde iş yavaşlatacağım.. Biraz da biz tavır koyalım
sm 2 ay önce
bırakmazsan......
tıbbı sekreter 2 ay önce
paralı okudun değil mi dişciiii
tıbbı sekreter 2 ay önce
diş hekimi daha %20 yirmi alınmadı ve sabitler genel bütceye aktarıldı sizden kesinti olmayacak kormayın gerek yok diş hekimleri olupda yardımcı personel olmasa odanızı zor bulursunuz
tereli 2 ay önce
ey dişçi seni de anlıyorum toplumdan bakılırsa doktor olarak görmezler sizi dişçi derler, bir de meslektaşların özel kliniklerinde paraya para demezken sen iki dolgu yapıp performansına etkisine bakarsın. sonra sağlık personelini yardımcı diye aşağılamaya kalkarsın.
viva 2 ay önce
kafanı skyim.
mersin 2 ay önce
iş bırakmazsan hatrım kalır pampa....
Selami 2 ay önce
kendisini dev aynasında gören zavallı diş hekimiymis senden bir halt olmaz o elaman dediklerinin hakkına tecavüz edilirken sanada tecavüz ederler inşAllah sizlerinde sayılarınız artıp kps ye girdiğiniz o günleri görücez elit bir kesim olmadığınızı o gün anlayacaksınız
Hemşire 2 ay önce
Yardımcı sağlık Elemanı ne ya??? Ne patavatsızca bir tavır bu böyle. Sensin elaman düzgün konuş. Hep beraber hakkımızı savunacağımıza oturmuşuz garip garip benzetmeler yaparak güya aşağılama yapıyoruz birbirimize. Kimsenin hekim maaşlarına yapılan iyileştirmede gözü yok valla. Az bile kamuda çalışan hekime. Ama aynı şey diğer sağlık personellerine de yapılsın. 10 yıl önce maaş farkı nerdeydi şimdi nerde. Resmen 3-4 kat hatta daha fazla maaş farkı var. Zaman içinde sizlerin aldıklarınız artmış olabilir ama bizimki maalesef artmadı. Performans sistemi yüzünden eksinin eksisine düştük. Hastanelerde bir tek hekim çalışmıyor.
Hemsire 2 ay önce
Size zam geldi bir sey dedikmi demedik simdi size ne oluyor
Şahink 2 ay önce
Sensin yardımcı eleman
Josi 2 ay önce
Godoş sen neyin sağlık personelisin totoş bizim anamız dinimiz ağlıyor reçete yazıp insanlarla dalga geçen gavatlara bak o işi bırakmazsan ananı dağıtiim
Cansu 2 ay önce
Egonuzda boğulun inşAllah
tuğçe 2 ay önce
sana ne battiki simdi
SAĞLIK PERSONELİ 2 ay önce
İYİ HALT EDERSİN
Sağlık Memuru 2 ay önce
Zoruna giden ne ola ki?
Ayıp vAllahi. 2 ay önce
Diş çekmekten başka ne tedavisi yapıyorsunuz. Ancak uzun randevu verip insanları ortağı olduğunuz Özel polikliniklere mecbur bırakıyorsunuz.
Hemşire 2 ay önce
Sayin dişçi, yardımcı sağlık personeline zam yapilma ihtimali yok zaten, rahat olun. Öyle bir kadro yok çünkü.
HEKİM DÜŞMANLARI 2 ay önce
Toplu sözleşmede yüzde 20 zamı aldınız. HEKİMLERE zam yapılmadı. Hepiniz sevindiniz. Ne ekibi ekip yok!! Utanmazlar!!
cameel 2 ay önce
orda da siz deseydiniz bize niye yüzde 20 yok diye sayın dr..bunu da mı biz söyleyelim. sağlık memuruyum.
Yeri gelince sağlıkçı yeri gelince düz memur 2 ay önce
Ben düz bir memurum. Yeri geldi nöbetlere gönderdiler. Yeri geldi diş hekimiyle filasyona çıktım bu dönemde. Ama bizi hep görmezden geldiler bu dönemde. hiç bi şeyden yararlanamadık. Mesela Covid hastasının odasını temizleyen hizmetlinin hakkını kim savundu bu pandemi de? Kimse. Ama ek ödeme de yararlananlar müdürlüklerde oturan sağlıkçı ebeler hemşireler oldu. Genel konuşmuyorum hastanede çalışan görevini yapan hemşirelere saygım var. Hak varsa ortada herkese eşit davranılmalı, yapılmalı artık.
Yakışmıyor 2 ay önce
Sayın diş hekimi zaten olayı bu hale sizler gerirmediniz mi? Sabite 20 zam oldu diye ortalığı yıktınız be. Meclis e bakanlığa kadar olay çıkardınız. Şimdi size verilince sessiz ol diyorsunuz? Neden? Siz kibirli kendini beğenmiş birer balonsunuz. Ne kadar şişerseniz şişin sizin de son zamanlarınız( 90 lisans la atandım az kaldı diş hekimi ve tıp mezunu çok fazla yurt dışına kaçsalar da göçselerde sizde olacaksınız bizim gibi). Bekleyin…
Sağlık çalışanları 2 ay önce
Ulan muhalefet bir iş yapmazsın bari olana bari engel olmayın 1000 TL de bize yeter kaç yıllardır zam almayan tek kesim sağlık çalışanları.ey sagki bakanı konuşurken sağlık çalışanlarına diye beyanda bulunup sadece Dr verilmesini nasıl aciklayacaksin artık sağlık çalışanlarınin gözünde bir hiçsin koca bir hicccccc
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?