Enflasyon oranıyla dünya sıralamasında 4. sırada yer alan Türkiye Avrupa’da ise 1. oldu.

Yıllık Tüketici Enflasyonu yani TÜFE oranıyla Türkiye, dünyada en yüksek 4. ülke durumunda.

TÜİK verilerine göre mart ayında yıldırım enflasyon %68.5 olarak duyurulmuştu.

Türkiye, Afrika ülkelerini de solladı

Trading Economics sitesinin Mart 2024 veya buna en yakın tarihli verilerine göre, bu oran tüm Afrika ülkelerindeki enflasyon oranlarını geride bırakıyor. Trading Economics sitesi, ülkelerin son enflasyon verilerini içeriyor ve çoğunlukla Mart 2024 ve Şubat 2024'e ait verileri sunuyor. Türkiye'nin enflasyon durumu, Afrika ülkelerini bile geride bırakmış durumda.

Sudan’da bile daha düşük

Sudan, yüzde 63,3'lük bir enflasyon oranıyla altıncı sırada yer alırken, diğer bazı Afrika ülkelerindeki enflasyon oranları şu şekilde sıralanıyor: Zimbabve yüzde 55,3; Etiyopya yüzde 26,2; Pakistan yüzde 20,7.

19 Nisan 2024 tarihinde Trading Economics verilerine göre dünyada yıllık enflasyonun en yüksek olduğu ülke açık ara Arjantin olarak belirlendi. Mart 2024'te Arjantin'de yıllık enflasyon oranı yüzde 288 olarak kaydedildi.

Ardından yüzde 140 ile Suriye ve yüzde 123 ile Lübnan bu sıralamada yer alıyor. Türkiye ise dördüncü sırada bulunuyor ve Mart 2024 itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 68,5 seviyesinde gerçekleşti. Venezuela ise yüzde 67,8'lik bir enflasyon oranıyla hemen Türkiye'nin ardından beşinci sıradadır.

Kazakistan, 30. sırada yer alarak yıllık enflasyonun yüzde 9 olduğu bir konumda bulunuyor. Bu durum, Türkiye'nin dahil olduğu ilk beş ülkenin ne kadar zor bir durumda olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde yıllık enflasyon oranı yüzde 50'nin üzerinde sadece yedi ülkede bulunuyor.

Yoksulluk Sınırı 4 Bin TL Artarak 61 Bin Liraya Oldu Yoksulluk Sınırı 4 Bin TL Artarak 61 Bin Liraya Oldu

Türkiye, listenin tamamına bakıldığında Avrupa'da en yüksek enflasyona sahip ülke olarak öne çıkıyor. AB üyesi veya aday ülkeler arasında Türkiye'den sonra en yüksek enflasyona sahip olan ülke ise yüzde 6,6 ile Romanya olup, dünya genelinde 43. sırada yer alıyor.

Türkiye'de enflasyon oranının yüksek olmasına rağmen, genellikle Afrika ülkeleri Türkiye'den daha kötü durumda oluyordu. Ancak son verilere göre, Türkiye'nin üstünde yer alan bir Afrika ülkesi bulunmuyor. Sudan, yüzde 63,3'lük bir enflasyon oranıyla altıncı sırada yer alıyor. Diğer bazı ülkelerde ise yıllık enflasyon oranları şu şekilde sıralanıyor: Zimbabve yüzde 55,3; Etiyopya yüzde 26,2; Pakistan yüzde 20,7.

AK Parti'nin 2002 sonunda iktidara gelmesinin ardından kısa sürede hızla düşen enflasyon, 2021 yılı sonundan itibaren tırmanışa geçti. Yıllık enflasyon Ekim 2022'de yüzde 85'i aşarak AK Parti iktidarının en yüksek noktasına ulaştı. 14-28 Mayıs seçimlerinden sonra ekonominin başına Mehmet Şimşek'in geçmesinin ardından, beklentiler enflasyonun düşmesiydi ancak hala yüzde 70 sınırına yakın seyrediyor.