Çocuk Ölümlerinden Sağlık Müdürü Sorumlu!

Olası kastla öldürme suçlamasıyla Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar hakkında şikayetçi olan Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Muhammed Beybur, Avar ve sağlık müdürlüğünün diğer yöneticilerinin ihaleye fesat karıştırdıklarını öne sürerek şikayetçi oldu.

Sağlık 11.09.2019, 23:21 13.09.2019, 11:41 Zeynep Elmalı
Çocuk Ölümlerinden Sağlık Müdürü Sorumlu!

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde 37 çocuğun ölümünü öne sürerek Sağlık Müdürünü olaydan sorumlu tutan ve Olası kastla öldürme suçlamasıyla şikayetçi olan Birlik ve Akademik Düşünce Derneği, geçtiğimiz yıl 2 ay içerisinde Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde 37 çocuğun ölümünden sağlık müdürü avar’ı sorumlu tuttu. Suçlamasının dayanağı olarak hastanelerdeki ihalelerde usulsüzlük yapıldığını süren Dernek Başkanı Beybur, sadece bu suçlamalarla kalmayarak;

  • Olası Kast İle Kasten Öldürme
  • Taksirle Öldürme
  • İhaleye Fesat Karıştırma
  • Görevi Kötüye Kullanma
  • Suçluyu Kayırma
  • Suç Delillerini Yok Etme

suçlamalarında da bulundu.

2018 yılı içerisinde 2 aylık süre zarfında Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Biriminde 37 bebek ölümün tespit edildiğini belirten Başkan Beybur, bu ölümler bilimsel olarak açıklanamaz, şüpheli ölümlerdir diyerek, ölümlerin ana nedeni olarak hastanenin gerekli hijyenik koşullara sahip olmamasından dolayı enfeksiyona bağlıdır dedi.

Ölümlerle ilgili tutulan tutanaklarda, hastane temizlik personelinin beirlenen kriterlere uygun çalışmadığı, ünitede bulunan küvez temizliğinin yapılmadığı, yerlerin temiz olmadığı, çöplerin temizlenmediği, Yenidoğan Yoğun Bakımda bulunan dolapların kirli olduğu, atık bölümünün steril olmadığı, vb. tespitler açıkça yer almaktadır dedi.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Sağlık Müdürüne Ağır Suçlamalar! haberimiz için tıklayınız.

Sağlık Müdürü Hastane Ayrımı Yapıyor İddiası! haberimiz için tıklayınız.

Diyarbakır sağlıkta bankamatik memurları mı var? haberimiz için tıklayınız.

Çocuk Ölümleriyle İlgili Aile Bakanlığı Devrede! haberimiz için tıklayınız.

BEYBUR, BAŞKA BİR ŞİKAYETİNDE DE İHALEDE YOLSUZLUK YAPTILAR İDDİASINDA BULUNDU!

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tıbbi sarf malzeme ve trafo ve jeneratör alımı ihalelerinde yolsuzluk yapıldığını öne süren Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Başkanı Beybur, yapılan ihaleler kanuna aykırılık göstermektedir diyerek, bu iddiasına dayanak olarak da 20 Aralık 2018’de yapılan tıbbi sarf ihalesinin 10 kalemi için yaklaşık maliyetin çok üzerinde tutar üzerinden alım yapılacağı için ihale komisyonunun mali üyesi olan hastane müdür yardımcısı Oktay Saruhanoğlu tarafından şerh düşüldüğünü gösterdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?