Bilindiği üzere yıllardır tüm kamu çalışanlarının özellikle dini bayramlarda idari izinli olduğu günlerde sağlık çalışanları tuttuğu nöbetlerin ücretini alamıyorlardı.

Buna karşılık nöbet izni dahi kullanamayan sağlık çalışanlarının bu kronik sorunu her idari izin döneminde gündeme gelmesine rağmen hiçbir sendikanın da bu hususta bir çözüm önerisinin olmaması ve idarenin de bir çözüm üretememesi sonucu tüm sağlık çalışanları emeklerinin karşılığını almamaktaydı.

Hürriyet Sağlık-Sen, her hususta olduğu gibi bu konuya da el atarak idari izinde tuttuğu nöbetin ücretini alamayan üyesi adına Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanarak bu alanda yine bir ilke imza atmıştır. Kurulduğu günden bu yana 70’e yakın idari dava başvuruda bulunan Hürriyet Sağlık-Sen bugüne kadar sonuçlanan 38 dava ve başvuruyu kazanarak tüm sağlık çalışanlarının gönlünde taht kurmayı başlamıştır. Açtığı hiçbir davayı kaybetmeyen sendika olarak adını tarihe altın harflerle hukuki kazanımların sendikası olarak yazdırmayı başarmıştır.

Alanında oldukça yetenekli kurulları ve güçlü mevzuat alt yapısı ile bir sendikadan beklenenden fazlası olan Hürriyet Sağlık-Sen’in elde ettiği bu başarı ile sağlık çalışanları artık idari izinlerde tutacakları nöbetlerin ücretlerinin ödenmesini talep edebilecekler.

Bu davanın başarılı bir şekilde kazanılmasında özellikle Hürriyet Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Nermin AYDIN’ın başarılı ve gayretli çabası da göz ardı edilemezdi. Nermin AYDIN’ın girişimleri sonucu evvela kurumlar nezdinde yürütülen hummalı çalışmalar sonucu olayın mahkemeye intikal etmesi ile hukuki kazanım kaçınılmaz olmuştur.

Bu başarıda en büyük paya sahip olan kişilerden biri olan Hürriyet Sağlık- Sen Samsun Şube Başkanı Nermin AYDIN yaptığı açıklamada:

Sağlık-Sen Trabzon Üniversite Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi! Sağlık-Sen Trabzon Üniversite Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi!

“Resmi tatillerde tutulan nöbet ücretlerinin verilmemesi ile iki ay içerisinde itiraz dilekçesi veren arkadaşlarımıza olumsuz yanıt verilmesi üzerine önce Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurular yaptık. Akabinde KDK tarafından alınan kararı il

sağlık müdürlüğüne verdik. Hatta aynı kararı Sağlık Bakanlığı’na da iletmiş olmamıza rağmen olumlu yanıt alamadık. Ücret olarak karşılığı ödenmeyen nöbetler için nöbet izni de verilmeyince dava açmak isteyen Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki üyelerimiz ile birlikte dava açmaya karar verdik. Anestezi Teknisyeni bir üyemiz adına Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde açmış olduğumuz dava ile idari izinler de tutulan nöbet ücretlerinin ödenmesi yönünde bir karar verilmiştir.”

45-1

20-2

Editör: Serap