Sağlık Çalışanlarına Söz Verilen Tavan Ek Ödeme Neden Gecikiyor?

pandemi başında Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenen tavan ek ödemenin, 19 Ağustos'da Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalayla 1 Ağustos itibariyle yeniden ödeneceği açıklanmıştı. Ancak bugüne kadar tavan ek ödeme yapılmadı.

Sağlık Çalışanlarına Söz Verilen Tavan Ek Ödeme Neden Gecikiyor?

Sağlık Bakanı Koca, 19 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklamada COVID-19 ile ilgili hastalarla ilgilenen sağlık çalışanları için bir ek ödemenin 1 Ağustos'tan itibaren 3 aylık zaman diliminde ödeneceğini bildirmesi üzerine, 6 Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazetede, Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe geçici madde eklenerek yayımlandı.

İlgili Yönetmeliğe eklenen; 1/8/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, personele ek ödeme yapılabilir. Bu şekilde yapılacak ödeme tutarı toplamı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçemez." geçici maddeye göre, hangi personele hangi oranda ek ödeme yapılacağı Bakan tarafından belirleneceği belirtilmiştir.

TIKLAYIN

Bu durum; hangi personel ve alanların Covid-19'lu hastalarla doğrudan veya dolaylı olarak temas halinde olabileceğinin belirlenmesi, kısmi sürelerce normal ve Covid-19'lu hasta biriminde çalışanların durumları ve yapılacak ek ödeme oran katsayısının birim ve personele göre değişkenlik göstermesi bu alanların tespit edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu konuda Sağlık Personelleri arasında herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için sürecin uzaması ve buna bağlı olarak illere bir genelge gönderilememiş olması nedeniyle, Ağustos ayı sabit dışı ek ödemeler henüz hesaplanamamış ve dolayısıyla ödenememiştir. Daha önce, Mart-Nisan-Mayıs aylarında yapılan tavan ek ödemelerinde, tüm sağlık çalışanlarına ve %100 oranında yapıldığı için herhangi bir gecikme yaşanmamıştı.

Sağlık Personellerinin Eylül'de Alacakları Tavan Ek Ödeme Tutarları! için tıklayınız

Ödemeler Ne Zaman yapılacak?

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 14.maddesine göre, "Ek ödeme, aylık dönemler halinde yapılır. Dağıtılmasına karar verilen ek ödeme tutarı, o dönemin bitiminden sonraki yirmi gün içinde hak sahiplerine ödenir. Ancak, döner sermaye gelirlerinin tahsilatında gecikme olması halinde tahsilatı takip eden ilk ödeme döneminde ödeme yapılır." hükmü gereğince dönem sonrası 20 gün içinde ödenmesi gerekmektedir.

Ancak belirtilen nedenlerden dolayı, Ağustos ayı sabit dışı ek ödemelerin en geç 21-25 Eylül tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Kaynak: Memurlar.Net

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2020, 00:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mü
- 1 ay Önce

Bakan kameraların karşısında tavan ek ödeme dedi, yatırılmadı, resmen sağlık personeli kandırıldı, ona mı yanalım. Halkın gözünde paragöz konumuna düştük ona mı yanalım. İşten gelince çoluk çocuğumuzu doya doya sevemiyoruz ona mı yanalım. Bilemedim...

Doktor
Doktor - 1 ay Önce

Ne kadar birim ve personel değişikliği de olsa bu işleri yapacak kişiler meslekler bellidir genel olarak doktor hemşire sağlık memuru teknisyenleridir

He evet
He evet @Doktor - 1 ay Önce

Doktor değilsinizdir umarım. Lütfen yazdığınız yazıyı tekrar okuyun Allah aşkına. İlkokul öğrencisi sizden daha iyi ifade eder kendini.

Atanmış tıbbi sekreter
Atanmış tıbbi sekreter - 1 ay Önce

3 ay alacağımız tavan ek ödemeyi almayı beklerken işçi olarak alım yapılmış bir sekreterin SGK brütünü görünce 3 ün 5 in peşinde kendimizi avuttuğumuzu farkettim. İşçi sekreter SGK brütü son iki ayın birisi 5bin küsur diğeri 7bin küsur liraydı. Birde açtım kendime baktım 3bin lira. Geleceğimiz çalınıyor.

Acilen düzenlenmeli
Acilen düzenlenmeli - 1 ay Önce

Sağlık personelinin maaşlarına zam ve şiddet terörüne yönelik tutuklu yargılama, hastane girişlerine x ray acilen gelmeli. Çalışanlar asla güvende değil.

Aaaa sağlık
Aaaa sağlık - 1 ay Önce

Siz hangi alemde yaşıyorsunuz sayın haberi yapan.mart nisan mayısta yüzde yüz ödeme hekimlerin çoğuna ve pandemi olmayan kurumlara yapılmadı..Artık sizin gibi sitelerde yalan yanlış haberler okumaktan sıkıldık..Bari siz sağlılçıların yanında en azından doğru haber yaparak durun. FaZlasını istemiyoruzzz

Uzm dr
Uzm dr - 1 ay Önce

Geçen bu sitede Almanya'da para ek ödeme uygulaması hakkında birbyazi vardı ne diyor du hasta ile temaslı olan covidli biriminde çalışan doktorlara hemsireler e sağlık teknisyenlerine ödeme odullerdirme yapılacaktır diye

Doğru söyler
Doğru söyler - 1 ay Önce

Yazıda belirtildiği gibi covid hastalariyla doğrudan temasli olan tedavilerinde bulunan kısaca doktorlar hemşireler sağlık memurlari teknisyenleri alacaktır

He evet
He evet @Doğru söyler - 1 ay Önce

Hadi saydığınız meslekler sağlık hizmetleri sınıfı (psikolog, diyetisyen vs.). Yahu ben teknik hizmetler sınıfında kimyagerim. Günlerdir filyasyona çıkıp temaslilardan sürüntü alıyorum, pozitif vakalara ilaç dağıtıyorum. Hiç te sorun etmiyorum bu durumu. Belli ki kimyager sahaya sürüldüğüne göre ihtiyaç var diye düşünüyorum. Ha performans verirlerse ne âlâ vermezlerse canları sağolsun der geçerim. İşime gelmezse istifa ederim. Hakkımı ararken diğer mesleklerle mukayese etmem durumumu.

sağlıkçı
sağlıkçı @Doğru söyler - 1 ay Önce

acilde çalışıp temasta bulunmayıp aynı havayı soluyan masa başı çalışanlara da verilmeli. idari kat hariç tüm birimler risk altında.

Radtek
Radtek @Doğru söyler - 1 ay Önce

Kardeş peki muayneye gelen hastalar röntgene uğrayan hastalar eeg çekilen hastalar Labaratuvara giden hastalar hepsi negatifmi bu birimler risk altında değilmi .. en azından filyasyon ekibi covid pol. bunlar hastanın pozitif olduğunu biliyor ona göre davranıyor .. hastanede çalışan herkes almalı bence ..

Yönetmelik!!!
Yönetmelik!!! - 1 ay Önce

İstanbul Şehir hastanesinde daha haziran ve temmuz ayı hesaplanmadı. Ağustos ayına sıra gelir mi yıl bitene kadar bilinmez!!! Kanun, yasa, tüzük yönetmelik tanımları, malesef artık uygulamada OLMAYAN!!! Bilgi amaçlı tanımını bilmekte fayda var gibi oldu : ((((


SIRADAKİ HABER