Memura Ek Zam Denilen Sadece Vergi Muafiyetimiydi?

Yapılan açıklamalar ve 'teşekkür ziyareti' sonrasında ise tam bir kafa karaşıklığı oluştu. Memurlar için ek zam denilen oran sadece asgari ücrete getirilen oran kadar vergi muafiyeti mi? Milyonlarca memurun beklediği ek zam için kafa karışıklığı bitmedi.

Ekonomi 24.12.2021, 12:04 25.12.2021, 08:08 Zeynep Elmalı
Memura Ek Zam Denilen Sadece Vergi Muafiyetimiydi?

Ek zam çalışması olduğu ifade edildi fakat dün Maliye Bakanı Nebati'nin açıklamaları soru işaretlerini gidermedi. Memurlar acilen maaşlarında iyileştirmeler bekliyor. Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'ın "Gelir vergisi muafiyeti memura 300 TL olarak yansıyacak haberleri ve ortalıkta dolaşan tablolar kafa karıştırıyor. Haberler gerçeği yansıtmıyor." ifadeleri de gözleri bir kez daha yetkililere çevirdi. İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün çıktığı NTV canlı yayınında dövizdeki hareketten memur ve emekli zammına bir çok konuda açıklama yaptı. Memur zammı için isi "Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Sabit gelirlilerin hakkını koruyan tedbirleri alacağız. Emeklilerimiz için de arkadaşlarımız çalışıyor. Emeklilerimizi memnun edecek bir çalışma olacağına ilişkin benim de kanaatim çok yüksek." ifadelerini kullandı.

'MEMURUMUZU KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ, EMEKLİLERİMİZ İÇİN DE ARKADAŞLARIMIZ ÇALIŞIYOR'

Bakan Nebati'nin "Memurlarımıza ek artışlar yapıldı, bize teşekkür ediyorlar.' sözü dikkat çekti. Emekli maaşları için ise 'arkadaşlarımız çalışıyor' ifadesini kullandı. Dün yayınlanan 'Çalışma Bakanı: Sendika Başkanlarıyla Cumhurbaşkanımıza Teşekkür Ziyareti Yaptık!' başlıklı haberimizde Bakan Bilgin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a memur sendikaları ile çıktıkları ve sadece 20 dakika süren görüşmesinin bir teşekkür ziyareti olduğunu ifade etmişti.

MEMURLAR EK ZAM BEKLİYOR

Memur sendikaları ise yine görüşme sonrasında 'ek zam taleplerimizi ilettik' ifadelerini kullanmışlardı. Gelir vergisi diliminde tüm çalışanlar için yapılan asgari ücret kadar olan kısmı vergiye tabi olmayacak.

MEMURUN MAAŞ SİSTEMATİĞİ FARKLI

Fakat maaş sistematiği gereği bu vergi feragati memurlara çok düşük rakamlarda bir zam olarak yansıyor. Gelir vergisi oranları ise Resmi Gazete'de yayımlandı ve memur sendikalarının talep ettiği oranlar yer almadı.

ALİ YALÇIN'DA AÇIKLADI: 'MEMURA 300 TL OLARAK YANSIYACAK' HABERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile memurlara zam konusunu görüşen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, sosyal medyadan vergi muafiyeti ve ek zamla ilgili yeni açıklamalar yaptı.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'ın açıklamaları şöyle;

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"Gelir vergisi muafiyeti memura 300 TL olarak yansıyacak haberleri ve ortalıkta dolaşan tablolar kafa karıştırıyor.

Haberler gerçeği yansıtmıyor.

Muhasebat Genel Müdürlüğü hiç vakit kaybetmeden bir çizelge yayınlamalı, kamuoyundaki bilgi yanlışı ivedi düzeltilmelidir."

'VERGİ MUAFİYETİ, MEMURA EŞİT ZAM OLARAK SUNULAMAZ'

Ali Yalçın daha sonra dün gece yine paylaşımda bulunarak "Asgari Ücret tutarı kadar vergi muafiyeti,memura eşit zam olarak sunulamaz. Çünkü eşit değildir" ifadelerini kullandı.

Memur Sen Başkanı Yalçın açıklamasında;

"Memura Ek Zam Yapılmalıdır

Asgari Ücret tutarı kadar vergi muafiyeti,memura eşit zam olarak sunulamaz.Çünkü eşit değildir.

Vergi muafiyeti bir talebinin yerine gelmesi açısından önemli ama genel iyileştirme açısından asla yeterli değildir.@HMBakanligi"

MEMURA EK ZAM DENİLEN SADECE VERGİ MUAFİYETİ Mİ?

Yapılan açıklamalar ve 'teşekkür ziyareti' sonrasında ise tam bir kafa karaşıklığı oluştu. Memurlar için ek zam denilen oran sadece asgari ücrete getirilen oran kadar vergi muafiyeti mi? sorusunu akıllara getiriyor. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın son iki mesajı ve kurduğu "Vergi muafiyeti bir talebinin yerine gelmesi açısından önemli ama genel iyileştirme açısından asla yeterli değildir.@HMBakanligi" ifadesi ek zam bekleyen memurlar için tereddütler oluşturdu.

MEMURLAR SEYYANEN ARTIŞ BEKLİYOR

Gerek Kamu Sen gerekse de Memur Sen Başkanları yaptıkları açıklamada en düşük maaşlarda iyileştirme yapılabilmesi için 'seyyanen zam' seçeneğinin en uygun seçenek olduğunu ifade etmişlerdi. Seyyanen zam için ise memurların beklediği en düşük rakam 600 TL iken bu rakam yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda 1.000 TL olarak ifade edilmişti.

BAKAN NEBATİ'NİN AÇIKLAMALARINDAN

MEMURA VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Memurlarımıza ek artışlar yapıldı, bize teşekkür ediyorlar. Üreticiye çok önemli destekler sağlıyoruz. Sabit gelirlilerin hakkını koruyan tedbirleri alacağız. Emeklilerimiz için de arkadaşlarımız çalışıyor. Emeklilerimizi memnun edecek bir çalışma olacağına ilişkin benim de kanaatim çok yüksek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Malum sen 1 ay önce
Burayı okuyanların çoğu 400tlye kendini pazarlayan malum sendikalı arkadaşlar. O yüzden burda ağlamayın gidin sendikanıza ağlayın. Daha eylem yapmaktan aciz üstüne bir de teşekkür ediyorlar:)
teknik 1 ay önce
SEN NE YAPTIN BU İŞİN DÜZELTİLMESİ İÇİN? BURAYA YORUM YAZMAKTAN BAŞKA??
Gerçek hemşire ysp 1 ay önce
Hemşire ve ysp ler olarak biz zaten yüzde 20 toplu sözleşme zammı aldık. Ama doktorlara çok ayıp ettik onların zammını geri çektirdik. Allah iki yakamızı bir araya getirmez artık.
Sahte hemşire 1 ay önce
Doktorların kini de düşürsünler istemiyik
Diş hekimi 1 ay önce
Ysp)ler hadi iş bırakın iş bırakmazsanız sendikacılar İn attığı kazığı kabul etmiş olacaksınız :)
Memur 1 ay önce
Zamcık Ali çok verdiniz sayın bakan, bana MV adaylığı verin zammı da silin demiştir
Mert 1 ay önce
Memur üçün birini aldı. Hadi hayırlı olsun. Sabite gelecek olan bin tl zamda uçtu beyler. Soğuk bir su için
Aslan 1 ay önce
Enflasyon farkı ve yüzde 5 den fazla vermeyecekler. Hakkımızı ödeyemeyeceklerini en başta sayın koca söylemişti.sözlerini tutuyorlar.
Sağlıkçı 1 ay önce
Sağlıkçıya ayın 20 sinde açıklayacağınız zammı açıklayın ertelemeden. Sağlıkçının haklarını gasp etmeyin. Kimseye vermiyorsa bile sağlıkçıya seyyanen zam yapmak zorunda
doktor 1 ay önce
sendika yalakları
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?