PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kurban Bayramı Sağlık Personeli Nöbet Ücretleri Ne Kadar? 2022 Yılı

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Kuruluşlarında görev yapan sağlık personelinden 2022 yılı Kurban Bayramında nöbet ve icap nöbeti tutanların, 2022 Temmuz maaş kat sayılarının yüzde 40 zamma göre (muhtemel) hesaplanmış zamlı nöbet ücretleri belli oldu.

Ekonomi 29.06.2022, 03:45 18.07.2022, 19:20 Güler Sağlam
Kurban Bayramı Sağlık Personeli Nöbet Ücretleri Ne Kadar? 2022 Yılı

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık personelinden 2022 yılı Kurban Bayramında nöbet ve icap nöbeti tutanların, 2022 yılı Temmuz ayı kat sayılara göre yüzde 40 zamma göre (muhtemel) hesaplanmış zamlı nöbet ücretleri belli oldu. 

Kurban Bayram tatili 9 güne çıktı. “Toplu sözleşmeye göre, çalışanların idari izinli sayılacağı 13-14 Temmuz günleri ve arife günü öğleden sonra çalışan sağlık emekçilerine nöbet ücreti ödenecektir.

13-14 Temmuz günleri ile arife günü öğleden sonra sağlık çalışanlarının idari izinli sayılacaktır.

“6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımımıza göre, idari izinlerde görev yapan sağlık çalışanlarına nöbet izni veya nöbet ücreti ile dini ve resmi bayramlarda yüzde 25 artırımlı nöbet ücreti verilmesi gerekmektedir. Bir sağlık çalışanının Temmuz ayı içeresinde aktif çalışma saati 168 saattir. Kurban Bayramı tatilinin bu ay içeresinde yer almasıyla birlikte sağlık çalışanları 43 saat resmi veya idari izinli sayılacaktır. Kurban Bayramı tatiliyle birlikte 13-14 Temmuz günleri ve arife günü öğleden sonra çalışanlar için nöbet ücreti ödenecektir.

 # Kurban Bayramı AREFE GÜNÜ saat 13:00 dan sonrası için  fazla mesai nöbet ücreti ve icap ücreti % 20 artırımlı ödenirken, 657 4/A devlet  memurunun  nöbet ve icap ücretlerinden sadece damga vergisi kesilir.

 # 657 4/b devlet memurunun nöbet ve icap ücretlerinden SGK kesintisi yapılır.

 # Aşağıda 24 Saatlik Nöbet Ücretleri çıkarılmıştır.

2022 Kurban Bayramı Sağlık Personeli Nöbet Ücretleri

Sağlık çalışanlarına nöbet görevi verilmesi, nöbet tutulan sürelerinin izin kullandırılarak karşılanmayan kısmı için ilgili çalışana nöbet ücreti ödenmektedir. Bu nöbet ücretleri özellikli birim, normal birim ve bayram günleri için farklılık arz etmektedir. Özellikle Temmuz 2022 dönemi sonrasında maaş katsayısının değişimiyle beraber Kurban Bayramı nöbet ücretlerinde değişiklik oldu. Bu değişikliklerin net tutarlara yansıyan kısımları yukarıda tabloda bilginize sunuldu. 

Nöbet ücretleri için yapılan hesaplamada; nöbet süresinin her saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen gösterge rakamlarının (Örneğin; 2 yıllık sağlık alanında eğitim almış sağlık çalışanı için 90 gösterge gibi) aylık katsayısıyla (memur maaş katsayısı) çarpımı ile bulunacak tutarda nöbet ücreti ödenir.

 # Bu ücretten gelir vergisi kesilmeyerek sadece Damga Vergisi kesilir. (Bkz. Damga Vergisi: Her türlü sözleşmeden doğan ve devlet tarafından alınan bir vergi çeşididir.)

 # Nöbet süreleriyle ilgili unutulmaması gereken bir not ise; Aile Sağlığı (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) 60 saatten fazla süreler ile diğer yerlerde hiçbir şekilde 130  saatten fazla süreler için ödeme yapılamaz. Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramediklerde  aylık 130 saatten fazla nöbet ücreti alamazlar.

 # Dini bayramlarda tutulan nöbetler için nöbet ücreti Yüzde 20 artırımlı hesaplanır.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (2)
Tufan can 2 ay önce
İdare Fazla mesai vermemek için herşeyi yapıyor.
aktan 1 ay önce
% 20 değil,% 25 dir. Buna dikkat edin.
Ayrıca Temmuz çalışmasaati 125 olmalıdır.
Nöbet tutmayana borçlu olmasın diye 125 saat yapıyorlar. Nöbettutanın 16 saatini çalmak için 141 yapıyorlar.
o zaman Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle idari izin vermemiş oluyorsun. 13 14 temmuza hem mesai yazıp hem de idari izinlisin gelme diyorsun.
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?