Yalçın, en düşük kamu görevlisi maaşının 30 bin 560 TL'den 36 bin 460 TL'ye, en düşük kamu görevlisi emekli aylığının ise 14 bin 740 TL'den 17 bin 585 TL'ye yükseldiğini belirtti.

"Emekliler Yılı" İçin Çağrı

Ali Yalçın, kamu görevlisi emeklilerine yapılmayan seyyanen artışın “Görev Aylığı-Emekli Aylığı” arasındaki uçurumu büyüttüğüne ve gelir kayıplarının artarak devam ettiğine dikkat çekti. "Emekliler Yılı" olarak adlandırılan bu dönemde, emeklilerin taleplerine kulak verilmesi gerektiğini vurguladı. Yalçın, "Emek verenlerin, ömrünün büyük bir kısmını alın teri akıtarak geçirenlerin taleplerine kulak verilmelidir" dedi.

Memurlar Ali’yi Merak Ediyordu, Ali Mecliste Ortaya Çıktı Memurlar Ali’yi Merak Ediyordu, Ali Mecliste Ortaya Çıktı

Maaşlara 6 Ayda Bir Zam Yapılmalıdır

Yalçın, maaş ve ücretlerin piyasa fiyat artışlarına karşı sürekli olarak geride kaldığını ifade etti. "Maaşlar/ücretler ile piyasadaki fiyat artışlarının kaybedenini sürekli olarak sabit gelirlilerimiz olduğu gerçeğinin bilinmesine rağmen, maaşlara 6 ayda bir, ürünlere ise hemen hemen her ay artış yapılmaktadır" dedi.

Enflasyon baskılanmadığı sürece maaş artışlarının erimeye devam edeceğini belirten Yalçın, "Enflasyon baskılanmadığı, fiyat artışları durmadığı müddetçe maaş/ücret artışları erimeye, emekçi kaybetmeye ve gelir dağılımındaki adaletsizlik büyümeye devam edecek" şeklinde konuştu.

Adil Düzenlemeler Olmalıdır

Ali Yalçın, yapılacak düzenlemelerin adil olması gerektiğini vurguladı. "Bu noktada atılacak adımlar, yapılacak düzenlemeler ve belirlenecek yöntemler adil olmalı, sonuç; alın teri ve akıl terinin değerini artırmalı, emekçiyi korumalı, gelir dağılımında adaleti sağlamalıdır" dedi.