Aile Hekimleri Federasyonundan Sitemize Açıklama: Bizleri Yaralayıcı İfadeler Var!

Geçtiğimiz gün sitemize gelen yoğun şikayetler üzerine yayına verdiğimiz "O Meslek Grubunun Filyasyona Katılmadığı İddia Ediliyor" başlıklı haber üzerine Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu açıklama göndererek, "25.000 Aile Hekimini hedef gösteren haberin, haksız ve bizleri yaralayıcı ifadeler barındırdığını gördük." dedi. Aylık 862 bin ziyaretçinin giriş yaptığı Sağlık Personelinin haber kaynağı saglikpersoneliHABER.NET, objektif habercilik anlayışıyla Federasyon tarafından gönderilen açıklamayı aynen yayınlıyor.

Aile Hekimleri Federasyonundan Sitemize Açıklama: Bizleri Yaralayıcı İfadeler Var!
banner71

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu

AÇIKLAMA METNİ

“saglikpersonelihaber.net” adlı internet portalınızda yayınlanan 02.09.2020 tarihli ve ''O meslek grubunun filyasyona katılmadığı iddia ediliyor'' başlıklı haberinizi üzülerek okuduk.

Haber içeriğinde ne yazık ki aile hekimliği yönetmeliği bilinmeden, Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki işleyişe hakim olunmaksızın yapılan yorumlar ile mesleğimizi dolayısı ile ülkemizde hizmet veren 25.000 Aile Hekimini hedef gösteren haberin, haksız ve bizleri yaralayıcı ifadeler barındırdığını gördük.

Aile sağlığı merkezleri, normal şartlarda bebek-çocuk-gebe rutin takiplerinin yapıldığı, dolayısıyla da steril kalması gereken çalışma alanlarıdır. Bunun yanında poliklinik ve laboratuvar hizmeti sunan, sağlık raporları konusunda yüzlerce kurumdan talep alan, enjeksiyon-pansuman gibi tedavi edici hizmetler veren sağlık kuruluşlarıdır.

TIKLAYIN

Bu salgın nedeniyle 5 aydır da hastanelerin yapmadığı kapalı olan polikliniklerin hizmeti, tahlil ve tedavileri üstlenilmekte, sınırlı hizmet veren diş hastanelerinin görevini ve ayrıca salgın için Bakanlıkça belirlenen temaslı veya Covid hastalarının takibi yapılmaktadır. Vatandaşlarımız Covid nedeniyle hastanelere de gitmek istememekte ve hastanelerdeki hizmetler de Aile sağlığı merkezlerimizdeki imkânlar ölçüsünde eksiksiz verilmektedir.

Bu dönemde okulların kapalı olması nedeniyle yapılamayan okul çağı aşıları ve koruyucu hekimlik adına zatürre aşıları da iş yükümüz üzerine eklenmiştir. Bütün bunlar sınırlı veya hiç dağıtılmayan koruyucu malzemeler ile fedakârca

yapılırken, izin haklarını bile kullanılamazken, kronik hastalıkları nedeniyle diğer mesleklerdeki gibi idari izinleri kabul edilmeyen aile hekimliği çalışanları, hasta olup istirahat etmeleri gerektiğinde maaşlarından kesinti yapılmaktadır. Sorarız size; dünyanın başka neresinde, hastalandığında maaşı kesilen başka bir meslek grubu vardır?

Üstelik filyasyon ekipleri, riskleri bilip uygun şekilde korunmaları azami olarak sağlandığı halde bize başvuran hastaların hastalık profilini bilmeksizin verdiği mücadelede, hala kişisel korunmaları yeterli ve düzenli olmayan aile hekimleri hakkında yazılırken sizi insaf ve vicdana davet ediyoruz.

Pandemi nedeniyle birçok meslek grubunun çalışmadan maaşını aldığını hiç önemsemiyor, ek ödemelerin adaletsizliğini bir yana bırakıp koruyucu sağlık hizmet devamlılığı için ülke geleceğine imzamızı atıyoruz. Filyasyon için de görevli TSM personeli mevcut olup, ancak süreç içinde farklı meslek gruplarının olması mevcut ekiplerin salgın artışında yetersizliği nedeniyle değil, alınamayan sosyal hayat düzenlemeleri nedeniyledir. Ekonomik kaygılarla durdurulmayan düğünler, tatiller veya AVM ziyaretlerinin bedelini sağlık çalışanları canıyla ödüyor!!! Bundan sonra da gerçekleri görerek ve çözümleri için de bilgi alarak haber yapmanızı diliyoruz.

Canla başla çalışarak hizmet üretmeye çalışan, hasta olduğunda maaşı kesilen, gerekirse canını veren aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarını hedef göstermeden, mesleğimizi itibarsızlaştırmadan, gerekli saygıyı göstermeye davet ediyoruz.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu
Yönetim Kurulu

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 14:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aile hekimi degilim
Aile hekimi degilim - 2 hafta Önce

Ama bu sitenin hekimleri - ayristirdigini,bu minvalde okuyucu yorumlarinada çanak tuttuğunu çok iyi biliyoruz.bir kaç tane sağlık ile ilgili site olmasının ekmeğini yiyorsunuz.şu döner alamayan hekimler istifa ediyormuş,hop oturup hop kalkiyormuslar yazinizdaki uslubunuzu hatirlatirim

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Aile hekimleri sayesinde Hastanelere gitmiyoruz Aile hekimlerine haksızlık etmeyin gerçekten canla başla çalışıyorlar

Efsane
Efsane - 2 hafta Önce

Biliyoruz biliyoruz aile hekimliğini de biliyoruz

Not
Not - 2 hafta Önce

habar de uslup yanlış ,hedef gösterilme doğru olabilir ancak haberin içeriğine ve açıklamaya bakılırsa haberin içeriğinin doğru olduğu anlaşılıyor. aile hekimleri filyasyon yapmıyoruz bu bizim görevimiz değil devlet düğünleri organizaysonları yasaklasın tsm ve diğer sağlık personelinden bizene diyorlar

SIRADAKİ HABER