O Meslek Grubunun Filyasyona Katılmadığı İddia Ediliyor

Sağlık personelleri pandemiyle mücadelede destan yazmaya devam ederken, mücadelenin en ön safında ise hastanelerde çalışanlar ile filyasyon ekiplerinin olduğu biliniyor. Sitemize sağlık personellerinden gelen yoğun şikayetler içerisinde Aile Hekimlerinin mevzuatta asli görevleri olmasına rağmen, filyasyon ekiplerine katılmadığı, sadece telefonla arama görevi üstlendikleri ve bu arama işlemini de hekimlerin değil aile hekimliklerinde çalışan ebe hemşirelerin yaptığı iddia ediliyor.

O Meslek Grubunun Filyasyona Katılmadığı İddia Ediliyor
banner71

AİLE HEKİMLERİ VE ASM PERSONELLERİ FİLYASYONA KATILMIYOR MU?

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ VE BAĞLI BİRİMLER YÖNETMELİĞİYLE filyasyon görevinin açıkca TSM'lerin görev alanında olduğu biliniyor. Öyleki aynı yönetmeliğin  Bulaşıcı hastalıklar, bağışıklama ve salgın kontrolü başlıklı 14. Maddesinin C Fıkrasında  "..filyasyon çalışmalarını yürütmek ve kayıtlarını tutmak; bu çalışmaları yürütürken, müdürlüğün gerekli gördüğü durumlarda, ilgili aile hekimlerini filyasyon ekibine katarak belirlenen sorunlara yönelik gerekli önlemleri almak veya aldırmak;... ) hükmü yer alırken, Aile Hekimlerinin filyasyon ekiplerinde kesinlikle yer almadıkları iddia edildi. 

Aile Hekimleri Federasyonundan Sitemize Açıklama: Bizleri Yaralayıcı İfadeler Var! haberi için tıklayınız

TIKLAYIN

Aynı yönetmeliğin 46. maddesinin m fıkrasında ise "Sorumlu olduğu bölgede çeşitli saha ve salgın araştırmalarını, bulaşıcı hastalık filyasyon çalışmalarını yürütmek ve sürveyans çalışması yapmak" hükmü ile açıkca aile hekimlerine filyasyon görevi verilirken, Sağlık Bakanlığının bu konuda neden uygulama eksikliği yaptığı ise bilinmiyor.

SADECE TELEFONLA ARAMA YAPMAK BİR AİLE HEKİMİ İÇİN YETERLİ MİDİR?

Gelen bilgilere göre sabahın erken saatlerinden itibaren gece 23:00 hatta 24:00'e kadar sahada canla başla çalışan filyasyon ekipleri içerisinde kardiyoloji uzmanı, neroloji uzmanı gibi bir çok uzman tabip bulunuyor. Bu hekimlere ise hemşireler, ebeler, sağlık memurları hatta röntgen teknisyenleri bile eşlik ediyor. Bu kadar geniş kapsamlı unvanla sağlık personelleri filyasyon ekiplerinin içerisinde yer alırken, aile hekimlerinin yer almadığı iddiaları son derece manidar bulunuyor.

Hizmet ettikleri muhiti yakından tanıyan aile hekimlerinin filyona katılmadığının iddiası sizce de çok vahim değil mi?

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 14:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aile hekimi
Aile hekimi - 3 hafta Önce

Sayın yetkililer ne olur duyun bu serzenişi... ASM keri kapatın filtasyonu da Aile Hekimleri yapsın... Aşı , gebe takip ve günde 100 küsür poliklinik hizmetini de bu durumdan şikayet eden birimler yapsın... Bu güzelliği bekliyoruz. Tekmili kıyafet gider filtasyon yapar 3 saat sonra da işimiz biter oturur çay içer dedikodu yaparız. Sabah bir saatte kahvaltı için vakit ayırır öyle gideriz filyasyona... 8 saat hasta bakmaksan iyidir. Hem covid ek ücreti de alırız... Aile hekimleri filyasyona geçince boşa çıkan torpilli iSM personelini de hastanelere çekersiniz olur biter.

Vatandaş
Vatandaş @Aile hekimi - 3 hafta Önce

Evet katılmıyor, hatta ASM ler vatandaşı içeri almıyor, dışarda bekletiyor. Bir hasta sağlık kuruluşuna da giremezse nereye gidecek?

Beren A.
Beren A. - 3 hafta Önce

Aile hekimleri filyasyona çıksın her gün hastaneye gitmeye korktuk ondan aile hekimliğine geldik diyen doktor başı 100hastaya Laborantlar diş hekimleri teknisyenler baksın, pandemi sürecinde evde oturup maaş alan meslek grupları da içi rahat oturmak devam etsin

Aile hekimlerinin dedigi
Aile hekimlerinin dedigi @Beren A. - 3 hafta Önce

Telefondan dogru 112 arayin. Kendisinin odadan ciktigi yok.

Aile Hekimi
Aile Hekimi - 3 hafta Önce

Çok aptalsınız

sağlık çalışanı
sağlık çalışanı - 3 hafta Önce

Diş üniteleri 6 aydır tedavi yapmıyor . Camiler hizmet vermiyor. Okullar kapalı . Tümünü sağlık hizmeti vermeye davet ediyoruz o zaman bu yazıya göre hareket edersek !!!!!!!!!!!!!!

Yazar
Yazar - 3 hafta Önce

kayseride filyasyona cikmis tekbir aile hekimi yok.. sadece ebeleri telefonla ariyor pandeminin butun yuku ilce tsm ve ilce saglik mudurluklerinde

Aile hekimi
Aile hekimi - 3 hafta Önce

Yukarıdaki yazıyı hangi bürokrat yazdırdı ise hukuk cahili oldugu kesin. Aile hekimligi kanunda bu sekilde bir görev yok. Filiasyon gorevi tsm lerin görevidir. 3 ay ek odeme alırken sesi çıkmayip beni de filiasyona yazin para alayim diyen gruplar şimdi aile hekimi yatıyor diye serzeniste bulunuyor. Haklisiniz para kesilince sesiniz gür cikmaya başladı. Aile hekimi dışında ki butun personel rutin islerini yapmayip salginda gorev aldi. Aile hekkmleri ise BÜTÜN rutin işlemlerinin yanına gunde 50 60 telefon konusmasi( bayram lar dahil) , hastanelerin bakmadigi hastalarin muayenesini yaptilar ve EK ÖDEME almadilar. Para da degil derdimiz, dermimiz paraya tapanlarin burada para kesilince seslerinin çıkması. Ha filiasyona gorev verilirse seve seve giderim. Lakin birileri de asm deki boş! İşlerimizi yapiversin bi zahmet

Anne
Anne - 3 hafta Önce

Asıl görev aile hekimlerinin görevi iken filyasyonda çalışmak onlar oturuyor dişhekimleri ve disteknisyenkeri görev yapıyor diş hekimleri diş tedavisi okudular filyasyonda covid19 okumadilar adil hizmet yapılsın asıl görevi olanlar oturuyorlar alakası olmauan dış hekimleri göreve çağrıldı üstelik rotasyonda yapiiyor sürekli aynı kişiler çalışıyor ne olcak bu çocuklarimizin halı bakanımız adil bir düzen getirsin herkes eşit görev de bulunulsun rotasyona tabi tutuldu kar sürekli aynı ekip aynı grup çıkılmaz bunlara dikkat edilsin bunlar bizim çocuklarımız onlar covid19 yakalanıp olsunler diye okutmafik

Doktor
Doktor @Anne - 3 hafta Önce

Biz hekimleri ailelerimiz hasta yakınlarından dayak yesin aşağılansın hatta üç kuruşluk maaşlar için sahtekarlığa ortak olmadığı için bıçaklanıp ölsün diye ailelerimiz yetiştirip büyüttü.
Korona bizlere işlemez ki demirdeniz biz hekimler. Ölümsüzüz.
Son cümlenize hayran kaldım. Bizleri ailelerimiz koronadan ölsün diye okuttu. Tam düşünceleri buydu içiniz rahat olsun. Bizleri yetiştiren insan değildi bizler ağaçta büyüdük.
Zaten ölen arkadaşların çoğunun ne olduğuna bakarsanız anlarsınız.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 hafta Önce

Evet aile hekimlikleri sahaya çıkmıyor, filyasyona katılmıyor, bilgisayar ve telefon ile uzaktan takip yapıyor


SIRADAKİ HABER