Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, yaptığı açıklamada, 01.01.2023 - 31.01.2025 tarihleri arasında geçerli olan ve Sağlık Tesislerini kapsayan İl Sağlık Müdürlüğü ile Türkiye Cumhuriyeti A.Ş adına Ziraat Bankası Diyarbakır Şubesi arasında imzalanan Maaş Promosyonu sözleşmesinin detaylarını paylaştı.

Ensarioğlu, sözleşme kapsamında sağlık tesislerinin tamamını içeren anlaşmanın 25.200 TL'sinin peşin olarak, 3800 TL'sinin de Bankart lira şeklinde olmak üzere toplamda 28.000 TL olarak kararlaştırıldığını belirtti. Bu anlaşmanın, 25.200 TL'sinin hemen ödenmesi ve kalan 3800 TL'nin Bankart lira olarak ödenmesiyle gerçekleşeceğini ifade etti.

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı, bu gelişmenin sağlık çalışanlarına yönelik önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, sözleşmenin 2023-2025 tarihleri arasında geçerli olacağını söyledi.

“PROMOSYON TUTARI SON DERECE DÜŞÜK KALMIŞTIR”

Belirtilen sözleşme kapsamında sözleşmenin yapıldığı tarihten bugüne ekonomide gerçekleşen enflasyonist ortamda söz konusu maaş ödemeleri karşısında alınan promosyon tutarının son derece düşük kaldığına işaret eden Ensarioğlu, şöyle dedi:

“Protokolün imzalandığı tarihte anlaşılan tutarlar şimdiki beklentilerin çok uzağında kalmıştır. Promosyon sözleşmesi imzalanırken anlaşma çerçevesinde belirtilen ödemelerin tamamının neredeyse yaklaşık 3 katı bir ödeme aktarımı bankaya, doğal olarak sağlık çalışanlarına yatırılmaktadır. 2023 Yılının Ocak ayında bir sağlık çalışanının maaşı ortalama 20 bin 594 TL iken 2024 yılının Ocak döneminde aynı personel 45 bin TL almış bulunmaktadır. Belirtilen örnekte de olduğu gibi söz konusu tutar iki katından daha fazladır.

Sağlık-Sen Aile Sağlığı Çalışanlarının Sorunlarını Masaya Yatırdı Sağlık-Sen Aile Sağlığı Çalışanlarının Sorunlarını Masaya Yatırdı

SÖZLEŞMENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ LEHİNE REVİZE EDİLMESİ TALEP EDİLDİ

İş bu husus üzerine depremde, savaşta, selde, yangında, yedi gün yirmi dört saat esaslı olarak fedakarca çalışan sağlık çalışanlarımızın artan ödeme gelirlerinden kaynaklı promosyon ödemelerini kapsayan promosyon sözleşmesinin sağlık çalışanlarının lehine revize edilmesini talep etmekteyiz”