PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Personelleri Hangi Durumlarda Tayin İsteyebilir? Tablolu Anlatım!

(3+1) ve 4B sözleşmeli sağlık personelleri ile 657 sayılı DMK'ya tabi sağlık personellerinin hangi şart ve durumlarda tayin isteyebilecekleri, Bakanlıkça tanınan tayin çeşitlerinin neler olduğu gibi kapsamlı tabloya haber detayımızdan erişebilirsiniz.

Mevzuat 10.04.2022, 15:40 10.04.2022, 18:25 Cansu Polat
Sağlık Personelleri Hangi Durumlarda Tayin İsteyebilir? Tablolu Anlatım!

Bilindiği üzere sağlık personeli istihdamı hem sözleşmeli hem de sözleşmesiz olmak üzere çeşitli statülerde eleştirilere rağmen yapılmaktadır. Bunlar; Kadrolu, süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli, 4924 sayılı kanuna tabi sözleşmeli sağlık personeli olarak geçmektedir. 

Tüm bu statülerde istihdam edilen sağlık personellerine dair Kadroya geçiş, eş durumu, iller arası dönem tayini, il içi tayin, eğitim durumu tayini, sağlık durumu tayini, can güvenliği tayini, kurumlar arası geçiş, Ünvan değişikliği, görevde yükselme, yurtdışı görevlendirme, geçici görevlendirme, karşılıklı yer değiştirme (becayiş), alt bölge tayini, üst bölge tayini hakları nelerdir? Sağlık Çalışanları ve Sosyal Hizmet Sendikası tarafından hazırlanan tablodan ne kadar süre sonra tayin isteyebilirler sorusunun cevabına erişebilirler. 


*Sağlık Çalışanları ve Sosyal Hizmet Sendikası tarafından  hazırlanmıştır

Daha kapsamlı bilgi için "Sağlık Personeli Tayin Rehberi" başlıklı haberimizi inceleyebilirsiniz. Habere gitmek için tıklayınız.

3 + 1 sözleşmeli sağlık personeli kaç yıl sonra tayin isteyebilir?

663 sayılı KHK kapsamında 45 ağa olarak bilinen ya da 3 + 1 olarak tabir edilen sözleşmeli sağlık personelleri tayin isteyebilmek için üç yıl çalışmalarının sonunda görev yaptığı hastanede kadrolu olarak bilinen dördü devlet memuru statüsüne geçmektedirler. Ancak bu üç yıl sonunda İsteye bağlı tayin isteme hakkına sahip olamamaktadırlar. Çünkü kadroya geçtikten sonra bir yıl daha tayin isteyebilmek için görev yapmaları gerekmektedir.

İsteğe bağlının dışında mazeret tayini olarak bilinen eş durumu, sağlık mazereti ve can güvenliği gibi tayin talepleri üç yıl sonunda yapılabilmektedir. Tabi bunun için sözleşmeli sağlık personelinin bakanlığı yazılı dilekçeyle başvuru yaparak mazeret tayinleri için gerekli olan belgeleri dilekçe ekinde sunması gerekmektedir.

İsteye bağlı tayinler nelerdir?

Sağlık personelinin isteye bağlı olarak yapılan tayinleri şu şekildedir her yıl iki defa yapılan iller arası yer değişikliği atama kurası, alt bölge tayinleri, becayiş olarak bilinen karşılıklı yer değişikliği tayinleri, eğitim, boşanma, emeklilik ve engellilik durumu tayinleri isteğe bağlı tayinler arasında kabul edilmektedir.

Özetleyecek olursak; 3 + 1 sözleşmeli sağlık personeli üç yılını doldurduktan sonra dörde yani 657 devlet memurluğu statüsüne geçmesi durumunda yukarıda saydığımız eş durumu sağlık mazereti ve can güvenliği gibi mazeret tayinlerinden yararlanabilmek tedir ancak isteye bağlı olarak adlandırılan tayinleri yapabilmesi için üç yıl sonunda kadroya geçtikten sonra kadrolu olarak görev yaptığı yerde bir yıl daha çalışması gerekmektedir yani isteye bağlı tayinler için toplam dört yılı tamamlamış olması şarttır.

Yorumlar (6)
Mery 9 ay önce
İller arası tayinden sonra ne kadar sürede alt bölge tayini verilebilir
Tayinnn 9 ay önce
3+1 sozlesmeliyim nişanlım polis nikah yaptıktan sonra onun olduğu yere tayin isteyebiliyor muyum
Istersemde kurayı mi beklemem gerekiyor
tayin 9 ay önce
Yeni kadrolu tayin oldum nişanlım 3+1 e göre çalıyor Nikah yaptım zaman eşimin yanına gidebilir miyim. yoksa o mu gelir bununla ilgili bilgisi olan var mı?
Dalkavuk deli dumrul 5 ay önce
Şimdi mi geldi bu aklına :)
Mehmet 9 ay önce
Karşı taraf 3+1 li olduğu için 4 sene çakılı bir şekilde çalışır o senin yanına gelemez sen gidebilirsin ancak.
Servet 9 ay önce
Merhaba,
3+1 sözleşmeliyim. İl içi geçici görevlendirme talep edebilir miyim? Teşekkürler.