PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yüzde 30 Memur Maaş Zammı 2 Parça Halinde Ödenecek

Memurlara ve emeklilerine 1 Ocak’tan geçerli % 30’luk maaş artışı resmi gazetede yayımlanmış olmasına rağmen 2 parça halinde ödenecek.

Ekonomi 13.01.2023, 03:25 13.01.2023, 03:32 Cansu Polat
Yüzde 30 Memur Maaş Zammı 2 Parça Halinde Ödenecek

%30 memur maaş zammını düzenleyen kanun teklifinin gecikmesi nedeniyle memurlar 15 Ocak 2023 tarihinde zammın sadece %16,48’lik bölümünü alabilecek.

15 Ocak’a ödemesi geciken %13,52’lik kısım ise tahminlere göre 10 gün içerisinde kamu personelinin hesaplarına aktarılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da eklenen refah payı ile birlikte memur maaş zamları ve emekli aylıklarına yapılan zamlar %30 olarak belirlenmişti. Maaş zammı maddelerini de içeren torba kanunu TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanmasına rağmen 15 Ocak 2023’e yetişmedi.

Memur maaşları için 2023 Ocak ayında normal olarak %8 toplu sözleşme zammı olacak şekilde %16,48 oranında zam yapılacak. SSK ve BAĞKUR emekli aylıklarında da %15,40 oranında zam yapılacaktı. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu zam oranlarının %30 rakamına çıkarıldığını açıklamıştı.

Geçen Yıl da Zamlar Geç Ödenmişti

Zam oranı %30'a çıkartılmasına rağmen TBMM’de kabul edilerek, Resmi Gazete’de geç yayınlanmadığı için 15 Ocak tarihinde yatırılacak maaşlarda %16,48 oranında artış görülecek. Bu durumda memur ve emekli maaş zamları iki kısımda alınacak olmakla birlikte kalan 13,52 puanlık kısım daha sonra hesaplara yatırılacak.

Aynı durum geçtiğimiz yıl da memur maaşlarında yüzde 5 toplu sözleşme zammı ve 2,5 puan ilave ile 19 Ocak'ta kabul edildikten sonra 21 Ocak'ta Resmi Gazete’de karar yayınlanmış ve ardından ilk zamlı maaş %5 ile alınmıştı. Ek olarak verilen %2,5 puan zam oranı ise daha sonra ödenmişti.

3600 Ek Göstergede Şubatta

Bir diğer nokta olan 3600 ek gösterge açısından da öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri başta olmak üzere ek gösterge artışı yapılanlar için de ödemeler 1 Şubat itibariyle gerçekleştirilecek. Bunun yanında ilk ay itibariyle 15-31 Ocak dönemi için çıkan ek gösterge farkı da yine Şubat ayı ile birlikte ödenecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise tüm bu işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılabilmesi açısından bakanlık sistemlerinin tüm kamu kurumlarının kullanımına açık bir hale getirileceğini ifade açıkladı.

Yorumlar (4)
SAĞLIK CAMİASI 3 hafta önce
Kuşa çevirin öyle verin.
Kani 3 hafta önce
Vekillerin geçen perşembe günü yaptığı lakayıt devamsızlığı bu sonuçları doğurdu.
... 3 hafta önce
Bakın parlamenter sistem kötüydü. Ama Baskanlık sistemi şöyle güzel olacak böyle sorunlar öngörülecek sistem kendi işleyecek. Sorunlar ortaya çıkmadan hallocak diyenler nerede acaba. Başkanlık sistemi ile Sıçrama olacak dediler vede sıçtık işte. Konunun özeti. Bir memur maaşını bile ödemeyi becerememek ne kötü..
Yavuz 3 hafta önce
Hayaldi, asgari ücretli memur..
Ak parti ile o da oldu
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.