PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Yeni Döner Sermaye Yönetmeliği Ne Getiriyor? (2.Bölüm)

Yayınlanan yeni yönetmeliğin değerlendirmesine göre; 2 tür ödeme olacak. 01/07/2022 tarihinde yürürlüğe girdiği için teşvik ödemesi denilen taban tutarları 15'inde yatırılması gerekiyor. Peki yönetmelikteki diğer detaylar neler?

Ekonomi 12.08.2022, 00:45 12.08.2022, 10:46 Cansu Polat
Yeni Döner Sermaye Yönetmeliği Ne Getiriyor? (2.Bölüm)

Yönetmelik 01/07/2022 tarihinde yürürlüğe girdiği için teşvik ödemesi denilen taban tutarları Ağustos 15'inde hesaplara yatması gerekiyor.

Diğer taraftan sabit ödeme türünde alınacak olan tutar kesin olmamakla birlikte 14 günlük farkında ödenmesi gerekebilir.

saglikpersonelihaber.net olarak detayları incelemeye ve takip etmeye devam ediyoruz.

Yönetmelikle beraber artık 2 tür ödeme yapılacak.

  1. Taban ödeme,
  2. Teşvik ödeme  

Ek Ödeme Nasıl Hesaplanacak

1- Taban EK Ödeme Tutarları ödenecek

2- EK Ödeme hesaplanırken daha önce hastane gelirine göre belirlenen ek ödeme katsayısı bakanlık tarafından belirlenecek..

3- Net performanslar bulunup ek ödeme katsayısı ile çarpılacak ve teşvik ödeme bulunacak.

Taban Hesaplama Şekli:

*En Yüksek Devlet Memuru Aylığı X unvan katsayısı

En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = 3169,23
Bu rakamı unvan katsayınız ile çarpıp sonucu bulabilirsiniz. Çıkan tutardan gelir ve damga vergisi kesince net ele geçen çıkar

Mahsuplaşma Kalkmadı

Mahsuplaşma kalkmadı devam ediyor.Taban ek ödeme yanında hekimlere teşvik ek ödeme var. Yani bu teşvik ek ödeme bir nevi döner sermaye. Çok puan üretene tabanın üstüne bu para ödenecek. Ayrıca hastane geliri kalktı. Ek ödeme katsayısını Sağlık Bakanlığı belirleyip teşvik ek ödeme hesaplanacak.

Taban Ek Ödeme Mahsup Edilecek mi?

SÇS Sendika Genel Başkanı Menderes Özer mahsuplaşma için şu bilgileri aktardı: Genelgede 209 ve 375 khkya göre ödenen sabit ek ödemenin mahsup edileceği yazıyor. Taban bir döner sermaye ödemesi olacağından döner sermayeden döner sermayeyi mahsup edecek da değil. Yani artık 2 sabit ek ödeme oldu. ve 2'side emekiliğe yansımadı ve bu iki sabitte dönerden mahsup edilecek.

Uzman Mutemet Sedat Atlas ise şu ifadeleri kullandı: Arkadaşlar mahsuplaşma kalkmadı devam ediyor.Taban ek ödeme yanında hekimlere teşvik ek ödeme var yani bu teşvik ek ödeme bir nevi döner sermaye çok puan üretene tabanın üstüne bu para ödenecek ayrıca hastane geliri kalktı ek ödeme katsayısını bakanlık belirleyip Teşvik ek ödeme hesaplanacak.

Sabitin Sabiti İcat Edildi!

Öncelikle sabitin sabiti icat edildi. Ne öteki sabit ne yeni taban sabit emekliliğe yansımamaktadır.

  1. Tabip taban bürüt 7.160 TL,
  2. Uzman tabip taban brüt 14.260 tl
  3. GİH Sınıfı Memurlar taban bürüt 506 TL
  4. Hekim dışı hemşireler taban bürüt 1.015 TL. 

Teşvik Ek Ödeme Geldi

Taban ödeme dışında birde teşvik ödeme icat edildi.Yukarida verdiğim rakamlar bürüt tutarlardan. Damga ve gelir vergisi kesilip ödeneceği için net tutar söylemek doğru olmaz. 1. ve 2. Basamak diye birsey kalmadı. Bu yönetmelik ile hepsi birlestirildi.Taban ek ödeme izinlerde Etkilenmeyecek.Sonuç olarak geçmişteki kötü yönetmeliklerin arasında bu en iyisi sayılır.ama yetmez. Sahanın tek kalem maaş talebine çok ters oldu. Maaş kalemleri bölündüde bölündü. Her kesin gelir vergisi farklı üsteki brütten örnek. 1000 TL brüt ise gelir vergi diliminiz yüzde 27 ise 270 tl düşün damga vergiside düşün.10 gün içinde paralar hesaplara yatmaya başlar. Vergi dilimi yüzde 35 e gelen hekimlerin neredeyse yarısı vergiye gider.Ayrıca mahsuplaşma devam esecektir.

Taban ödeme tutarları:

Yorumlar (41)
Ahmet 2 ay önce
Hep doktorlara verin, biz YSP'ye hiç bir şey yok yok. El insaf.
Doğrucu Davut 2 ay önce
Doktor kadar taş düşsün başınıza. Tembellik yapıp yan gelip yatmasaydın da sen de doktor olsaydın. Zaten sendikaları ele geçirdiniz doktorun özlük haklarını süründürdünüz yetmedi mi düşün artık yakamızdan
Teşbih 2 ay önce
Hemşirenin teşvik ödemesi nasıl olacak. Neye göre teşvik hesaplanan.?
Diş hekimi 2 ay önce
Performansı biz yapiyoruz siz neden ek ödeme alıyorsunuz ki??
can 2 ay önce
teşvik falan düşmez hemşireye
tablo hatalı 2 ay önce
vhki yok, şef yok, şube müdürü yok, 4 yıllık sağlıkçılar yok ( tıbbi sekreter) vs .
sosyal çalışmacı 2 ay önce
yönetmeliği okuduğumda il sağlık müdürlüğü ve bağlı kurumlarda teşvik ek ödemeyle ilgili bir ibare bulamadım. konuyla ilgili bilgili bir kişi bizi aydınlatırsa sevinirim.
66 2 ay önce
yarramıal
evet 2 ay önce
teşvik ödemesi yok. herkes tabandan alacak. hastaneler teşvik ödemesi dağıtırsa il sağlıklarda personel kalmaz
memur 2 ay önce
il sağlık müdürlüğü, tsm, ilçe sağlık müdürlüğü vb. yerlerde teşvik ödemesi yok.
Sağlık çalışanı mühendis 2 ay önce
Ben de sağlık bakanlığında mühendis olarak çalışıyorum ama doktorların aldığı ücrete hiç bir itirazım yok aldıkları riske yaptıkları işe göre az bile alıyorlar.Sözleşmeli yöneticilik yapan 2-3 bin tl fazla alan memur arkadaşlarımıza da takılmıyorum attıkları imzaları sosyal hayatlarını görseniz sürekli aranıyorlar bu kadarcık farka bu işlere girmek hiç mantıklı değil.Bence buradaki haklı çıkılabilecek kıyaslanınca kesinlikle adil olmayan sürekli işşi maaşlarıdır.Bir mühendis bir hemşireden yeni işe girmiş vasfı olmayan hiç bir sınava girmemiş bir temizlik görevlisi bir güvenlik bir veri giriş ortalama aynı maaşları nasıl alır ne sorumluluk alıyorlar ne riskleri var.Bilgi işlemde zamanında torpil ile yüksek dilimde maaş ile işe giren ve sürekli işçi kadrosuna geçiş yapmış ortalaması 50 bini bulmuş arkadaşlar mevcut.Hak aranıyorsa bu arkadaşlara verilebiliyor bizden nasıl fazla alabilir bu arkadaşlar diye itirazımızın bu olması gerekir.
ali 2 ay önce
izinlerde kesiliyor sayın editör... madde 6...Taban ödeme; personelin ödüllendirilerek motivasyonun artırılması amacıyla yapılan ödemedir. Bu ödeme, Ek-3A sayılı tablodaki personelin kadro unvanına göre belirlenen taban katsayısının en yüksek Devlet memuru aylığı ile çarpımı sonucu bulunan tutardır. Bu ödemenin hesaplanmasında mesai içi aktif çalışma gün katsayısı ayrıca çarpan olarak kullanılır. Bu ödeme disiplin cezası alanlardan; uyarma ve kınama cezası alanlara bir ek ödeme dönemi, aylıktan kesme cezası alanlara iki ek ödeme dönemi, kademe ilerlemesi cezası alanlara üç ek ödeme dönemi süresince yapılmaz.
dr 2 ay önce
bir haber yapıyorsunuz onu da beceremiyorsunuz. izinlerde kesiliyor. yönetmeliği okumadınız mı?
vhki 2 ay önce
5/1 vhki tabandan ne alır ? bilgisi olan yazabilir mi ?
memur 2 ay önce
% 20 vergi diliminde 380 tl civarı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?