PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Uzmanı Canlı Yayında Açıkladı: Ocak Ayı Emekli-Memur Maaş Zamları Ne Kadar Olacak

Merkez Bankası tarafından yılsonu enflasyon tahmini %65.2’ye güncellendi. Vergi uzmanı Murat Bal, MB’nin enflasyon tahminini güncellemesi sonrası en düşük emekli, memur maaşları ile asgari ücreti canlı yayında hesapladı.

Ekonomi 29.10.2022, 16:59 Cansu Polat
Uzmanı Canlı Yayında Açıkladı: Ocak Ayı Emekli-Memur Maaş Zamları Ne Kadar Olacak

Haber Global televizyonunda canlı yayına katılan Vergi Uzmanı Murat Bal, Merkez Bankası’nın son enflasyon tahmin rakamI üzerinden yaptığı hesaplama ile maaşlara gelecek zam tutarlarını ortaya koydu.

Vergi Uzmanı Bal, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin %65.2 olmasının maaşlar da beklenenden daha fazla artış olacağına işaret ediyor dedi.

Vergi Uzmanı Bal maaş zammı hesabını da şu şekilde yaptı:

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Burada halkı ilgilendiren emekli maaşlarına ve maaşlara nasıl yansıyacağı. 3500 lira olan en düşük emekli maaşı, beklenti oranında artarsa, 65.2 artarsa, 5782 lira olacak. En düşük memur emeklisi maaşı 6078'den 10040 liraya çıkacak.

EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRET VE MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret beklentiye göre (Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi) hesaplanırsa 9086 liraya geliyor. Memurlarda da, 15 bin 040 liraya çıkacak memur maaşı.

Hesaplamalara göre yıl sonu beklentisine göre yeniden bir hesap yapılırsa, TÜFE endeksi 2022 yılı sonunda 1.134,84 seviyesine yükselecek ve 6 aylık enflasyon ise yüzde 16,05 olacak.

Eğer beklenen enflasyon gerçekleşirse; SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 16,05 Ocak zammı alacak. Memurlar, memur emeklileri ise yüzde 8'lik toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı da alacak. 

SON TAHMİNLE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Buna göre 9.019 TL olan en düşük memur maaşı 10.662 TL'ye çıkacak. Yine aynı hesaba göre 6.077 TL olan en düşük memur emeklisi maaşı ise 7.133 TL'ye yükselecek.

SON HESABA GÖRE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı geçen ocak döneminde 1000 TL + 1000 TL artışla 3500 TL olmuştu. Ocak 2023 zammı döneminde de aynı şekilde 1000 TL artış olursa bu rakam 4500 TL'yi bulacak. Sabah'ta yer alan habere göre, eğer burada yine 1.000 TL artış olursa en düşük emekli maaşı 6 aylık enflasyon rakamlarının çok üzerinde yüzde 28'i aşan zam almış olacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz" açıklaması yapmıştı. 

Bu kapsamda enflasyon oranı olan 65,2'lik bir zam yapılması halinde asgari ücret 3.586 Türk Lirası artarak 9.086 Türk Lirası olacak.

Yorumlar (16)
Doğru söyleyeni kovarlar 1 ay önce
Ya şu konuyu hiç bir zaman anlamadım yüzde 7 lik zam vericekler memura sonra enflansyon yüzde 17 çıkınca enflansyon farkı verildiginde neden %7+%17 olarak değilde biz zaten %7 vermiştik enflansyon daha fazla geldiği için fark olarak %10 daha verip %17 verdiklerinde memura %7+ enflansyon farkı diye haber yapıyorsunuz biz zam almıyoruz sadece enflansyon oranında artış alıyoruz sokun bunu kafanıza.
Anestezi Tek 1 ay önce
Helal olsun çok doğru söylüyorsun. bir kendileri akıllı Allah bildiği yapsın bunları
Hzy 1 ay önce
Promosyon bitti sıra zamma geldi
Dra_je 112 1 ay önce
Yaw işiniz gücünüz sallamak. Promosyon işini de hallettiniz sağlık sen ile şimdi sıra zamma geldi. Sağlık sen başkanı doktor taraftarıdır sağlıkçıları ve memurları ezen bir başkandır. Anlamıyorum halen sağlıkçı kardeşlerim ne diye sağlık sen de duruyorlar. Memur düşmanı sağlık sen
Memurlar 1 ay önce
Kardeşim yüzde olarak zami kabul etmiyoruz maaşlara zam yapılsın adam alıyor 15 bin TL yüzde zam alinca 3 bin TL zam alırken maaşı düşük olana 1 bin TL zam geliyor arada ki makas iyice artıyor maaşlara zam yapılsın yüzde olarak zam istemiyoruz herkese aynı zam yapılsın bu haksızlığın önüne geçildi artik
Memur 1 ay önce
Yüzdelik zam a hayır herkese aynı tutarda artış istiyoruz
Hemşire 1 ay önce
Saçmalamayın, maaşa oranla zam verilmezse adil olmaz.
Tekniker 1 ay önce
Yüzdelik zamma hayır diyenler herkese aynı miktarda zam gelirse ileri yıllarda en yüksek memur maaşı ile en düşük memur maaşı arasında ekmek parası kadar fark kalır
Anestezi 1 ay önce
Her defasında enflasyon kadar hakkımızı yiyorlar, zamdan kesiyorlar, haram olsun
Atilla 1 ay önce
Asgari ücret 5 bin kusurdan 9 bin tl ye çıkıyor ama memur maaşı 9 bin tl den 10 bin kusur oluyor. Nerdeyse aynı rakamlar. Ben anlamadım bu işi.
Sağlık memuru 1 ay önce
Yaptığınız bu haberin içi boş hesaplamalarda tutarsız itina ile takip ettiğimiz bir sitesiniz rica ediyoruz haber değeri olan ve objektif içeriği olan haberler yapın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın