Toplu Sözleşmede Uzlaşma Sağlandı: 3600 Tamam, Yarın 14:30'da Törenle Açıklanacak!

Toplu sözleşme görüşmelerinde hizmet kollarında uzlaşma sağlandı. Genel için ise görüşmeler devam ederken son günde anlaşmanın sağlandığı kulislere yansımıştı. Son dakika gelişmesiyle Çalışma Bakanlığı açıklama yaptı. Varılan anlaşmanın yarın 14:30'da düzenlenecek törenle kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

Ekonomi 22.08.2021, 19:40 23.08.2021, 12:47 Güler Sağlam
Toplu Sözleşmede Uzlaşma Sağlandı: 3600 Tamam, Yarın 14:30'da Törenle Açıklanacak!

GÜNCELLEME: 19:55

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, toplu sözleşme müzakerelerinin sonucunun yarın saat 14.30'da açıklanacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin Başkanlığında, "2022-2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri" kapsamında düzenlenecek toplantıda kamu görevlilerinin geneline ilişkin toplu sözleşme müzakerelerinin sonucu açıklanacaktır.

Hükümetin en geç bu gece yarısına kadar zam teklifini bildirmesi bekleniyordu. Teklifte anlaşılmazsa Hakem Kurulu devreye girip, ay sonuna kadar nihai kararı verecekti.

3600 EK GÖSTERGE METİNDE YER ALACAK

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Edindiğimiz bilgilere göre toplu sözleşme görüşmelerinde 11 hizmet kolunda uzlaşmanın sağlandığı belirtiliyor.

Toplantıda maaş artışlarının yanı sıra çeşitli sosyal haklarla ilgili varılan mutabakatlar da açıklanacak. Bu kapsamda bazı meslekler için daha önce taahhüt edilen 3600 ek göstergenin de yıl sonuna kadar sonuçlandırılacağına ilişkin hükmün, imzalanacak metinde yer alacağı kaydediliyor.


3600 Ek Gösterge Verildiğinde Hemşire ve Diğer Memurların Zamlı Maaş Tablosu! - TIKLAYIN


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2022-2023 yıllarını kapsayan 6'ncı Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında düzenlenecek toplantıda, kamu görevlilerinin geneline ilişkin toplu sözleşme müzakerelerinin sonuçları açıklanacağı kaydedildi.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YETERSİZ BULUNMUŞTU

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos'taki ilk toplantıyla resmi olarak başlamıştı.

Hükümet, memur ve memur emeklisi için 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için ise yüzde 6 artı enflasyon farkı önerdi. Hükümetin 2023 için önerisi ise ilk 6 ayı için yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı şeklindeydi.

Buna karşılık memur sendikaları ise taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulunmuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (21)
Sağlıkçılar 6 ay önce
Biz sağlık çalışanlarına bir polis maaşı bir astsubay maasi bir öğretmen maaşı vermedikten sonra taşeron a yapılan 500 TL lik seyyanen zam verilmedikten sonra istediğiniz kadar zam yapın bizlerin maaşına 4500 TL ye zam gelse 200 TL alıyoruz adamlar 7000 TL alıyor zam gelince 400,500 TL zam geliyor arada ki fark daha da açılıyor bu zamanda bile bir iyileşme yapilmadiktan sonra döner sermaye yönetmenliği değişmedikten sonra hiçbir şey bir anlam ifade etmez tek kalem maaş , emekliliğe yansıyan maaş olmadıktan sonra herşey boş.yahu bizlere zam vermiyorsunuz anladık bari kazandigimiz gelirlere dokunmayın bir hastane aylık 10 trilyon kazaniyorsa bunun yarısı devlete gidiyor var mı böyle başka bir kurum devletine kazandiran ama bizlere hiç birşey dagitilmiyor geliri kazancı olmayan kurumlar bizlerden daha çok maaş alıyor bu nasıl bir tezatliktir yahu hem para kazanacaksin hem en düşük maaşı alacaksın.hic bir getirisi olmayan hep devletten yiyen öğretmenler,askerler ,polisler vbvb kurumlar bizlerden daha çok maaş alıyorlar alsınlar ama bizlerinde hakkını yemesinler biz bu mesleklerden daha mı az çalışıyoruz daha mı değersiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz söyler misiniz ne hafta sonları ne geceleri ne resmi tatilleri ne bayramlari ne yaz tatili ne 15 tatili ne kar tatili ne deprem ne sel ne yangın ne saldın ne sınır demeden çalışan bizlerin artık tiksindik sağlık personeli olmaktan hemşire sağlık memuru olmaktan düz memur ol 8,5 mesai yap daha iyi
CovidAcil 6 ay önce
3600 ver Zam verme! Uyutmaya devam!
Torpilizm / Nepotizm 6 ay önce
Memurlara verilen düşük teklifler ile 3600'ü toplasan, taşeronlara verilen (500 TL seyyanen dahil) %34,62'ye yetişemiyor. Memurlara 3600'ü göstererek, görüşmelerde teklif edilen düşük rakamları yutturmak ve taşeronlar lehine dönen sıkalayı pekiştirmek istiyorlar. Canbaza bak misali, hedef saptırıyorlar. Taşeronları kolluyorlar, memurları gözardı ediyorlar.
Gercekçi 6 ay önce
3600 uğruna zam oranından taviz vermek, tüm emeklilere ihanettir..
Ahmet Tunç 6 ay önce
O dedikleriniz (taşeronlar) kendi adamları yigenler kuzenler çocuklar akrabalar daha ne olsun
salim 6 ay önce
ne kadar zam verilirse verilsin, göreceksiniz bakın, ABBAS yolcu!!!!!
Aa 6 ay önce
3600 vaadiyle üç seçim geçirip bir de dalga geçer gibi toplu sözleşme kazanımı gibi lanse edenleri 2023 seçiminde törenle gereken yapılacak hiç şüpheniz olmasın.
Ruhsuz 6 ay önce
Memur-Sen her iki yılda bir olduğu gibi gene satmıştır masada
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?