Toplu Sözleşme İle Kamu Kurumlarındaki Ücret Dengesizliği Tekrar Ortaya Çıktı!

6.dönem toplu sözleşme metni karşılıklı mutabakat sonucunda imzalanarak 1.1.2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandı. Toplu sözleşme metni incelendiğinde hizmet kolları arasındaki ücret dengesizliğinin giderek arttığı ve bu durumun kurumlar arası ücret dengesizliğine dönüştüğü ilk bakışta göze çarpmaktadır.

Ekonomi 06.09.2021, 11:00 Güler Sağlam
Toplu Sözleşme İle Kamu Kurumlarındaki Ücret Dengesizliği Tekrar Ortaya Çıktı!

Yenişafak Gazetesi köşe yazarlarından Ahmet Ünlü, bugünkü köşesinde 'kamu kurumları arasındaki ücret dengesizliğinin yeniden ortaya çıktığını' açıklayan bir yazı yazdı.

Ünlü yazısında:

Ücretlerde tekrar 666 sayılı KHK öncesine dönülüyor

2/11/2011 tarihli ve 28103 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde kamu görevlilerinin mali haklarına ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılmış ve kurumlar arasındaki ücret dengesizliği büyük oranda sona erdirilmişti. Yani aynı unvana aynı ücret ödemesi geçiş süreci ile yürürlüğe sokulmuştu.

Zaman içerisinde toplu sözleşmelerle aynı unvana aynı ücret uygulamasının her toplu sözleşme döneminde ek ödemede, fazla çalışmada, özel hizmet tazminatında veya sosyal denge tazminatında yapılan artışlarla ortadan kalkmaya başladığına ve 666 sayılı KHK öncesine tekrar dönmeye başlandığına şahit oluyoruz. Özellikle hizmet kollarına yönelik toplu sözleşme metinlerine konulan ve sadece o hizmet kolunda ve bazı kamu kurumlarında çalışanlara yönelik mali düzenlemeler, mali sistemde gedik açılmasına ve kurumlar arasındaki ücret dengesizliğinin tekrar oluşmaya başlamasına sebep olduğunu görüyoruz.

Özetlemek gerekirse, kimi kurumlarda çalışanların ek ödeme oranlarına, kimi kurumların özel hizmet tazminat oranlarına, kimilerinin fazla çalışmalarına veya zam oranlarına ilave artışlar yapılarak kamu personeline yapılan mali ödemelerde ciddi orantısızlıklar veya adaletsizlikler ortaya çıkmaya başlamıştır. Hizmet kollarının etkinliğine göre bazı kurum çalışanlarının mali ödemeleri arttırılırsa bu işin sonucunun nereye gideceğini tahmin etmek hiç de zor değildir.

Elbette kamu personelinin hak ettiği mali haklar verilmelidir ama bir kurumda çalışanlara verilip de başka bir kurumdakilere verilmezse kurumlar arasındaki mali makas artacak ve bir süre sonra da kurumlar arası geçiş talepleri 666 sayılı KHK öncesinde olduğu gibi tekrar gündeme gelecektir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Adaletsiz torpil sistemi 1 hafta önce
Bir hakkım varsa haram olsun. Bilsem ki ben hakkımı helal etmezsem tartı gr farkı ile cehenneme gönderecek yine de o kimselere ahirette hakkımı helal etmeyecem. Cehennemin dibini boylasın. Onlar işime dört elle sarılmışken beni köle gibi çalıştırarak işimden soğuttu. Allah da onları hayattan soğutsun. Antidepresanlar bile mutlu edemesin, huzur bulmayın
Memur 1 hafta önce
Hekim olmak isteyen olabilir .Girer sınavına alır kapı gibi puanını .Hekim ile hemşire kıyaslanabilirmi.Liseyi bitir hemşire ol .
Sonrada Hekimin maaşına göz dik .Doktor Hemşirenin işini yapar.Ama hemşire doktorun işini yapamaz aklınıza sokun artık
sağ..mem 1 hafta önce
ne hakkı çok çalışsay dın özel de çalışır dın..bırak bu işleri.çok çalışan memur 30 yıl görmedim...çok aglanan...çok kaytaran dır...
hemşire 1 hafta önce
hakkımı kimsye helal etmiyorum hekimlerden fazla çalışmamaıza rağmen onlardan düşük alıyoruz
inşaat işçisi bile mühendisten fazla alırken bizim bu duruma düşmemiz saçma
Dr 1 hafta önce
Ciddi misiniz şaka mı yapıyorsunuz?
İŞÇİ 1 hafta önce
6111 torba yasayla belediyelerden 2011 yılında geçenler vardı sağlıkta 9400 kişi içerisinde 360 kişi diğerlerinin üçte birisi yapıyor alınan maaşın o zamanki yetkili sendika hiç bir şey yapmadı tabi bakanlıktakilerde ve hala devam ediyor haksızlık onların yevmiyesi buğün 350 tl bizimki 147 tl bu yazdığım en yakın olan 1 aylık maaşımız arasında uçurum var ve 3 ayda ikramiye arası yini aynı ve emekli olduğumuzda toplu emekli ikramiyesi arası yineiki katı bitmedi emekli maaşımız da farklı olacak yine onlar en az alan bizden iki kat fazla alacak ADALET varmı soruyorum bu işte
hemşire 1 hafta önce
liseyi bitiren olamıyor artık. üniversitede derece yapman lazım hemşire olmak için mühendisliklerin çogunun üstünde puanla yerleşiyorsun
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?