PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sözcü: Memura Yüzde 30 Zam Sürpriz Olmaz!

Sözcü Gazetesinde yer alan haberde, ocak döneminde memur ve emeklisine toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına ilaveten ek zam yapılacağını ve toplam zam oranının yüzde 30’u aşabileceği ifade edildi.

Ekonomi 07.12.2022, 10:49 12.12.2022, 12:22 Cansu Polat
Sözcü: Memura Yüzde 30 Zam Sürpriz Olmaz!

Memur ve memur emeklilerinin yakından takip ettiği 2023 ocak memur zammı ile ilgili TÜİK’in açıklamalarının ardından %18.6 zam göründü.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım ayına ait açıklanan enflasyon verilerinin ardından 5 aylık tüketici enflasyonu %14.05 oldu.

5 aylık tüketici enflasyonu rakamlarına bakıldığında özellikle memur ve memur emeklisi başta olmak üzere SGK ve Bağ-Kur emeklisine yapılacak yılbaşı zammı reel hayat pahalılığının çok altında kalacağını gösterdi.

Şayet enflasyondaki artış aralık ayında da %3 civarında gerçekleşir ise ve seçim yılına özel ilave zam ya da refah payı zammı verilmez ise memur ve memur emeklisinin ocak döneminde alacağı zam oranı %18.6 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı verilere göre; Temmuz ayından bu yana geçen 5 aylık zaman zarfında tüketici fiyatları %14.05 arttı. Bilindiği üzere Temmuz ayında memur ve memur emeklisine enflasyon farkı hariç %7’lik zam yapılmıştı.

5 AYLIK DÖNEM İÇİN YÜZDE 6.6 ENFLASYON FARKI

Hazine ve Maliye Bakanlığının hesap yöntemine göre; geride bıraktığımız 5 aylık dönem için memur ve emeklisine %6.6 oranında enflasyon farkı oluştu.

Aralık ayında enflasyonun %3 oranında açıklanması halinde, 6 aylık enflasyon %17.5’e çıkacak. Toplu sözleşme zammı hariç memur ve emeklisine ise bu hesaba göre enflasyon farkı olarak %9.8 zam verilecek. Enflasyon fark oranına toplu sözleşme zammı olan %8 ilave edildiğinde memur ve emeklisi için ocak 2023 döneminde zam oranı %18.6 düzeyinde kalmış olacak.

MEMURUN GEÇİMİ ZORLAŞTI!

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; 2022 yılının ocak ayında memur ve emeklisine enflasyon farkına ilave olarak toplu sözleşme zammı ve 5 puanlık ilave zam verilmişti. Aradan geçen zamanda günden güne eriyen maaşlar sonrasında memurun geçimi zorlaşmış durumda.

OCAK 2023'DE ZAM ORANI YÜZDE 30'U AŞABİLİR!

Seçim yılı olması ve hayat pahalılığının aşırı artması nedeniyle Ocak 2023 döneminde memura ek zam yapılması bekleniyor. İddialara göre zam oranının %30’u aşmasının sürpriz olmayacağı ifade ediliyor.

Yorumlar (26)
sağlık çalışanları 2 ay önce
ey sendiklar Allah belanızı versin nasıl oluyor da tepki göstermiyorsunuz yahu öğretmenlere formaliteden sınav yapıp bedavadan ünvan verip üstüne uzman öğt 2450 tl baş öğrt 4150 tl zam yapılırken bizlere taban 730 tl teşvik 600 tl toplamda 1300 tl ancak olurken öğtretmenlere bu kadar zam yapacak imkanları varken bizlere neden kırıntı gibi bir ödeme yapılıyor neden sessiz kalıyor tepki göstermiyorsunuz bizler değersiz bir iş mi yapıyoruz bizler daha mı az çalışıyoruz bizler daha az yoruluyorz da bu kadar düşük bir zam yapılıyor yazıklar olsun bizler kendimiz kazandığımız halde kendi gelirimiz olduğu halde bu kadar ödeme alamıyorken öğretmenlerin hiç bir getirisi yokken hep devletten yiyorken bizlere neden bu zalimlik yapılıyor.demek ki hükümet bizlere bu kadar değer veriyor ee bizde ne kadar köfte o kadar ekmek misali geri dönüş yaparız artık seçimlerde gitsinler oylarını öğretmenlerden alsınlar
Vatandaş 2 ay önce
Memur en kötü dönemi bu hükümet döneminde görmüştür. Secimde memur oy potansiyelini kullanmaz ise daha çok ağlayacak. Hele ki aynı hükümetle devam edilirse ilk kısıtlama kamu çalışanlarına yani memurlara gelecek. O yüzden oy gücünü gösterme zamanı geldi tüm memurların oyları secim sonuçlarını değiştirir. Sendikalar olaya bu şekilde bakmalı tıpkı işçiler gibi işçiler yıllarca hükümetlerden bu nedenle istediğini aldı. Yandaş sendikacılık yerine oy ve secim odaklı sendikacılık yapılmalı artık. Memur topyekûn bir tarafa çekilmeli ki kıymeti bilinsin. Yoksa bizi kimsenin göreceği yok. Ama oy gücü fazla olan memurların bu güçlerinin farkında olması lazım ki hükümetle masaya oturumlarında istedikleri beklentileri karşılansın. Başka türlü sürekli ezilen memurlar olacaktır.
adalet 2 ay önce
Yüksek lisans yapanlara uzmanlık verilmeli
Gül 2 ay önce
Çok beddua aldınız hemde nasıl . Bırakın 30 uda. Beddualrın altından nasıl kurtulacaksanız onu düşünün
VHKİ 2 ay önce
SİZ 730 TEŞVİK+600 TABAN ALIRKEN BİZ 1 .DERECEDE OLMAYAN GİH SINIFI PERSONELLER 200 TABAN ALIYOR BUDA KURUM İÇİNDE ADALETSİZLİK YARATIYOR SİZLE ARAMIZDA BİLE 1100 LİRA VAR BİRDE BURDAN BAKIN LİSANS MEZUNUYUM 657. TABİ GİH VHKİ YİM
Açık göz 2 ay önce
Yüzde 30 ile süpriz mi olur? Algı yapmayın artık. Enayi değiliz. Vermek istediğiniz yere şıp diye bütçe buluyorsunuz. Hadi ordan sizin süprizinize sizden çıksa çıksa yalan çıkar
rizeli 53 2 ay önce
yüzde 45 ila 55 arası bir zam memurun belini anca doğrultur
are 2 ay önce
tüik enflasyonu kaç %80 mi gerçeği söylemiyorum bile. devlet yeni yılda ceza ve harçlara gerçek enflasyona göre yapıyor tüik in enflasyonuna göre bile değil. ama bize gelince sallama enflasyonun yarısı bile değil. yazık ne diyeyim. üç ayda bir 700 küsür tl alan sendikalı arkadaşlar sendikalarınıza hesap soruyor musunuz
Dede 2 ay önce
Yüzde 50 aşağısı kurtarmaz aşağısına oy vermiyorum kendi bilir versin zammı alsın oyu bundan sonra böyle
ogretmen 2 ay önce
calisip sen de ogretmen olaydin denyo
Cesur 2 ay önce
Bizde çeyrek kuruşa bile razı olacak vur başına al ekmeğini tipler var, biraz beyin çalıştırın yahu. Azıcık beyin
hakan 2 ay önce
en az yüzde 40
... 2 ay önce
Vermezler Sözcü vermezler gazlama .
Herkül 2 ay önce
Ne diye vermiyorlar mış? Enflasyon yüzde 80 diyorlar ama alışveriş sepetine yansıması yüzde 300. Ne diye vermiyorlar mış?
Yılların Sağlıkçısı 2 ay önce
asıl soru şu; adına yetkili dediğimiz sendikanın 2023 yılı için maaş artışlarıyla ilgili bir çalışması var mı ? yada duyan var mı
ercan 2 ay önce
İNŞALLAH, İNŞALLAH.
44 2 ay önce
Yüzde 30 gelirse epey bi memurun oyunu alir
Hemşir 2 ay önce
Muhtar bundan sonra oy diye bunun başını alırsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.