PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

SGK Başmüfettişi EYT’lilerin İlk Maaş Tarihini Açıkladı

EYT düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulunan SGK Başmüfettişi, düzenlemenin hayata geçmesiyle beraber EYT’lilerin alacağı ilk maaşın tarihini açıkladı.

Ekonomi 10.09.2022, 17:28 10.09.2022, 21:10 Cansu Polat
SGK Başmüfettişi EYT’lilerin İlk Maaş Tarihini Açıkladı

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, Türkiye gazetesinde ele aldığı EYT düzenlemesiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

EYT düzenlemesinden geri dönüşün olmayacağını savunan SGK Başmüfettişi, EYT düzenlemenin hayata geçmesi ile ilgili ilk maaşların ne zaman alınacağına dair sorular geldiğini belirterek, bunun cevabı için 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmelerini işaret etti.

Başmüfettiş İsa Karakaş, Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda hazırlanacak SGK bütçesi ve hükümet kanadından yapılacak açıklamalar ile planlamaların önemli olduğunu kaydetti.

Karakaş’a göre EYT takvimi aşağıdaki şekilde gerçekleşebilir:

1 Ekim TBMM açılışı: Ekim ayında öncelikli olarak kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya alınması çalışmaları,

15 Ekim merkezî bütçe görüşmeleri: En geç 31 Aralık 2022 günü itibarıyla Resmî Gazete’de yayımlanması, Aralık ayı içinde EYT yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilecektir. Yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı olması değerlendirilmektedir. Emekli aylığına genel olarak emeklilik talebini takip eden aydan itibaren hak kazanılmakla birlikte sigortalılık statüsüne göre işlemler değişmektedir.

Buna göre; SSK ve Bağ-Kur sigortalılardan emeklilik aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki, Emekli Sandığı (4/1-C) sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden, Emekli Sandığı (4/1-C) sigortalılardan her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık hâline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden, ay başından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilse ve yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı kabul edilse bile EYT’lilerin en erken 2023 yılı şubat ayında emeklilik maaşına kavuşabilecekleri kanaatindeyim. Keza EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı gereğince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir."

Yorumlar (2)
Kartal 4 hafta önce
ilk maaşın nezaman olacağına dair bir açıklama yok. herhes habere tıklasın diye bu kadar bir menfaat için bile yalana tenezzük ediyorsunuz. yuh olsun. kanalı en gelliyorum size güven olmaz.
vhki 4 hafta önce
şubatta alabilseler bile,memurların izinleri vardır sonra rapor alırlar vs. sonra doğum tarihlerine göre dilekçe vermeleri en az temmuz u bulur
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?