Sendikalı Memura Aylık 88 TL Zam

2022 ve 2023 yılları için imzalanan toplu sözleşmenin en dikkat çekici maddesi toplu sözleşme ikramiyesindeki artış oldu. Yapılan anlaşmaya göre sendikalı kamu personeline aylık 88 TL civarında bir seyyanen zam verilmiş oldu

Ekonomi 24.08.2021, 09:39 24.08.2021, 10:23 Güler Sağlam
Sendikalı Memura Aylık 88 TL Zam

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşmelere ilişkin yaptığı açıklamada "Örgütlenme düzeyi en az yüzde 1 olan sendikaların toplu sözleşmeden yararlanacak. Toplu sözleşme ikramiyesi 400 olacak" dedi. Açıklama için tıklayınız.

- Sendika kesintisi nasıl hesaplanıyor

Toplu sözleşme ikramiyesi 375 Sayılı KHK'nın ek 4.maddesi hükmü gereğince 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödenmekteydi. Hali hazırda memurlardan 30 ila 45 TL arasında sendika kesintisi yapılmakta, 3 ayda bir ise memurlara 135 TL toplu sözleşme ikramiyesi verilmektedir. Yani en düşükten hesaplanırsa, 30 TL aidat kesilirken 45 TL ödeme yapılmaktaydı.

Sendika kesintisi oranı, memur sendikalarının tüzüklerinde yer almakta olup bu oran genel olarak damga vergisi kapsamına giren maaş kalemlerinin binde beşi olarak hesaplanmaktadır. Sendika kesintisinde 2022 yılı Ocak ayı itibariyle yüzde 5'lik bir artış olacaktır. Örneğin 45 TL olan aidat 47,25 TL olacaktır.

Yapılan toplu sözleşme gereğince üç ayda bir verilen toplu sözleşme ikramiyesi 2022 yılı Ocak ayında 400, aylık ise 133 TL olmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesini yüksek miktar olan 45 TL'den hesapladığımızda, bir sendikalı kamu personeline aylık bazda 88 TL zam verilmiştir.

- Sendikalaşma oranı artacak

2021 yılı verilerine göre, 2 milyon 650 sendika üyesi olabilecek kamu personeli varken, bunların sadece 1 milyon 718 bini sendikalı olmuştur. Sendikalaşma oranı yüzde 64'tür. Bu düzenlemeyle birlikte 900 bin kamu personelinin daha sendika üyesi mümkün hale gelebilecektir.

- 2021 toplu sözleşmesi sendikalara ve sendikalı kamu personeline yarayacak

Bakan Vedat Bilgin, merdiven altı sendikacılığın yaygınlaşmaması için toplu sözleşmeden en az yüzde 1 örgütlü sendikaların yararlanacağını belirtmiştir. Bu açıklama da sendikalaşmayı artıracak bir düzenlemedir.

Dolaysıyla 2021 toplu sözleşmesi en fazla sendikalı kamu personeline ve sendikalara yarayacaktır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
emeklilik 1 ay önce
böyle saçma bi haber metnini ilk kez görüyorum.
Hekim 1 ay önce
Niye sendikalı olayım ki ? Hakkımızı savunmayan toplu sözleşmede hekimlere yönelik hiçbir pozitif madde sağlamayan masada “MİNİCİK” zammı kabul eden sendikaya üye olayım
SAĞLIK 1 ay önce
SENDİKALARA ZAM YAPIN MEMURA NE GEREK VAR
Viva 1 ay önce
ayda 88 lira fazla alacağım diye karakterini satan herkes yandaş sendikalara geçebilir.
Doktor 1 ay önce
Memursen doktor dışındaki sağlık personelini savunduğu gibi doktorların da hakkını savunması gerekmiyor mu? Sağlığın belini doktorlar oluşturuyor.
Hekimcik 1 ay önce
Döner sermayeden ödenen sabit dönerimizden bol kese dağıtmak bizim cebimizden alıp onların cebine koymak olmuyor mu? Bi biz mi keriziz anlamadım ama hakkımızı savunamadığımız çok aşikar ve üzücü...
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?