PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkçıların Maaş İyileştirmelerini Mayıs Ayında Yapacağız

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, doktor maaş iyileştirmeleriyle ilgili düzenlemenin kanuna gerek kalmadan yapılması konusunda 3 bakanlığın mutabık kaldığını açıkladı.

Ekonomi 01.05.2022, 15:23 04.05.2022, 14:24 Cansu Polat
Sağlıkçıların Maaş İyileştirmelerini Mayıs Ayında Yapacağız

Grup Başkanvekili Elitaş, sağlık çalışanlarının maaşları ile ilgili yaptığı açıklamada, ücretlerin üç temel unsurdan oluştuğunu belirterek döner sermaye performans ödemesine dikkat çekerek Sağlık Bakanlığının kasım ayında Meclis’e getirdiği düzenlemeyi örnek gösterdi.

SABİTLERE YÜZDE 20 ZAM VERİLDİ

Aralık ayında geri çekilen düzenlemeyle ilgili performansı ve döner sermayenin ayrılarak genel bütçenin içerisine alınması sonucunun ortaya çıktığını, son yapılan toplu iş sözleşmesinde sadece sabit ek ödemelerin doktor haricindeki sağlık çalışanlarına %20 ekstra bir zam verildigini hatırlattı. Doktorlara verilecek kısmın doktor haricindeki personele verildiğini söyleyen Elitaş, bu durumu telafi edebilmek için bütçe kanununa bir hüküm koyarak yine bütçeden karşılanması üzerine düzenleme yaptıklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Düzenlemenin ilk maddesinde yaklaşık 40 BİN doktoru ilgilendiren bir durum söz konusu iken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesi ile Şehir hastanesi ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar ile devlet hastanesi ya da sağlık Bakanlığında çalışan doktorlar arasında farkın ortaya çıktığını işaret ederek “Şehir hastanesinde hem sağlık bakanlığı adına hem üniversite adına çalışan doktorlar var. Aynı mekanda iki farklı ücret ortaya çıkacak diye biz altı maddelik yaptığımız düzenlemeyi 22 Aralık 2021’de geri çektik ve yeni düzenleme için çalışmalar yaptık” dedi.

3 BAKANLIK ORTAK ÇALIŞMA YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimat sonucunda Hazine Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile yeni yasal düzenlemeyi hayata geçirmek için gayret ettiklerini söyleyen Elitaş, “bütçe dengeleri çerçevesinde yapmak istiyoruz” dedi. İlk düzenlemenin biraz yanlış anlama kaynaklı olarak sanki en yüksek rakam 5000 TL en düşük rakam 2500 TL gibi bir artış ortaya koyacağının anlaşıldığını söyleyerek “bu artışı da zam diye anladılar” dedi. Şimdi bunu farklı bir şekilde düzenleyerek mayıs ayı içerisinde yapacağız. Kanun olmadan da yapılan bir düzenleme vardı diye Elitaş, kendileriyle beraber Çalışma Bakanı, Hazine Bakanı ve Sağlık Bakanıyla birlikte yapılan toplantıda “yasal düzenlemeye ihtiyaç duymadan bir iyileştirme yapılması konusunda mutabık kalındığını” belirtti. Yasal düzenleme yapılması gereken kısımda mayıs ayı içerisinde gerçekleşeceğini söyleyen Elitaş, “bu devreye girebilir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (77)
Hemşire 3 hafta önce
Yine sadece doktora iyileştirmeden bahsediyorsunuz. İyileştirin ona karşı değiliz ama sağlık camiası sadece doktordan oluşmuyor
Mustafa Serdar 3 hafta önce
Hemen yollara dökülün,hekim hariç tüm ysp ye yüzde 20 zam yapsınlar
Nihat 3 hafta önce
Sağlık çalışanlarına yüzde yirmi zam yaptık sıra doktorda söylemi yine zam yapmayacakları anlamına geliyor doktorla hemşireyi ebeyi aynı kefeye koymuyorum ama tüm sağlık çalışanları daha fazlasını hak ediyor hemşireye 300-400 zam yaptık yeterlidir söylemleri mesnetsiz açıklamadır öğretmene 1 günde çıkan iyileştirme neden sağlık çalışanına çıkmıyor ayrıca doktora maaş iyileştirmesi yanında bireysel performans getirilmesi gerekli ki hasta bakan ve bakmayan doktor aynı ücreti hakketmiyor
dr gül 3 hafta önce
Tüm personele performans ve malpraktis getirilsin o halde.
Sağlık personeli 3 hafta önce
Ya Allah aşkına insanın aklıyla alay etmeyi bırakın artık ....Aha zam Verdik verecegiz, veriyoruz, bu nedir Ya.... Ayrıca Haber sitenizede teessüf ederim, Haberin başlığı Saglikcilara zam, Haberin içeriği sadece doktorlar, bu nasıl bir haberdir ya.. Tamamen algı yapıyorsunuz..
Xemgin 3 hafta önce
Bari sağlık çalışanlari demeyin , sadece doktorlara yapılacak bir düzenleme .
sağlıkçıdeğiladım 3 hafta önce
dememiş zaten sadece doktorlarla ilgili konuşmuş haberi sağlıkçı diye çarpıtarak vermişler
Doktor düşmanı 3 hafta önce
Neden ki doktorlar sağlık çalışanı değil mi ?
Doktor sağlık çalışanı değildir! denildiğinde neden kızıyorsunuz?
Yada sabite %20 zam yapılırken neden sadece hemşireye yapılıyor herkese yapılsın doktorlar da sağlık çalışanı demediniz ??
Doktor 3 hafta önce
Doktorlar son sözünü 2023 haziranda sandıkta söyleyecek...
Hemşir 3 hafta önce
Ooooo sadece hekimlere mi zam olacak şimdi?
Doktor 3 hafta önce
Evet.
Sarıların Sülo 3 hafta önce
Doktorların maaşına zam süreci açıklamalarını toplasan 4 sezonluk dizi senaryosu olurdu şimdiye kadar...
Kazanova 3 hafta önce
İnşAllah arka sokaklar gibi olmaz...
Myamed 3 hafta önce
Goturdukleri doner sermaye yetmiyormu 15-20 bin doner sermaye alan, hasta ile ilgilenmeyen, saglik calisanina artist kesilen, tutmadigi nobetin ucretini bakmadigi hastanin puanini alan doktor hicbir sey haketmiyordur.
Sağlıkçıdeğiladım 2 hafta önce
Yalanlarda bugün madem 15-20 alıyor dönerden pratisyen için 2,5 uzman için 5 bin mahsup edilecekti yani üstünü alan hekimlere reel olarak eline hiç para geçmicekti neden karın ağrınız tuttu çünkü 0 aldığını bilip bir de üstüne böyle algı yapıyorsunuz
sağlıkçıdeğiladım 3 hafta önce
Doktor 10 bin döner alıyor yalancıları söyleyin o zaman zaten geçerse dönerden mahsup edilecek olan pratisyen hekimlerin 2500 döner ödemesini neden engellediniz klasik ysp yalanları veya kendisini profesör doktor döneriyle kıyaslama...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?