Sağlık Personelinin Maaşları Nasıl Vergiye Kurban Gitti! Tablolu Anlatım

Maaşların yerine vergi oranlarının yükseltildiği bir ücretlendirme sistemiyle çalıştırılan sağlık personellerinin durumunu özetleyen Genel Sağlık-İş Sendikası her fırsatta “Haklarını ödeyemeyiz” dediği sağlık çalışanlarının maaş kayıplarını gözler önüne seren çarpıcı bir rapor hazırladı.

Ekonomi 17.06.2021, 12:16 17.06.2021, 13:52 Güler Sağlam
Sağlık Personelinin Maaşları Nasıl Vergiye Kurban Gitti! Tablolu Anlatım

Rapor, pandemi şartlarında gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık personelinin yıl başından bu yana bir taraftan enflasyon bir taraftan da vergi dilimi nedeniyle büyük maaş kaybına uğradığını ortaya koydu.

Sağlık personelinin doğrudan maaş bordroları üzerinden yapılan çalışmaya göre, uzman hekim ocak ayında 5 bin 448 TL net maaş alırken, haziran ayında eline sadece 5 bin 7 lira geçti. Uzman hekim, haziran ayında yüzde 15 yerine yüzde 20'lik vergi dilimine yakalandığı için net maaşındaki erime 441 lirayı buldu. Aynı şekilde ocakta 4 bin 488 lira olan hekim maaşı da 239 lira eriyerek 4 bin 249 liraya, 4 bin 11 lira olan hemşire maaşı ise 240 TL düşerek 3 bin 771 TL'ye geriledi.

TÜM MEMURLAR İÇİN GEÇERLİ

Çalışmaya göre, vergi diliminin yükselmesi diş hekiminin maaşını 4 bin 684 liradan 4 bin 427 liraya, uzman ebe maaşını 4 bin 438 liradan 3 bin 905 liraya, sağlık teknisyenin 4 bin 140 lira olan maaşını da 3 bin 889 liraya düşürdü. Üstelik bütün memur ve memur emeklileri gibi sağlık personeline de bu yılın ilk 6 ayı için verilen yüzde 3'lük zam yüzde 6.39'a ulaşan 5 aylık enflasyonun altında kaldığı için bu maaşlar reel olarak yüzde 3.39 oranında ayrıca erimiş oldu.

ZAM BUHAR OLDU

Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız, sağlık çalışanlarının döner sermaye gibi ek ödemelerinin de gelir vergisi matrahına dahil edilmesi nedeniyle bir üst vergi dilimine daha erken girdiklerini söyledi.

MEMURUN MAAŞLARI DEĞİL VERGİ ORANLARI YÜKSELTİLDİ

Maaşların yerine vergi oranlarının yükseltildiği bir ücretlendirme sistemiyle karşı karşıya olduklarını belirten Bacaksız, “Pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanları ekonomik olarak zor günler yaşamaktadır. Kamu çalışanlarının temmuzda alacakları yüzde 3'lük zam, daha cebine girmeden haziran ayında vergi dilimiyle buhar olmuştur” diye konuştu.

HEKİMLER DE GEÇİM SIKINTISINA DÜŞTÜ

Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız, maaşlardaki erimeyi gerçek bordrolar üzerinden hesapladıklarını Covid-19 pandemisi ile mücadelede kahraman ilan edilen sağlık çalışanlarının sanıldığı gibi yüksek ücretler almadıklarını söyledi.

VERGİDE ARTAN ORANTILI TARİFE

Bacaksız, “Döner sermaye performans aldatmacasıyla düşük maaşa mahkum edilen sağlıkçılar geçim sıkıntısı içinde ailesinin temel ihtiyaçlarını bile karşılayamamaktadır. Maaşlar insan onuruna yaraşır seviyelere çıkarılmalı, vergide artan oranlı tarifeden vazgeçilmeli” dedi.

Erdoğan SÜZER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
sami 2 ay önce
seyyanen 2000 tl zam ve 3600 ek gösterge dışında hiçbir bahane kabul etmiyoruz
ALİ 2 ay önce
YAŞASIN SAGLIK SEN BU BAŞARI SİZİN ESERİNİZ
Sağlık 2 ay önce
Bu basari sendikanin degil hukumetin basarisi sendikaya da bir ders vermek istiyorsanız secimde oyunuzu ona göre kullanırsınız...hükumetin bu politikası oldukça sendika falan boş sendikanın yapacağı bisi yok istifa edin ne yaparsanız yapın bu hükümet tek yetkili oldukça sorunların çözümüne inanmıyorum...ben sendikadan istifa edeli aylar oldu sonuç değişen bisi yok
—- 2 ay önce
Başa gelen sendika kendi camiasına bağlamış olanakları, sağlıkçılarda sendikadan medet umuyor.sendika şikayetlerimizi iletmiyor sağlık bakanlığı zaten hiç oralı değil
Bir sağlıkçı 2 ay önce
Biz daha beterini hak ediyoruz. Bir fil yetmez ikincisini getirin. Üzüldüğüm tek nokta bende bu caminanin içinde bu kürü odunlarla yanıyor olmak.
As 2 ay önce
Siz sendikacılar zengin edin devletten zam isteyin nasıl düßünce
geçinemeyen sağlıkçı. 2 ay önce
hükümet değişirse sendikada değişir. tek çalışan sağlıkçı geçinemiyor. eşi asker, polis, öğretmen vb olanlar aylık 8000 tl daha fazla girdi oluyor eve tabiki rahat geçinirler. tuzu kuru olan hiç konuşmasın. seyyanen zam gerek sağlıkçıya diğerlerin seviyesini geçirmek gerekiyor çünkü dah çok çalışıp çoğu zaman izin kullanmıyoruz. pandemi servisi diye bölmek adaletli değil. o hastalar heryere giriyor. röntgene girmedi mi şimdi covid hasta bu personellere vermediniz hiç bir şey. şimdide aşı ekibine imiş. beceremiyorsunuz yada işinize gelmiyor. tüm sağlıkçılar olarak düşünmeyi deneyin artık
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?