Sağlık Personelinin Maaşı 12 Bin Lira Olması Gerekiyor.

2002'li yıllarda bir hemşirenin maaşı yaklaşık üç asgari ücret ederken, bu gün bir hemşirenin maaşının asgari ücretin altında kalması üzücü ve düşündürücüdür. Bir sağlık çalışanımızın maaşının asgari ücretle kıyaslanması durumunda yıl başında bir hemşirenin maaşının 12 bin TL civarında olması gerekiyor.

Ekonomi 25.12.2021, 13:13 25.12.2021, 15:24 Zeynep Elmalı
Sağlık Personelinin Maaşı 12 Bin Lira Olması Gerekiyor.

Kamuda en uzun çalışma süresi sağlık çalışanlarının. Sağlık çalışanlarımızın yaptığı iş, her vatandaşımızın yapabileceği sıradan bir iş değil, bilgi beceri isteyen, özellik arz eden bir iştir. Takip edilen cihazlar, vücuda zerk edilen ilaçların her birinin ayrı ayrı özellik taşıdığını, risk oluşturduğunu unutmamak gerek. Değerlendirme yaparken, sağlık çalışanlarımıza, kendi canımızı ve sevdiklerimizin canlarını emanet ettiğimizi unutmamakta fayda var.

Yaklaşık iki yıldır devam eden pandemi sürecinde, bir sağlık çalışanımızın iki kişilik iş yaptığını, buna rağmen, ekonomik olarak geçimini sağlayamayanlar, her geçen gün alım gücü düşenler yine sağlık çalışanları. Maalesef tüm sabit ücretlilerde yani emeklilerimizde, işçilerimizde de olduğu gibi, memurlarımızın da alım gücü sadece yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 40 civarında düştü. Ancak bu süreçte memurlar içerisinde ekonomik, psikolojik, sosyolojik olarak en fazla yıpranan ve mağdur olan kesim yine sağlık çalışanları oldu.

FAZLA MESAİ

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ekonomik olarak geçim derdine düşmüş Pek çok sağlık çalışanı fazla mesai yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Yani bir kişilik değil, belkide yerine göre iki kişilik iş üreterek, fazla mesai yaparak üç beş kuruş fazla ücret almak için çabalayan sağlık çalışanlarımızın karşısına bir de döner sermaye gelirleri düşmesin diye üç kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırmak için çıkan idarecileri de unutmamak gerek.

Ailesinden, sosyal hayatından, sevdiklerinden feragat ederek aylık çalışmasının kat be kat üzerinde mesai yapanları gören, duyan yok. Sağlık çalışanlarının sıkıntılarına karşı gözler kör, kulaklar sağır. Pandemi döneminde bile en mağdur kesim olan memur gurubu sağlık çalışanları. Pandemi döneminde yasal olan yıllık izinleri kullandırılmayan, emekli olmalarına, hatta istifa etmelerine, tayin olmalarına bile izin verilmeyen sağlık çalışanlarımıza hakkınız ödenmez diyerek üç gün alkışlatanlar, iki yıldır sağlık çalışanlarının haklarını bir türlü ödeyemediler. Tüm memurların esnek mesai yaptıkları dönemde bile, bırakın mesailerini yapmalarını fazla mesai yaptırılan üç kişilik işi bir kişiye yaptırdıklarını tüm bunlara rağmen beş dakika geç geldin 10 dakika erken çıktın diye eften püften sebeplerle haklarında tutanak tutulan, ceza verilenler yine sağlık çalışanları.

Dört kişilik bir ailenin Açlık sınırının yaklaşık 3 bin 500 TL, yoksulluk sınırının 12 bin 250 Tl olduğu günümüzde bir uzman doktorun maaşının 8 bin 500 TL, bir hemşirenin maaş + SABİT EK ÖDEMESİNİN yaklaşık 5 bin TL olduğunu her kesimin bilmesi gerek. Yani pandeminin kahramanları diye alkışladığınız doktorlarımız yoksulluk sınırının kat be kat altında, sağlık personellerimiz ise ise neredeyse açlık sınırında maaş alıyor.

Asgari ücret 4.253 TL olarak duyuruldu. Elbette asgari ücretle geçinmek zorunda olan, geçim zorluğu içerisinde olan milyonlarca vatandaşımızın ücretleri artırılsın. Ancak, asgari ücretin 4.253 TL olduğu ülkemizde memurların en az yüzde 30’unun temel aylığının asgari ücretin altında kalacağını da unutmamak gerek. 2002'li yıllarda bir hemşirenin maaşı yaklaşık üç asgari ücret ederken, bu gün bir hemşirenin maaşı asgari ücretin altında kalması üzücü ve düşündürücüdür. Bırakın hekimlerimizi hekim dışı bir sağlık çalışanımızın maaşının asgari ücretle kıyaslanması durumunda yıl başında bir hemşirenin maaşının 12 bin TL civarında olması gerekiyor. Memur maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesindeki gerekçeyi merak ediyoruz. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarımız geçimini sağlayabilmek için fazla mesai peşine düşmüş, idarecilerde tasarruf edeceğiz diye fazla mesai vermeyip, iki-üç kişinin yapacağı işi bir sağlık personeline yaptırma peşinde.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
Doktor. 4 hafta önce
Dogru katiliyorum.hemsire 12000tl almali.tum dunyada uygulanan oranlar uygulanirsa pratisyen hekim 32000tl uzman doktorda 45000tl olmali.
uzman 4 hafta önce
Yine bir hekim güzellemesi ,kutsanması... şaşırdık mı? niye şaşıralım siz olmasanız zaten dünya dönmez ki
vatandaş 4 hafta önce
sağlık işi para ile yapılmaması gerek ve bu mesleği para için seçenler hemen bırakmaları ve bu işi para için yapmayacakların seçmesi gerek
Sağlık memuru 4 hafta önce
Evdekiler taş yesin emi senin gibilere sağlık bakanlığı hastaneye girişleri yasak etmeli
Vip hemşiresi 4 hafta önce
Sende mesleğini para almadan yap o zaman akıl verme burda
la yürüüü... 4 hafta önce
camideki imam bile maaş için namaz kıldırıyor ölünüzü yıkıyorken neyin gönüllüğünden bahsediyorsun işim gücüm yok hayrınamı sizin kahrınızı çekeceğim.sen git ramazan ayında milyonları alan nihat hatipoğluna söle bunları
Yorumsuz 4 hafta önce
Son dönemde böyle yorumlar çok okuyorum ya. Gereksiz ve saçma. Herhangi
Bir vasfı olmayan, işe yaramayan faydasız bir adamın ortalık karıştırma çabasından başka bişey görmüyorum yazdığını. Sen vatandaş bile değilsin. Vatandaş hak hukuk bilen, emek birikim gözeten kişiyi de barındırır kendi içinde. Başlığını değiştir. Boşbeleş yap.
hekim 4 hafta önce
Beddua okuyorlar para ne kadar gözlerini kör etmiş insanların, dinimizde bile sabır edin diyor, hiç din okumaz mısınız ben bir hekim olarak yazıyorum ve eskiden kazandıklarımdan daha az kazanıyorum ama elimdeki ile şükretmeyi biliyorum
toplamda aldığım ücret de 7500 alıyorum ve çok şükür elhamdüllilah diyorum siz de az ile yetinmeyi öğrenin şu zamanda 2500 ile geçinmeye çalışan insanları düşünün biraz ve şükredin yoksa kapı orada
Sağlıklı düşünce 4 hafta önce
Gerizekalı vatandaş seni alışmışsınız tabi siz devletten pardon (AKP) den 3 maaş almaya ondan ne konuştugunu bilmiyorsun konuşmak için konuşma geri zekalı seni Bi bitmediniz sen ve senin düşüncende olan tüm insanların Allah belasını versin tez zamanda inşAllah..
sağlıkcı 4 hafta önce
elini tutanmı var sen bedavaya çalış vatandaş
Sağlıkçı 4 hafta önce
Boş boş konuşmaktan başka bir şey yapmıyorsun. Bu ülkede parasiz yasabiliyorsan o zaman gel sen bedava çalış orda oturduğun yerde klavye kahramanlığı yapmayı bırak
Aptal vatandaş seni 4 hafta önce
Profesyonel olarak hizmet veren sağlık sektörü çalışanları geçimlerini sürdürmek ve şu andaki olduğu konuma gelmek için bir sürü eğitim masrafı yapmışlardır . nasıl bi zeka ürünü böyle bir yorum yapabiliyor . Çok ilginç
HEMŞİRE 4 hafta önce
SENİN ANLADIĞIN DİLDEN SENİN AMK VATANDAŞ
hemsire olmayan saglikcilar 4 hafta önce
yag var un var sekerde var o zaman helva zamani bayim
Adalet? 4 hafta önce
Hemşire 15bin almalı hatta. Aynı mantıkla pratisyen hekim 50bin uzman hekim en az 60bin almalı değil mi? Ama hekime olmayacak zam verilecek diye kuduruyorsunuz şimdi adaletten bahsediyorsunuz? Bu ne Yaman çelişki??
Sağlık personeli 3 hafta önce
Herkes sıcacok evinde yatarken esnek çalışırken biz sevdiklerimizin ve kendimizin hayatı pahasına çok çalıştık. Ve çok yorulduk. Maaşımızda ve mesleki olarak iyileştirme istiyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?