Sağlık çalışanlarının maaşı 400 lira eridi!

Enflasyondan sonra maaşlara bir darbe de vergiden geldi. Sağlık çalışanlarının maaşı 400 lira eridi.

Ekonomi 17.06.2020, 10:38 18.06.2020, 17:23 Güler Sağlam
Sağlık çalışanlarının maaşı 400 lira eridi!

Kamu bankalarına atanan siyasetçiler 3-4 yerden birden aldıkları yüksek maaşın keyfini sürerken, tek maaşıyla kıt kanaat geçinmeye çalışan sıradan memurlara enflasyondan sonra bir darbe de yüksek vergi diliminden geldi.

Nisan ayına kadar yüzde 15 oranında Gelir Vergisi öderken bir anda yüzde 20'lik üst vergi dilimine yakalanan çok sayıda memurun ödediği vergi artınca eline geçen net maaşı düştü. Maaş kayıpları sağlık personelinde 400 lirayı aştı.

TÜİK'in ilk 5 ay için açıkladığı enflasyon yüzde 4.57'ye ulaşarak memur ve emeklinin sene başında aldığı yüzde 4'lük zammın üzerine çıkmış, vergiyle birlikte enflasyon da çalışanların maaşını eritmişti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Genel Sağlık-İş, ülke genelinde görev yapan doktorundan teknisyenine kadar tüm sağlık personelinin vergi kaybını resmi bordroları üzerinden tek tek hesapladı. Artan oranlı vergi sistemi nedeniyle brüt maaşları üzerinden yılın başında yüzde 15 oranında vergi ödeyen çalışanlar toplam gelirleri 22 bin lirayı aştığı anda bir üst vergi oranı olan yüzde 20 vergi ödemeye başlıyorlar. Dolayısıyla brüt maaşları aynı kaldığı halde daha fazla vergi ödemek zorunda kalan çalışanların ellerine geçen net maaş düşüyor.

VERGİ ARTIŞI ETKİLİ

Sendikanın ocak ve haziran ayı bordroları üzerinden yaptığı çalışmaya göre örneğin üniversite mezunu bir hemşire ocak ayında 3 bin 644 lira net maaş alırken, haziran ayında bordrosundaki net maaş tutarı 3 bin 420 liraya düştü. Hemşirenin net kaybı 224 lirayı buldu. Aynı şekilde ocak ayında 5 bin 81 lira alan baş asistanın maaşı haziran ayında 394 lira birden düşerek 4 bin 687 liraya geriledi. Diş doktoru da vergi artışı yüzünden maaşından 403 lira kayba uğradı. Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız, kamu çalışanlarının temmuzda alacakları yüzde 4'lük zammın daha cebe girmeden haziran ayında vergi dilimine gittiğini belirterek, verginin yüzde 15'i aşmamasını önerdi.

MEMURUN CEBİNDEKİNİ ALIYORLAR

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız, çalışanların yıl içinde yüzde 20 hatta yüzde 27 vergi ödemek zorunda kaldığına işaret ederken, “Yandaşlara kamu bankalarında yüksek maaşlı koltuklar uygun gören siyasi iktidar, söz konusu emekçiler olduğunda, cebindeki birkaç kuruşu da vergi olarak geri alıyor” dedi. Bacaksız, “Döner sermaye performans aldatmacası ile düşük maaşa mahkum edilen sağlık emekçileri ve emeklileri hak ettikleri insan onuruna yaraşır ücretlere kavuşturulmalıdır. Siyasi iktidar milyonlarca lirayı seyircisiz konser veren şarkıcılara vermekte ama kamu çalışanlarına reva görülen yüzde 4'lük zammı da vergi dilimi diyerek geri almaktadır” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (29)
HARAMZADELER 1 yıl önce
BİZİ ERİTENLERİ BİZDE SECİMDE ERİTECEGİZ.
Ahmet Ünal 13 ay önce
Ya hiç de inandırıcı değil. bunlar malum girmiş de hiç olmazsa açılmasının çabalarıdır. doğru düzgün toplanıp isteklerini belirtmeden olmazsa da ellerindeki güçten gelen etkiyi kullanmaktan aciz bir güruh için inandırıcı değil ne verirlerse öp başına koy
SENİ İHBAR EDİYORUM 1 yıl önce
Bizde sitedeki 8500 haberin altına yorum yazıp sağlıkçıları kışkırtmandan, ülkemin kurumlarını kötülemenden, ortalık karıştırıp fitne yapmandan kurtulamadık. En kısa sürede cezanı alman dileğimle ve Saygılarımla.
Sait Faik 1 yıl önce
EVET UNUTANLARİ SECİMLERDE UNUTACAGİZ. ENFLASYON SAHTE EVRAKLA DÜŞÜRENLERİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ.
Muhalif Kesime Mektup 1 yıl önce
İşine gelmeyen oyla tehdit ediyor şunu yapmazsan "seni seçmem seni bitiririm" diye şantaj bile yapıyor. Rey demokratik hakkın tabii ki dileğine vermekle özgürsün ama sosyal medyadan hükümet kurup iktidar değiştireceklerini sanıyorlar. 58 milyon seçmen var hayat sizden ibaret değil burda 5 milyon olsanız ne yazar. Millet zaten hak edeni başına getiriyor ve sizde saygı duyacaksınız yada öğreneceksiniz. Bi eritemediniz bi bitmediniz 20 yıl ders almadınız olsun sizde bizde aynı topraklarda mücadele veriyoruz. "Ben ak partiliyim de bi daha vermem de yok oy veren ellerim kırılsın da" canlarım zaten vermedin vermiyordun yine vermeyeceksin. 3 tane saf insanı kandırırım diye milleti salak sanmayın. Bu necip millet kendine hizmet edeni getiriyor etmeyeni de sandığa gömüyor. Herkesin doğrusu kendine ve 2023 de yine görüşelim seçmen kardeşlerim. Hepinize selam eder saygı sevgi ve hürmet sunarım
Nedim Necmi 1 yıl önce
Sorun değil.Eriyebildiği yere kadar erisin.Sonuçta semih başkanımın maaşı 25 bin lira, geçinebiliyor ya,ona bakalım.Ya bizim gibi 4-5 bin alsa ne olacaktı :(
Liyakat sahibi 1 yıl önce
İLK SEÇİMDE DERSİNİ ALACAKLAR İNŞAALLAH.ERİME NE DEMEK GÖRECEKLER.
BİZANS UŞAKLARINI TANIRIZ 1 yıl önce
Bütün yorumları da yazan sensin tek başına mı eriteceksin. Millet 20 yıldır 26 Milyon insan aralıksız seçiyor çok şükür
vergi magduru 1 yıl önce
nisan ayı itibari ile her ay 100 lira vergi dilimi sebebiyle kesinti oluyo.zam hiç bir işe yaramıyo verdiklerini fazlasıyla alıyorlar.haram olsun
Alperen 1 yıl önce
BİZANSLI MI. TÜRKMU GÖRECEKSİN İLK SEÇİMDE.
YILMAZ 7 ay önce
görürüz
Bozkurtlar 1 yıl önce
20 yıldır millet görüyor ki seçiyor bi daha seçiyor yine seçiyor.

Çıkmışsın yenmiş yenmişte yenmiş bi daha yener ALLAH'ın izniyle
Anne 13 ay önce
Sağlık personeline covit19 pandemisinde fedakarca çalışan sağlık personelin maaşına bı bu pandemide zaam yapılması gerekliydi Avrupa (İngiltere) ülkesi sağlıkçılar zaam yaptı diğer memurlara zam yapmadı çünkü sağlıkçılarin emeklerini görüyorlar inşAllah bakanimizda saglikcilarimiza zam yapay ve vergi diliminden sağlık çalışanını çıkarır sağlık ordusu zor durumda onlara sahip çıkalım maaşlarına zam yapalım
SAĞLIKÇI 13 ay önce
KENDİNİ FEDA EDEN SAĞLIKÇILAR PARA SÖZ KONUSU OLUNCA EN DÜŞÜK MAAŞLA ÇALIŞAN YİNE SAĞLIKCILAR UTANIN EYY SENDİKALAR HEPİNİZ UTANIN KENDİ HAKKIMIZI BİLE SAVUNAMIYORSUNUZ BAKAN KOCA SAĞLIK PERSONELLERİNE SAHİP ÇIKSIN DOKTORLARINA DEĞİL BU DÜNYANIN GELİP GEÇİÇİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN HİÇ BİR SAĞLIKÇI HAKKINI HELAL ETMİYOR ÇÜNKÜ SİZİN VİCDANINIZ RAHATSA BİZİMKİDE RAHAT EMİN OLABİLİRSİNİZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?