Sağlık Bakanlığından Sürekli İşçilerin Gece Çalışma Ücretlerine Düzenleme!

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan işçi çalışma saatleri konulu yazıyla Bakanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında görev yapan sürekli işçilerin 3 vardiya şeklinde çalıştırılmasının esas alınması, gece çalışma süresinin ve ödemelerinin nasıl yapılması gerektiği konusunda 81 İl Valiliğine gönderdiği yazıyla düzenleme getirildi.

Ekonomi 24.09.2021, 18:44 24.09.2021, 22:45 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığından Sürekli İşçilerin Gece Çalışma Ücretlerine Düzenleme!

Genel Müdür Mehmet İSLAMOĞLU imzasıyla yayınlanan yazıyla; işçilerin günlük 7,5 saat çalışma ile 45 saatlik haftalık çalışma süresi tamamlanır denilerek haftalık kırk beş saati aşan çalışmaların fazla çalışmaya (fazla mesaiye) girdiği hatırlatıldı.

GECE ÇALIŞMASI NEDİR?

İşçinin çalıştığı sürenin yarısından fazlası saat 20.00’de başlayıp 06.00’da biten zaman dilimine denk geliyorsa buna “gece çalışması” denildiği belirtilen yazıda, Bakanlığın Merkez ve Taşra teşkilatında işçi statüsünde çalışan personelin vardiya düzeninin günlük 7,5 saati aşmayacak şekilde 3 posta halinde düzenlenmesi ve bu postalarda 4857 sayılı iş kanununun 69. maddesinin 4. fıkrası çerçevesinde personele dönüşümlü olarak görev verilmesinin esas alınması istenerek, bu duruma birim amirlerince azami özen gösterilmesi talimatlandırıldı.

3 VARDİYA ÇALIŞTIRILMAYAN İŞÇİYE GECE ÜCRETİ ÖDENECEK

Günlük 7,5 saati aşmayacak şekilde 3 posta halinde çalıştırılmasıyla haftalık 45 saat görev verilen içiye gece çalışmasına bakılmaksızın gece çalışma ücreti adı altında başkaca bir ödemeye mahal verilmemesi istendi.Yani gece çalıştığı için % 35 gece çalışma ücreti alan bir işçi, saat 20.00 - 06.00 arasında 7.5 saatten fazla çalışıyorsa 7.5 saatinin üzerini zamlı alabilecek. Gündüz de 11 saatten sonrası ise bu şekilde zamlı ödenecek.Özetle; 24.00 - 08:00 vardiyasinda olan biri 7.5 saat %35 gece zammini alabilecek. (yarıdan fazlası olduğu icin vardiyanin tamami gece calismasi sayılır)

Sağlık Bakanlığı yayınladığı bu yazıyla işçilerin 3 vardiya şeklinde çalıştıırlarak 12 ve 24 saat'lik çalıştıran Kurumlara bir nevi düzenleme getirmiş oldu. 7.5 saatlik çalışma düzeni ile günlük 3 vardiya ile çalıştırılan ve haftalık 45 saatlik zorunlu çalışma üsresi tamamlayan işçilere gece çalışma ücretinin ödenmesinin önüne geçildiği belirtildi.

İşçinin gece çalışmasında sadece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştığı süreye tekabül eden miktarın zamlı olarak ödeneceği açıklanan yazıda, Örneğin, işçi gece 7,5 saatin üzerinde yani 10 saat çalışmışsa haftalık çalışması 45 saatin içinde olup olmadığına bakılmaksızın kendisine verilen ara dinlenme saati de çıkarıldıktan sonra Yargıtay içtihatlarına uygun olarak 1,5 saate karşılık gelen ücret zamlı olarak ödeneceği vurgulandı.

GENELGEYE RAĞMEN FARKLI ÖDEMEYE GİDEN BİRİM AMİRİ ZARARI KARŞILAYACAK

Genelgede "ortaya çıkabilecek hukuki ihtilaflardan dolayı Bakanlığımızca herhangi bir ödeme yapılması halinde doğrudan birim amirinin sorumluluğuna gidilecek ve kendilerine rücu edilecektir." denilerek işçilerin çalışma süreleri konusunda birim amirlerinin maddi sorumlu olacağı belirtildi.

KADROYA GEÇMEDEN ÖNCEKİ İŞTE ÇALIŞTIRILSIN!

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ÇKYS üzerinde yapılan branşlaştırma işleminin hatırlatıldı Genelgede, "

İŞTE O YAZI;

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Calisan 1 ay önce
MEMUR BİTTİ MEMURUNDA BİTİRECEGİ BİRİLERİ VARDİR
dr 1 ay önce
doktorların ücretleri ne zaman artacak acaba yeni başlayan pratisyen hekim ilçe devlette 6500 alıyor şaka gibi o kadar da çalışıyoruz
Eric Cantona 3 hafta önce
Taşeron mu kaldı Dr kardeş :) 6 değil 4.400
Dr kardeş 1 ay önce
Taşeronların aylık ortalama geliri 6 bin
Sağlıkçılar 1 ay önce
Şuna bak la biz sağlık çalışanları bakanlığın üvey evladı haline geldik bizlere covid ödemesi yaparken kırk dereden su getiren bakanlık işçilerin haklarını hemen düzenliyor bizlerin haklarını yıllardır vermiyor ben böyle işin taaaa
Esma 1 ay önce
VARDIA SISTEMININ 3 POSTA HALINDE DUZENLENMESI.... 7.5 SAATI ASMAYARAK DONUSUMLU CALISTIRILMASI....... BURDAN NE ANLIYORSUNUZ ..................Bu zamana kadar verilen gece calismasi nasilda kirpariz. Pandeminin oldugu zamanda. Hastanelerde, pandemi servisi yogun bakim servisi , acil servislerde calisan 12 saat yada 24 saat usulunde calisan bizlerin 3 vardiaya dondurun diyerek bulas riskini onemsemeyerek parasal anlamin onemli oldugunu anlatmak istemistir. Yani kisacasi hicbir pandemi.ucreti almayan kritik yerlerde calisan saglik iscilerinin colugundan cocugundan vazgecip gece boyunca nobet tutan iscilerin az biraz fazla para almasi bazi kesimlere cok gelmistir. Biraz refah duzeyinin artmasi yine iscilere cok gorulmustur. Kisacasi bu. Net. Buyrun 3 vardia sistemine hosgeldiniz.
Şunlara bak ya 1 ay önce
Yahu duyanda seni pandemi servisinde hasta bakıyor sanacak
Güvenlik 1 ay önce
12/48 çalışıyorduk, 2 gün çalışıp 2 gün izinliydik nolcak şimdi 8 saat / 3 vardiya mı
Narkozcu 1 ay önce
Valla bizlerde 7 / 24 çalışıyorduk zerre miskal nobet ücreti almadık ama sizin gibide ağlamadık
Taşeron zor durumda 1 ay önce
Lütfen birisi samsuna sağlık bakanlığı denetçisi göndersin temizlik olup başhekim sekreteri olan temizlik olup mutemet olan klinik destek olup depocu adı altında oturtulan hatta hiç işe gelmeyen ve mudurluge yapılan gorevlendirmeler . Pandemi de bahane edilerek cumhurbaşkanlığı genelgesi sebep diyerek aslinda genelgeye ters olduğu halde yapılan gorevlendirmeler. Personel başkanı sağolsun. Lütfen birisi inceleme yapsın görsün. Hatta yazı ile sorun kadrosuna göre calistirilmayan var mı diye yok derseler herkes şikayet eder yalan diye vqr deyince de görmüş olursunuz. Bütün iş de geride kalan işçilere kalıyor. SAMSUN SAMSUN SAMSUN
Oyyy 1 ay önce
Gelsin oylar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?