Sabah'tan Hilal Kaplan: Memurlara Devrim Gibi Zam Yapıldı!

Sabah Yazarı Hilal KAPLAN, "hiçbir kurum ve kuruluş tarafından talep olmamasına rağmen memur maaşlarının da asgari ücret düzeyindeki tüm vergilerden muaf tutulması, devrim niteliğinde bir karar oldu." dedi.

Ekonomi 31.12.2021, 11:07 Zeynep Elmalı
Sabah'tan Hilal Kaplan: Memurlara Devrim Gibi Zam Yapıldı!

Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Hilal Kaplan bugünkü yazısında asgari ücret ile birlikte tüm çalışanları etkileyen iyileştirmeler hakkında açıklama yaptı.

Kaplan'ın yazısı:

Bunun en son örneklerinden biri ise Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın tüm paydaşları ile ortak bir mutabakat çerçevesinde kararlaştırdığı asgari ücret artışı oldu. Ayrıca hiçbir kurum ve kuruluş tarafından talep olmamasına rağmen memur maaşlarının da asgari ücret düzeyindeki tüm vergilerden muaf tutulması, devrim niteliğinde bir karar oldu.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ülkedeki bütün çalışanların elde ettikleri gelirlerin asgari ücrete kadar olan kısmı gelir ve damga vergisinden istisna tutularak alınmayan tutarın tamamı ücretin içine dahil edildi. Düzenlemede herhangi bir işçi ve memur ayrımı da yapılmayarak vergide adalet ve çalışma barışı ilkelerine uygun hareket edildi. Yeni düzenlemenin hazineye maliyeti 45.2 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu durumla birlikte çalışanlara yıllık toplam 9 bin 64 TL vergi avantajı sağlandı.

Yeni asgari ücretin enflasyon rakamının yaklaşık 30 puan üzerinde gerçekleşmesi de bir başka radikal karar olarak tarihte yerini aldı. Bugüne kadar reel olarak gerçekleşmiş en yüksek asgari ücret artışı yaşanmış oldu. Örneğin, 1998 yılında yüksek oranda yapılan asgari ücret zammına rağmen reel artış yalnızca yüzde 8 oranında gerçekleşmişti. AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana asgari ücret artışı nominal olarak 23 kat artarken, reel olarak da yüzde 236 oranında artmış oldu.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Düzenlemede kamu işçileri de unutulmadı, seyyanen ve oransal olarak yapılan zamlar yüzde 34 gibi tarihi bir miktara ulaştı. Kamuda hizmet zammı uygulaması da ilk kez bu düzenlemeyle yürürlüğe girdi, toplu sözleşme kapsamındaki çalışanların ücretlerine toplu iş zammı ve enflasyon farkı ile yüzde 3 ilave zam olarak yansıdı.

Düzenlemeyle birlikte öğretim görevlileri, sağlık personeli ve emekliler de çeşitli haklara sahip oldular:

Öğretim yılına hazırlık ödeneği 2022 yılı için 1325 TL'ye, 2023 yılı için 1400 TL'ye çıkarıldı.

- Kamu personeline 3 kat olarak ödenen tüm fazla çalışma ücretleri 4 katına çıkarıldı.

- Emekli olan sözleşmeli personele, memur emeklileri gibi 2560 TL tazminat verilmesi sağlandı.

Tüm bu iyileştirmelerin akabinde emekliler için de bir maaş zammı çalışması yapılıyor. Toplumun her kesimini kapsayan sosyal politikalar, Başkan Erdoğan'ın kararlılıkla sürdürdüğü 2023 vizyonu için devam ediyor.

Peygamber Efendimiz'in (SAV) buyurduğu gibi, işçinin emeğinin karşılığının alnının teri kurumadan verildiği bereketli bir yıl dileklerimle...

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (34)
Hayatları yalan 3 hafta önce
Trolleride konuşmaya başladığına göre,psikolojik bir hazırlık ve kamuoyunda algı oluşturulmayla karşı karşıyayız,net.Geçmiş olsun şimdiden,klasik Akepe oyunlarına devam...
Sağlıkçı 3 hafta önce
Bizi geçinemeyecek duruma düşünenleri Allah'a havale ediyorum..Allsh'ın ateşi ve gazabı üzerinize olsun.âmin,âmin,âmin
devrim ölemi ? 3 hafta önce
valla ablacım sen aldığın maaşı bir açıklasana devrim kimlere yapılmış bir görelim.algı oyununu bırakın saçmalamayı kesin insanların canı burnunda zaten.
Sağlık 3 hafta önce
Hilal sen önce kaç yerden maaş aldığını açıklada sonra gel memurların zammıyla ilgili açıklama yap,memur maaşın bilmem ne kadar artmışmış,senin dolar dan eurodan hayat pahalılığından haberin yok mu yada körsün!!! Cümlenin sonlarınada peygamber efendimiz falan filan ....yalanlarınızın üstünü dinle ayetle örtmeyin,artık yeter
Sağlık 3 hafta önce
Bu hanımefendi bu kafayı yaşamak için ne aldıysa bende aynısından istiyorum...neyin devrimi bu bana bir açıkla benim kazancım sanki çok artmış gibi insanlara algı yapmayın sadece sinirden gülüp geçtim su yazıya.....
dağhan721 3 hafta önce
ALLAH BELANI VERSİN. VERGİ MUAFİYETİNDEN GELEN ZAM 38 TL. YAZIKLAR OLSUN.
Dr 3 hafta önce
Bizi yiyorlar... Afiyet olsun
dr 3 hafta önce
hekim dışı sağlık çalışanın ek ödeme kat sayısı %50 artırıldı ve sabitleri %20 artırıldı ve nöbetleri %50 artırıldı tabii ki devrim gibi zam

ama doktorların maaşları azaltıldı
Dr memo 3 hafta önce
Ya bu da havlamaya basladıysa yine kendileri gibi bi z amcık vercekler
Güzel 3 hafta önce
Zamcıkın ücreti neyse verelim
murat 3 hafta önce
hadi ordan...göreceğiz bakalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?