Ombudsman'dan Sağlık Bakanlığına: Hangi Hekim Ne Kadar Döner Sermaye Alıyor İlan Edin!

Devlet Hastanesi’nde Op. Dr. olarak görev yapan Hekim; çalıştığı Hastane’de, hangi Hekim, ne kadar Döner Sermaye ödemesi alıyor? sorusunun yanıtı için idareye başvurdu. İdareden olumsuz yanıt alan hekim, konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı. Dosya’yı görüşen Ombudsmanlık bir Hekim’in ürettiği puan ve puana denk gelen ek ödemelerin ilgili Hekimler’in belirli veya belirlenebilir olmasını önleyecek şekilde ilanının sağlanması yönünde SAĞLIK BAKANLIĞI’NA TAVSİYE’DE BULUNULMASINA Karar verdi.

Ekonomi 21.11.2021, 14:35 21.11.2021, 20:06 Zeynep Elmalı
Ombudsman'dan Sağlık Bakanlığına: Hangi Hekim Ne Kadar Döner Sermaye Alıyor İlan Edin!

Devlet Kurumları’nın kar etmesi talep ve arzusu üzerine kurulu olan bir ödeme sistemi olan “Döner Sermaye”, Kamu Kurumları’nda uygulanmakta ise de; en çok “Sağlık Çalışanları” açısından kamuoyu gündemine gelmekter.

Herhangi bir Devlet Hastanesi’nde Op. Dr. olarak görev yapan Hekim; çalıştığı Hastane’de, hangi Hekim, ne kadar Döner Sermaye ödemesi alıyor? sorusunun yanıtı için, Dava açmak yerine, “kamu hizmetlerinin yürütülüşündeki adaletsizlikler hakkında araştırmalar yapmak ve sorunları çözmek ile görevlendirilmiş, bağımsız bir Kamu Otoritesi” olan Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsman) başvurdu.

Başvuran Op. Dr. özetle; “Aylık olarak hekimlerin yapmış olduğu tıbbi işlemler karşılığında üretilen puan ve puana denk gelen ek ödemelerin gösterildiği listelerin hekimlerin görebileceği bir yerde ilan edilmesini” talep etti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Sağlık Bakanlığı ise Yanıt olarak; “… Tüm sağlık çalışanlarının kendi ürettiği puan ve ücret ile ilgili bütün bilgi ve verilere ulaşabildiği, kendileri ile ilgili hiçbir kısıtlama olmadığını; Ancak herkesin başkalarının bütün bilgi ve verileri bilmesi gerektiğini düzenleyen ve bu konuda idareyi zorunlu tutan bir düzenlemenin olmadığı, kaldı ki tüm personel verilerinin ilan edilmesinin ayrıca çalışma barışını bozacağı ve sağlık tesisi için şikâyet ve huzursuzluklar oluşturabileceği değerlendirildiğinden böyle bir uygulama yapılmadığını” belirtti.

Dosya’yı görüşen Ombudsmanlık, 2021/7639-S.21.12215 Sayı’lı Dosyası’nda(n); … İl Sağlık Müdürlüğü … Devlet Hastanesi’nde görev yapan her bir Hekim’in ürettiği puan ve puana denk gelen ek ödemelerin ilgili Hekimler’in belirli veya belirlenebilir olmasını önleyecek şekilde ilanının sağlanması yönünde SAĞLIK BAKANLIĞI’NA TAVSİYE’DE BULUNULMASINA Karar verdi.

Karar gereğince ancak ve sadece Hekimler’e, görev yaptıkları Hastane’de çalışan tüm Hekimler’in Döner Sermaye kapsamında ürettiği puan ve puana denk gelen ek ödemelerinin (belirli veya belirlenebilir olmasını önleyecek şekilde) duyurulması ve ilan edilmesinin önü açılmış oldu.

Ombudsmanlık Kararı’nı değerlendiren Sağlık Hukuku Yazarı Av. Arb. Ümit Erdem; “Çalışma barışını bozmayacak bir şekilde alınan Kararı olumlu ve doğru bulduğunu”, “Anayasal düzeyde güvence altına alınmış olan iki hakkın (Bilgi Edinme Hakkı ve Özel Hayatın Gizliliği Hakkı) çatıştığını, bu iki hak arasında dengenin bu Ombudsmanlık Kararı ile sağlandığını” belirtti.

Av. Arb. Ümit Erdem; “Tıp Doktorları’nın emekliliğe de yansıması gereken ve görev tanımlarına, liyakata ve kariyere uygun tüm ücret taleplerinin haklılığına, önemine ve aciliyetine” de ayrıca vurgu yaptı. Av. Arb. Ümit Erdem; “Ombudsmanlık Kararı’nın, Sağlık Çalışanları başta olmak üzere tüm Kamu Çalışanları için de emsal kabul edilmesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Sağlıkçılar 2 hafta önce
Bir idare neden dağıtılan döner sermaye oranlarının açıklanmasını istemez herkesin görebileceği bir şekilde yayınlanmaz demek ki perde arkasında gizlenen ogrenilmesini istemediği bir takım ödemeler var hekimlerin olsun sağlık çalışanlarınin olsun her ay kim ne alıyorsa bir dosya halinde gösterilmesi çok mu zor neyi gizliyorsuniz kime el altından odemeler yapıyorsunuz kimleri kayiriyorsunuz bunların öğrenilmesinden mi korkuyorsunuz sucunuzun ortaya çıkmasından mi korkuyorsunuz hekim olsun sağlık çalışanları olsun masa başında ama yoğun bakımdan alıyor normal serviste ama acilden alıyor normal laboratuvar biriminde ama acil laboratuvar biriminden alıyor vbvb nice haksız ödemeler var idarenin ödül payları hangi kişilere gidiyor hangi gerekçelerle bu ödülü kimler alıyor bilsin bütün çalışanlar böyle olduğunda kimse haksız bir ödeme alamaz oto kontrol sağlanır şeffaflık sağlanır bu kadar basit.yillardir sendikaya söylerim idare sorun neden kim kimin ne kadar döner sermaye aldığını bilemiyor neden açıklanmıyor diye ama sendika hiç bir başvuru yapmıyor neden acaba kendi adamlari mi yüksek döner alıyor ödül veya % delik ödemeler alıyor önüne gelen taşınır kayıt kontrol ödemesi alıyor bunlara kim dur diyecek kimin parasını kime dağıtıyor ve sakliyorsunuz
Diş hekimi 2 hafta önce
Adsm de 100 bin puan yapan adam var ya 3 yıldır adsm de çalılıyorum 45 bin bile yapamadım adam her ay 100 bin yapıyo tabi kimse açıklamaz bu puanları yoksa devletin yapılmayan işlemlerle söğüşlendiği nasıl diğer hekimlerin hakkı yenildiği görülür birileri şikayet eder diye korkuyolar
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?