Öğretmenlerin 2021 ek ders ücreti ne kadar oldu?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin 2021 yılı ocak temmuz döneminde 1 saat ek ders ücreti ne kadar? Okullarda, özel eğitim sınıflarında, cezaevlerinde görevli kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere 2021 yılı ilk yarısında hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz ne kadar ek ders ücreti ödenecek? Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücretleri kaç lira?

Ekonomi 01.02.2021, 09:06 Güler Sağlam
Öğretmenlerin 2021 ek ders ücreti ne kadar oldu?

Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücretleri kaç lira? 2021 yılı Ocak ayı zamlı öğretmen ek ders ücretleri ne kadar? Öğretmenlerin 2021 zamlı ek ders ücretleri belli oldu. Okullarda, özel eğitim sınıflarında, cezaevinde görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere 2021 yılı ilk yarısında hafta sonuhafta içi, gece, gündüz ne kadar ek ders ücreti ödenecek?

EK DERS ÜCRETİNİN 2021 YILINDAKİ MİKTARI

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti arttı.

Öğretmenlere, ek ders görevi karşılığında verilen ücretin miktarı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde konuya ilişkin olarak yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak hesaplanıyor.

Ek ders ücretinin belirlenmesi

Her bir ek ders saati karşılığında ödenecek ücretin miktarı, ilgili öğretmenin eğitim durumu ile ek ders görevini yaptığı yer ve zamana göre değişebilmektedir.

TIKLAYIN

Mevcut belirlemelere göre, öğretmenlere her ek ders saati başına;

Gündüz öğretiminde; 140 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.
Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetlerinde; 150 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.
Öte yandan, miktarı bu şekilde belirlenen ek ders ücreti; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenirken, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere ise %100 fazlasıyla ödenmektedir.

2021 yılının ilk yarısında ek dersin saat ücreti

Ek ders saati başına belirlenmiş olan göstergelere, ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısının uygulanması suretiyle hesaplanan ek ders ücreti üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Yapılan kesinti nedeniyle, bulunduğu gelir vergisi dilimi yükselen (%15’ten %20’ye çıkış) öğretmenin ek ders ücretinin net miktarı da azalıyor.

Bu çerçevede, 2021 yılının ilk yarısında öğretmenlerin ders saati başına alabileceği ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde) şöyle olacak

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır.

Kaynak: memurunyeri

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
BJK 4 hafta önce
ADAMLARIN YARIM SAAT EK DERS ÜCRETLERİ BİZLERİN 1 SAATLİK FAZLA MESAİSİNDEN FAZLA
Sağlık 4 hafta önce
Riskli birim nöbet saatinden daha fazla yazıklar olsun 0 riske ödenen ücret riskli olandan daha fazla yuhhh diyorum başka da bisi demiyorum seçimleri bekliyoruz sağlıkçılar olarak...
rakim 4 hafta önce
40 dklık ders için aldıkları para gece nöbet tutan doktorun aldığı paradan bile fazla. Güdülmeye devam
Sayın editör 4 hafta önce
Lütfen bu tablonun altına biz sağlıkçılarında nöbet saat tablosunu koyar mısınız. Herkes farkı net olarak görsün. Saatlik ücretleri uzman tabipten fazla daha ne diyim.Lütfen tablonun altına ekleyin net olarak farkı görsün herkes.İyi çalışmalar
CovidAcil 4 hafta önce
Bizimkiler de ancak bos bos konussun!
hhh 4 hafta önce
sayın editör bizim görevde yükselmeme sınavı ne oldu sınavlar bitti sonuçlar hala ortada yok mülakaaat ne zaman yapılak bilgi verirseniz sevinirim tskr
SAĞLIKÇI 3 hafta önce
BU VERİLEN DERSE GİRMEDEN.AYLARDIR EVDE YATANLAR İÇİN .EY İLAHİ ADALET
-2
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?