PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

NTV: 3600 Ek Göstergede Herkese Tazminat Artışı Geliyor

NTV’de yer alan kulis bilgisine göre 3600 ek göstergede değerlendirilen üç formül arasından geniş kapsamlı formül için mutabakata varıldı. 4 meslek grubuna yapılacak iyileştirmenin yanında ek gösterge dışında kalan meslek gruplarına tazminat artışı geliyor.

Ekonomi 02.06.2022, 10:30 02.06.2022, 11:17 Cansu Polat
NTV: 3600 Ek Göstergede Herkese Tazminat Artışı Geliyor

Ntv haberde Ahmet Ergen’in paylaştığı kulis bilgisi ile öğretmen, polis, din görevlisi ve hemşire grubuna yapılacak iyileştirme ile beraber ek gösterge dışında kalan meslek gruplarına da tazminat artışı yapılarak iyileştirme sağlanacak.

MALİYE, FUAT OKTAY İLE 2 KEZ TOPLANTI YAPTI

NTV’nin duyurduğu haberde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Maliye Bakanlığı gösterge düzenlemesini kapsamlı ele almak için 2 kez toplantı yaptı.

CUMHURBAŞKANINA 3 FORMÜL SUNULDU

Dün öğleden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine Ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gösterge konusunu görüşerek hazırlanan formülleri paylaştı. İddialar, Cumhurbaşkanı üç formül ekseninde hazırlanan çalışma sunulduğu yönünde. 

Sunulan Formüller;

1. Formül; Kapsamlı Formül: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim mitinginde 2018 yılında söz verdiği unvanlar olan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisini kapsayan formül. Bununla beraber 2008 öncesi memurların emekliliklerine yönelik iyileştirme sağlanması planlanıyor.

2. Formül: Kamudaki tüm çalışanları kapsayan, tazminat yansımasını arttıracak daha çok emeklilikteki maaş ve alınan ikramiyeleri üzerine iyileştirme yapan ilkine göre daha geniş kapsamlı olan bir düzenleme.

CUMHURBAŞKANI KAMUOYUNA AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından değerlendirilen düzenleme, Cumhurbaşkanının karar vermesi ile kamuoyuna bizzat kendisi tarafından açıklanacak. Ancak NTV Haberin edindiği bilgiye göre; geniş kapsamlı formül için mutabakatın sağlandığı yönünde oldu. Yani 3600 ek göstergede 4 meslek grubuna iyileştirme yapılacak. Ek gösterge kapsamı dışında kalan memurlara ise tazminat artışı ile iyileştirme sağlanacak.

ÜST UNVANLARLA HİYERARŞİK YAPI KORUNACAK

Kamuda görev yapan memurlar da mevcut ek göstergelerine ilave olarak hiyerarşik yapıyı bozmadan yeni bir düzenleme yapılarak il sağlık müdürü, il müftüsü gibi üst unvanlar için özlük haklarında iyileştirme yapılacak. 3600 düzenlemesi ile 4 meslek grubuna yapılacak iyileştirme sonrası hiyerarşik farkın giderileceğine belirtiliyor.

45 BİN LİRALIK İKRAMİYE ARTIŞI SAĞLANACAK

Diğer taraftan çıkarılacak yasanın bu dönem içerisinde yasalaşacağı ancak 2023 Ocak‘ta yürürlüğe konulacağı söyleniyor. Tazminat düzenlemesinde ise; örneğin mevcut tazminat oranı 85 olan memurun tazminatı 145’e yükseltilecek, bu yöntemle kamu çalışanı 30 yıllık hizmeti varsa yaklaşık 45.000 liralık ikramiye artışından faydalanacak.

EMEKLİ MAAŞI 6400 LİRA OLACAK

Açıklanan 4 meslek grubu emekli olduğunda ise 38.000 TL yaklaşık daha fazla ikramiye tutarı elde ederken, emekli maaşları ise ortalama 6400 TL seviyesinde olacak.

GENİŞ KAPSAMLI FORMÜL ÜZERİNDE DURULUYOR

Özetle; Yapılan değerlendirmelerde daha geniş kapsamlı olan formülün kabul gördüğünden bahsedebiliriz.

Yorumlar (20)
dr. 3 ay önce
şimdi 3600 verilen meslek grupları ile doktorlar arasında ne fark kaldı. ortalama kıdeme sahip bir hemşire ile doktor aynı göstergeye mi tabi olacaktır?
dr. 3 ay önce
"Hemşire" rumuzlu arkadaş benim kastım 2 senelik okumak ile ilgili değil, doktorun yaptığı hemşirenin veya diğer yardımcı sağlık personellerini kıyaslamak değil, zaten sahada fark açıkça görülüyor. Trollük yapıp milleti galeyane getirmeye gerek yok. Farklı iş güçlüğüne mensup 2 çalışanın aynı göstergeye sahip olmasını sorguluyorum sadece.
Fzt 3 ay önce
Kesinlikle haklısınız, ayrıca hemşire dışındaki lisans mezunu sağlık personellerine verilmemesi ayrıca bir adaletsizlik olur. (Habere göre Tazminatı arttırıp, emekli maaşını arttırmamak şeklinde yazılmış bu da büyük haksızlık)
Yasemin 3 ay önce
Hocam, şu hemşire diye yazan kişi hemşire değil haklınız. Bu iktidar okuyan bilinçli insanlardan oy almadığı için (diğerleri boşuna alınmasın çoğu akp-mhp sendikasına üye) onları düşman bellemiş.
Hemsire 3 ay önce
fazladan 2 sene okudunuz diyew burada fazla ek gösterge hakkınıza sahip flan değilsiniz devlet önünde herkes eşitiz la
Boransel 3 ay önce
Hocam haklısınız. Ben sağlık memuruyum ama gerçekten haklısınız.
sağlık personeli 3 ay önce
artık çıksa bile bence bir değeri kalmadı
Gökhan sağlık memuru 3 ay önce
Hep geliyor gelecek olacak. Bir kerede oldı diye haber yapın. Yada haber yapmayın
hakan 3 ay önce
Masal masal, hep masallll.
murtaza 3 ay önce
tabi tabi öyle öyle. ben ikna oldum
sağ mem 3 ay önce
hemşire tmm ya sağlık memurları ebeler nolacak. işyerinde hemşire ile beraber çalışıyoruz gelde anla
Fizyoterapist 3 ay önce
Hemşire harici lisans mezunu sağlık personellerine 3600 ü vermemek skandaldır, adaletten uzak bir anlayıştır. Lisans mezunları arasında ayrım yapmayın. Hekimlerin ek göstergesinin de 3600 da kalması ayrıca haksızlıktır. Adaletli olun..
Sağlıkçı 3 ay önce
Maliye hep adam gayırıyor sağlıkçıyı itti kenara
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?