PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Merkez Bankası Hesabına Göre Memura Yüzde 17.10 Zam Gelecek

Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili öngörüsünün tutması halinde yılbaşında memura enflasyon farkı dahil %17.13 oranında zam yapılacak.

Ekonomi 02.11.2022, 11:19 02.11.2022, 11:34 Cansu Polat
Merkez Bankası Hesabına Göre Memura Yüzde 17.10 Zam Gelecek

Ulusal basında yer alan habere göre; Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili hesabınının tutması halinde, yılbaşında en düşük memur 1450 TL, en düşük memur emeklisi 999 TL, en düşük işçi emeklisi ise 562 TL zam almış olacak.

2013 yılı yaklaşırken memur ve memur emeklilerinin gözü Ocak ayında hükümetin yapacağı zam oranına çevrildi.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini %65.2 olarak güncelledi.

İktidara yakın kaynakların yüksek oranda zam rakamlarını telaffuz edilmesine karşın Merkez Bankası’nın tahmininin tutması durumunda memur ve memur emeklilerine yılbaşında enflasyon farkı dahil olmak üzere %17.13 oranında zam yapılacak.

1.1 PUANLIK ZAM FARKI

Memur emeklileriyle işçi emeklileri arasındaki 1.1 puanlık önemli zam farkı, memur emeklilerine sendika zammı uygulanmasından kaynaklanıyor. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminin tutması, bu yılın ikinci 6 aylık döneminde tüketici enflasyonundaki artışın yüzde 16.05 olacağı anlamına geliyor. Memur ve memur emeklilerine geçtiğimiz temmuz ayında yüzde 7 zam verildiği için yılın sonunda 8.46 puanlık enflasyon farkı oluşacak. Memur ve emeklilerine yılbaşında yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına toplamda yüzde 17.13 oranında zam yapılacak.

10 BİN TL'Yİ GÖREMEYECEK

Yüzde 17.13'lük zam, seçim nedeniyle yılbaşında yüklü bir zam bekleyen memur ve emeklileri için büyük hayal kırıklığı olacak. Yılbaşında ilave zam yapılmaması halinde en düşük dereceli memurun maaşı 8 bin 462 liradan 9 bin 912 liraya çıkacak. Ancak 10 bin liralık sınırın yine altında kalacak. İmam hatip maaşı ise 10 bin 845 liraya yükselecek. Polis maaşı da 14 bin 463 lirayı görecek.

Ek zam yapılmazsa yoksulluk artacak

İşçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin zammı ise enflasyon farkı ödenmemesi ve gerçekleşen enflasyon dışında önden yüklemeli sendika zammı yapılmaması nedeniyle 1.1 puan daha aşağıda kalacak. Dolayısıyla bu emeklilerin aylıklarına yılbaşında yapılacak zam oranı yüzde 16.05'te kalacak. Bu durumda Hazine desteğiyle birlikte halen 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı 562 lira artarak 4 bin 62 lirada kalacak. Seçime dönük ilave zam yapılmaması halinde milyonlarca çalışan ve emeklinin yoksulluğu daha da artacak.

Yorumlar (12)
Memur 1 ay önce
Düşük ücretlilere iyileştirme şart seyyanen yüzdelik oranla herkese aynı puanla zam adaletsiz 15binin % 18 ile 9 binin % 18 aynımı aradaki fark çok açıldı makas ağzı sona dayandı neredesiniz sendikalar yetkililer
Sağlık 1 ay önce
Memur arkadaş doğru söylüyor ve %17 falanda kurtarmaz yüksek alanlara %20 refah payı ile beraber en düşük ücretlilere %50 olmalı asgari ücretle aynı olacak böyle giderse bazı haberlerin altındaki yoruma kırmızı renkteki begenmedimi kimler tıklıyorsa anlam veremiyorum
Sağlık 1 ay önce
Sayın sağlıkçı,22 yıldır hala sendikadaysan o senin sorunun. Senin gibiler yüzünden bu haldeyiz zaten
ali 1 ay önce
ENFLASYON YÜZDE 200 EN AZ YÜZDE 45 ZAM YAPILMALI YOKSA ASGARİ ÜCRET MEMUR MAAŞIYLA AYNI OLACAK
Sağlıkçı 1 ay önce
Sayet bu yılbaşında yüzde 50 den aşağı verirlerse 22 yıllık sendikamdan bile istifa ederim
Sağlıkçı 1 ay önce
Yüzde 17 nedir ya! Bu haberin yayınlanması bile can sıkıcı. Umarım böyle bir hata yapmazlar
Hemsire 1 ay önce
doktorun maaşını niye verilmiyor, aynı vali-hakim gibi mi oldu, şimdi yine yüksek maaşlılar verilmeyecek mi
Kes 1 ay önce
Evet öyle olması gerekiyordu zaten, başka soru? Milletin ağzına yeterince düştü
Düşünüyorum 1 ay önce
Yılın başında verilen %2.5 refah payını 6 ayda hesaplardan sildiler
Sözde bilindik sendikalar dava açtı ne oldu o iş haber yok yani halı hazırda verilmiş olan maaş bile alamamış iken
Şimdiden bacakları sıvamak nedir .
Ne verirse versinler enflasyona karşı 1 ay idare eder sonrasi daha kötü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın