PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memura Her Ay Yüzde 3 Refah Payı Verilmesi İçin Teklif Sunuldu

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından memur ve memur emeklilerinin maaşlarına her ay % 3 refah payı ikramiyesi verilmesi için teklif verildi.

Ekonomi 22.12.2022, 01:14 Cansu Polat
Memura Her Ay Yüzde 3 Refah Payı Verilmesi İçin Teklif Sunuldu

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer imzalı 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifiyle memur ve memur emeklilerine her ay % 3 oranında refah payı zammı verilmesi teklif edildi.

GENEL GEREKÇE

Ülkemizde kamu yönetim faaliyetleri her geçen gün artarak önem kazanmaktadır. Halkın ihtiyaçlarının karşılanması açısından idari bir sisteme bağlı olmak suretiyle kamu işlerini devlet memurlan yerine getirmekte olup bu konuda işleyiş mekanizmasının içinde oldukça önemli bir yere sahiptirler.

Devlet memurlan birçok alanda görev almakla beraber farklı nüfus yoğunluğu bulunduğu yerleşim yerlerinde de görevlerini ifa etmektedirler. Her koşulda ve şartlar ne olursa olsun görevlerini özveriyle yerine getiren memurların yaşadıkları bir takım sorunlar bulunmakta olup bu sorunların içinde, hayatlarım en çok etkileyen unsur olan aldıkları ücretlerin günümüz ekonomik şart ve koşullarına uygun olarak güncellenmemesi öncelikli olarak yer almaktadır. Devlet memurlarının büyük bir çoğunluğunun yoksulluk sınırı altında maaşla geçim mücadelesi verdikleri bilinmektedir. Siyasi iktidar tarafından uygulanan ekonomi politikaları ülkedeki tüm kesimlerin yaşam şartlarını olumsuz etkilemekle birlikte artan enflasyon rakamlarının alım gücüne direkt olarak olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu durumda devlet memurlarının alım gücü her geçen gün düşmektedir. Her ne kadar devlet memur maaşlarına 6 aylık periyotlar dâhilinde enflasyon farkı yansıtıldı da yaşanan ekonomik buhran neticesinde enflasyon karşısında ezilmektedirler.

Devlet memurlanmız ve emeklilerimizin ekonomik açıdan yaşadıkları sorunlar göz önünde bulundurularak ve bu kesimin bir nebze olsun ekonomik açıdan rahatlaması için refah payı uygulamasının hayata geçirilmesi son derece önemlidir. Ayrıca enflasyon farkının zam olarak görülmemesi ve alım gücüne hiçbir katkısının olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple de devlet memurlan ile emeklilerin yaşadığı ekonomik dar boğazın biraz olsun önüne geçilmesi ve alım gücünün artırılması için yüzde 3 oranında refah payı ödenmesi gereklilik arz etmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamındaki kamu görevlileri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapanlara her ay gelir, aylık veya ücretleri ile birlikte her türlü ödemeler dâhil almakta oldukları toplam ödeme tutarının %3'ü oranında refah payı ikramiyesi ödenmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

27/6/1989 TARİHLİ VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki madde eklenmiştir.

"EK MADDE 39- 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamındaki kamu görevlileri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapanlara her ay gelir, aylık veya ücretleri ile birlikte, her türlü ödemeler dahil almakta oldukları toplam ödeme tutarı %3'ü oranında refah payı ikramiyesi ödenir.

Bu madde kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılacak ödemeleri karşılamak amacıyla gerekli olan tutar, yazılı talebe istinaden aynca fatura aranmaksızın Hazinece Kuruma ödenir.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birlikte belirlenir."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar (18)
başkentli 1 ay önce
sonunda memurları hatırlayan birileri çıktı devlet demek memur demektir her birimde her kurumda devletin ta kendisidir 20 yıldır bir refah payı görmedim ama memurlarda uyanıyor artık sendika üyelikleri yanıltmasın çoğu korkudan üye oluyor ama öyle olmadığını belediye seçimlerinde gördüler artık değerimizin farkedilmesi zzamanı geldide geçti bile
Ufukta bir cisim göründü 1 ay önce
Uyan Türkiye
Saglik50 1 ay önce
Adamlar 5 yilda 1 vermiyor her ay enteresan
BANKER BİLO 1 ay önce
İSTİFA EDİP İŞÇİ OLARAK ATANAMAYI DA DÜŞÜNMÜYOR DEĞİLİM MEMURUN NE REFAHI NE GEÇİMİ NE DE DİRLİĞİ KALMIŞTIR EN AZINDAN EMEKLİLİĞİMİZ DÜZGÜN OLUR ALACAĞIMIZ MAAŞ KUŞ GİBİ KALMAZ.
AAA 1 ay önce
TORPİLİN VARMI ?
ANKARA 1 ay önce
1 basamakta 112 il ilçe sağlık....vb TEŞVİK YÖNERGESİ ne oldu???
Bu sessizlik neden?
Ülker 1 ay önce
Toplu olarak Şubat ayında alırsın, acele etme, merak hiç etme. resmi gazetede yayınlanmış, şimdi yönetmeliği hazırlanıyor... SABIRRRR
vatansever 1 ay önce
toki evlerinin memur zamlarına endekslendiği gün memurları yoksulluğa terk edeceklerinin göstergesiydi vekil maaş artışlarına endekslesinler yada asgari ücret e
memur 1 ay önce
memeurları bölümlere dilimlere parçalara ayırırlarken nerede idiniz çok geç kaldınız 3600 memeurun omurgasıdır idari hizmetler neden yok sayıldılar bunun gibi neler var bir memur düşmanı gurup yönetiyor sanki ülkeyi 20 yıldır bir hesaplaşma var amaç ne ise artık memurlar yok sayılmaktadır ek ödemelerde bile çoğu kurumda
malatya44 1 ay önce
GİH ve YRD sınıfı memurlar çok zor durumda özel sektörde fabrikada çalışanlar bizden çok maaş alıyor. Ya Sınıfımızı değiştirin ezik sınıf diye yada adam gibi maaş verin bu ne böyle
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.