Memur Zammında İnce Hesaplar Bitmedi: Ek Zam Değil, Refah Payı Verin!

Meclis'te yer alan kanun teklifinde yılın ilk altı aylık diliminde enflasyon farkı için de geçerli olacak olan rakam yüzde 5'ten yüzde 7,5'e çıkartılıyor. Böylece yılın ilk yarısı için yüzde 5'in değil, 7,5'u aşan kısım için memurlar enflasyon farkı alacaklar.

Ekonomi 07.01.2022, 11:46 07.01.2022, 12:08 Zeynep Elmalı
Memur Zammında İnce Hesaplar Bitmedi: Ek Zam Değil, Refah Payı Verin!

Memur zammında ince hesaplar bitmedi. Refah payı değil enflasyon farkının erken ödenmesi söz konusu olacak. Meclis'e ve memur sendikalarına çağrıda bulunuyoruz. Yüzde 2,5'lik zammı refah payına çevirin!

Hazine ve Maliye Bakanlığı maaş katsayılarına dair Genelgeyi dün yayımladı.

Memur maaşları için aylık katsayı 0,229979, taban aylık katsayısı 0,359963, yan ödeme katsayısı ise 0,072934 oldu. Yüzde 2,5'luk refah payı zammı ise TBMM'den geçmediği için maaş katsayılarına yansıtılmadı.

YÜZDE 2,5 ZAM İÇİN MECLİS BEKLENECEK

"Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2022-30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artışı da yansıtacak şekilde Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır." denildi.

Genelge ile ücetlerin enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 27,9 oranında artırıldığı görüldü. Yüzde 2,5'lik zam ise Meclis'ten yasalaştıktan sonra ilave edilecek.

2,5 ZAM REFAH PAYI DEĞİL

Memurlar için Meclis'te olan ve görüşülecek olan yüzde 2,5'lik zam bu haliyle kanunlaşması halinde malesef refah payı olamayacak. Meclis'teki düzenlemeye göre Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme artışı yüzde 7,5'e çıkartılıyor. Meclis'te yer alan kanun teklifinde yılın ilk altı aylık diliminde enflasyon farkı için de geçerli olacak olan rakam yüzde 5'ten yüzde 7,5'e çıkartılıyor. Böylece yılın ilk yarısı için yüzde 7,5'i aşan kısmı için memurlar enflasyon farkı alacaklar.

Bu yıl enflasyonda ekonomistlerin en az yüzde 30 beklentisi hakim. Memurlar için % 2,5'lik artış zaten yılın ilk altı ayı için yüzde 5'i geçecek enflasyon ile yılın ikinci yarısı olan temmuz ayında enflasyon farkı olarak verilecekti.

MEMURA REFAH PAYINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bir yerde temmuz ayında verilecek zam öne çekilmiş oldu. Fakat bu düzenlemeyi yani % 2,5'lik zam düzenlemesini refah payı haline getirmek mümkün. Meclis'teki yasa tasarısında yer alan düzenlemede enflasyon farkı ödemesinin yüzde 5'i aşan kısmı yüzde 7,5 olarak değiştiriliyor. Bu metin kanundan çıkartılır ise eski hüküm geçerli olacak ve memurlar için yılın ilk yarısında yüzde 5'i aşan enflasyon için fark ödemesi yapılmış olacak.

Memur zammının her ne kadar çok düşük bir rakam da olsa yüzde 2,5'lik farkın refah payına dönüşmesi için bu değişikliğin yapılması yani kanun tasarısındaki metinden son bölüm olan toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5'lik refah payı sağlanmış olacaktır.

Toplu sözleşmede yer alan enflasyon farkı ödemesi maddesi şu şekilde;

Meclis'te bulunan kanun teklifinden son cümlesi olan 'Aynı bölümün 8. maddesinin birinci fıkarsının (b) bendinde yer alan %5 oranı %7,5 olarak uygulanır' metin kanun tasarısından bir önerge ile çıkartılması ile memurlar için enflasyon farkı ödemesi yüzde 5'i aşan kısım için yapılacaktır.

Böylece Ocak ayı zam oranı yüzde 7,5'e çıkmış olacak fakat enflasyon farkı ödemesi yüzde 5'i aşan kısmı için yapılacaktır. Böylelikle yüzde 2,5'lik zam refah payı haline dönüşecektir.

OCAK 2022 ZAM GENELGESİ AÇIKLANDI

Memur ve memur emeklilerin beklediği 2022 yılının ilk yarısına ilişkin zamların yer aldığı genelge yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasını taşıyan genelgede memur maaşlarına uygulanacak katsayılarla ilgili bilgilere yer verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, memurların 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak ücret artışları konusundaki iki sayfalık genelgesi şöyle:

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
yalancı hükümet 2 hafta önce
bu adamların tüm yaptıkları iş ve icraatler yalan ve şov üzerine kurulu.
Sağlıkçı 2 hafta önce
Öğretmenler 2 sene yatarak zammı kaptı sağlık çalışanlarıda sadece maaşının sabit ödeme denen kısmına (1500 TL) lik kısmına %27 gibi bir zam aldı oda %30 olsa 450 TL yapıyor ne emekliliğe nede başka birşeye yansıyor. Ama sahada algı sankı maaşımızın hepsine %30 zam yapılmış gibi lansediliyor. Sendika uyuma teşekküre değil hakkımızı savunmaya davwt ediyorum
Hemşire 2 hafta önce
İlkokul mezunu Bir işçi taban 6085 TL artı Tediye, hediye, ikramiye vs 12 aya bölümü aşağı yukarı aylık 1450 TL 6085 artı 1450 aşağı yukarı 7500 e yakın para alacak Hakkımıdır hakkıdır. Peki Lisans Mezunu bir sağlıkçı ne alacak oda toplam 7500 e yakın bir maaş alacak. Ve işçi hakları daha güzel şimdi diyorumda keşke okumayıp bir torpille işe girseydik daha değerli olurduk. Bir sağlıkçının şu anda alması gereken maaş 12000 TL olmalıdır. Savaşta barışta pandemide ve her şartta görevini fazlasıyla yapan fedakar sağlıkçılara bir jest bekliyoruz.
Sağlık 2 hafta önce
Aynen öyle ama gelin görünki hükumetin oyunlari tuzakları bitmiyor pandemi boyunca harika bir siyasetle işi götürdüler ben artık seçimin gelmesini bekliyorum
hemşire 2 hafta önce
ek ödeme saçmalığı kalksın yine hekimler çok alsın ama mesela hekimler 5bin alırken biz de 3-4bin alalım adaletli bir biçimde dağıtılsın
ben olmasam ameliyat yapamayacak çok fazla doktor var
Ömer doktor 2 hafta önce
Sen olmazsan doktor ameliyat yapamazmış. Senin görevin ameliyat da doktorun ameliyatı yapması için hazırlık yapmak biraz da ekartasyon yaparsın. Rolünü abartma. Bir de doktorun talimatları doğrultusunda aletleri doktor beyinin veya doktor hanımın eline verirsin. O kadar
Dr x 2 hafta önce
Kardeş sen olmasan yerine geçecek 100 bin tane adam var dr olmazsa arkasını dolduracak kimse yok.madem çok değerlisin hemen istifa et değerini bilen bir özel hastane VARSA orada çalış.senin yerin sen ayrılmadan dolar zaten
Sağlık olsun 2 hafta önce
Siz olmasanız ameliyat yapamayacak çok doktor var demişsiniz.. birşeyi atlamissiniz sanırım.. dediğiniz doktorlar olmasa zaten ameliyat diye bişey ne olur ne başlar nede sonuçlanır.. siz hesap edin artık olayın neresindediniz????
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?