Memur-Sen, Eylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırının 7 Bin 187 Lira Olduğunu Açıkladı

Memur-Sen, açlık-yoksulluk araştırmasına göre eylül ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 473,1 TL, yoksulluk sınırının ise 7 bin 187,3 TL olarak tespit edildiğini açıkladı.

Ekonomi 10.10.2020, 17:05 Güler Sağlam
Memur-Sen, Eylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırının 7 Bin 187 Lira Olduğunu Açıkladı

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk sınırı araştırma sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız yaptığı açıklamada, “Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre eylül ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 473,1 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 187,3 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre eylül ayında ağustos ayına göre gıda fiyatlarında ortalama yüzde 1,29’luk bir artış yaşandı. Eylül ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 18,65 artışla patlıcan, yüzde 16,83 artışla sivri biber, yüzde 13,73 artışla muz, yüzde 9,76 artışla kuru soğan; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 22,07 azalışla limon, yüzde 13,48 azalışla elma, yüzde 12,26 azalışla balık, yüzde 7,13 azalışla erik fiyatlarında yaşandı” dedi.

GİYİM VE ULAŞTIRMA FİYATLARINDA ARTIŞ

TIKLAYIN

İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, eylül ayında ağustos ayına göre giyim fiyatlarında ortalama yüzde 1,58’lik bir artış gözlemlendiğini ifade ederek, “Giyim madde fiyatlarında ağustos ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 9,76 artışla sweatshirt, yüzde 5,41 artışla örgü yünü fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim fiyatlarında ağustos ayına göre yüzde 2,43 azalışla tişört, yüzde 0,63 azalışla spor ayakkabısı, yüzde 0,33 azalışla ayakkabı fiyatında düşüş gözlemlendi. Eylül ayında ağustos ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,41’lik bir artış olduğu belirlendi. Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,64 artışla LPG dolum ücreti, yüzde 2,43 artışla bisiklet fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında ağustos ayına göre yüzde 6,3 azalışla şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 2,91 azalışla araba kiralama ücreti fiyatlarında düşüş gözlemlendi” diye konuştu.

HABERLEŞME VE EĞİTİM-KÜLTÜR FİYATLARINDA DA ARTIŞ YAŞANDI

Eylül ayında ağustos ayına göre haberleşme fiyatlarında ortalama değişimin yüzde 1,37’lik bir artış olarak yansıdığına dikkat çeken Yıldız, "Haberleşme fiyatlarında ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 15,47 artışla PTT koli gönderme ücreti, yüzde 1,28 azalışla telefon görüşme ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,82’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür fiyatlarında ağustos ayına göre değişimin yüzde 6,21 artışla özel üniversite ücreti, yüzde 4,51 artışla televizyon, yüzde 3,08 artışla kablo özel yayın hizmetleri fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür fiyatlarında yüzde 19,12 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 3,53 azalışla özel lise ücreti fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (13)
Adalet 3 ay önce
Bence Türkiye'de bütün sendikaların başındakiler üyelerinin sömürmekten, cebini doldurmaktan ve bir siyasi partiye hizmet etmekten başka hiç bir iş yapmıyor.
Cumhuriyet 3 ay önce
Senin tanıdığın sendikalar işçi atıyorlar ve emekçileri zorla kendi sendikalarına geçiriyorlar
Memnun sen 3 ay önce
Deveye diken lazım bize de hakkettiğimiz sendika Herkes şikayetçi ama hiç ek ödeme almayan hastanede en fazla üye bizde eee şikayet kime. Herkes hakkettiği gibi yönetilir
Alim Valim 3 ay önce
ali veli TROLSÜN ve TROLLERİ Mİ SUÇLUYORSUN SUÇLU SUÇUNU BASTIRIRMIŞ :) BABA BUNLAR MANYAK KOMİKLER
ali veli 3 ay önce
personel sağlık net'de ve burada 8-10 kişilik,özel görevlendirilmiş yağdanlıklar var,bu müslüman görünümlülerin mesajlarına itibar etmeyiniz.
veremli 3 ay önce
kesin artık sesinizi konuşmayın.20 senedir çalışanlarınıza ne kazandırdınız
1936 3 ay önce
80 yıldır kazandıramadılar ki 20 yıldır kazandırsınlar
öztürk 3 ay önce
sağlık-sen'e üye bile değilsin hatta hiç bir sendika üyesi olduğunu bile sanmıyorum muhtemelende muhalifsin senin konuşmaya hakkın bile yok
BEN 20 YILLIK MEMURUM. AYLIK DERECEM 1/3 3 ay önce
Ben 20 yıllık memurum. Eşim çalışmıyor 3 çocuk var aldığım maaş 4.950 TL. AÇIM AÇIM AÇIM. Maaşları iyi seviyeye getirmeyenlerden öbür dünyada davacıyım.
ALGI YAPMA YALANCI 3 ay önce
Sen bu işe girerken yani derecen bu seviyede değilken daha az maaş alıyordun sorun yoktu iyileştirme dediğin bugün memurluğa yeni başlayanlar 3500 ile asgari ücretli ise 2500 TL ile geçiniyorda sen 2 katını alıp nasıl ağlıyorsun. Birde utanmadan AÇIM diye yalan söylüyorsun. ALLAH işi elinden alır gerçekten aç kalırsın
Şükürsüzler 3 ay önce
5000 türk lirası kazanıp davacımısın gülermisin ağlar mısın bu insanlar kudurmuş kafayı yemişler noluyor bunlara anlamıyorum niye şükretmezler bilmiyorum
Yazık Yazık Çok Yazık 3 ay önce
Allah belanı dicem de bela okumak günah o zaman Allah bildiği gibi yapsın 5000 TL maaş alıp açım diyor bu nasıl bir terbiyesizlik !!!!!!!!!
SAĞLIK TEK 3 ay önce
bazı arkadaşlarımız şükür kelimesini bastıra bastıra konuşmuş o arkadaşlar şükürle alakalı ne biliyorsunuz şükür ALLAHA yapılır kula değil seni hakkın gasp ediliyor sen şükür diyorsun sendikalar yöneticiler senin sırtından geçiniyor sen şükür diyorsun yazık çok yazık (adamın birinin evine hırsız girmiş bakmış evin kızı güzel kıza t.c.v etmiş anne üzgün kız üzgün akşam baba gelmiş sormuş noldu diye anne olayı anlatmış baba kızım bunada şükür ya anneni,de sks demiş)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?